Librat që duhet të lexoni para se të vdisni, sipas Vargas Llosa

MADRID, SPANJ - - 09 QERSHOR: Shkrimtari fitues i çmimit Nobel Mario Vargas Llosa pozon për një foto para se të marrë pjesë në edicionin e 7-të të Projektit 'Catedra Real Madrid' në stadiumin Santiago Bernabeu jashtë në 9 qershor 2015 në Madrid, Spanjë. (Foto nga Gonzalo Arroyo Moreno / Getty Images)

Edhe pse aktualisht, Mario Vargas Llos imazhi i mbajtësit të vendita, është më shumë në qendër të vëmendjes dhe në lajmet për çështjet e "shtypit rozë" që kanë pak ose aspak lidhje me letërsinë, ai është ende një nga shkrimtarët e rëndësishëm të këtij shekulli. Çmimi Nobel në Letërsi në 2010 dhe anëtar i Akademisë Mbretërore Spanjolle që nga viti 1994 ato janë vetëm dy nga shumë çmime dhe dallime që ai ka vendosur në kurrikulën e tij të gjatë letrare dhe krijuese.

Ky artikull ia vlen të lexohet, sepse autorë si ai na rekomandojnë libra të mirë, është një fakt që duhet marrë parasysh. Dhe në një mënyrë tjetër, cilin autor do të dëshironit të rekomandonit leximet tuaja të preferuara ose ato libra që i konsideroni gati të detyrueshëm për t'u rishikuar?

Librat që na rekomandon Vargas Llosa

Më poshtë po ju lëmë të dy me titujt e librave që duhet të lexoni para se të vdisni, sipas Vargas Llosa, dhe me arsyet e dhëna nga autori peruan se pse duhet ta bëni këtë:

The Great Gatsby, nga Francis Scott Fiztgerald

The Great Gatsby - Mario Vargas Llosa

«I gjithë romani është një labirint kompleks me shumë dyer dhe secila prej tyre shërben për të hyrë në privatësinë e tij. Ajo që hap këtë rrëfim të autorit të The Great Gatsby na jep një histori romantike, një nga ato që na bëri të qajmë », Na tregon MV Llosa.

"Auto de fe", nga Elias Canetti

«Së bashku me demonët e shoqërisë së tij dhe të kohës së tij, Canetti gjithashtu përdori ata që e banonin atë vetëm. Emblema barok e një bote që do të shpërthejë, romani i tij është gjithashtu një krijim sovran fantazmagorik në të cilin artisti ka shkrirë fobitë dhe orekset e tij më intime me tronditjet dhe krizat që ia plasin botës ", na tregon

"Zemra e errësirës" nga Joseph Conrad

"Pak histori kanë arritur të shprehin, në një mënyrë aq sintetike dhe imponuese sa kjo e keqe, e kuptuar në konotacionet e saj individuale metafizike dhe në projeksionet e saj shoqërore", komenton Vargas Llosa.

"Tropiku i kancerit" nga Henry Miller

“Karakteri tregimtar i Tropikut të Kancerit është krijimi i shkëlqyeshëm i romanit, suksesi suprem i Miller si romancier. Ai 'Henry' i pahijshëm dhe narcisist, përbuzës i botës, i ngathët vetëm me falusin dhe zorrët e tij, ka, mbi të gjitha, një folje të pagabueshme, një vitalitet Rabelesian për të shndërruar vulgarin dhe të ndytën në art, për të shpirtëruar me poetikën e tij të madhe shprehni funksionet fiziologjike, poshtërsinë, të butë, për t'i dhënë një dinjitet estetik vrazhdësisë ", tregon Llosën.

"Lolita" nga Vladimir Nabokov

Lolita - Mario Vargas Llosa

«Humbert Humbert tregon këtë histori me pauzat, pezullimet, gjurmët e rreme, ironitë dhe paqartësitë e një narratori të arritur në artin e ringjalljes së kureshtjes së lexuesit në çdo moment. Historia e tij është skandaloze, por jo pornografike, madje as erotike. Një tallje e pandërprerë e institucioneve, profesioneve dhe detyrave, nga psikoanaliza - një nga kafshët e zeza të Nabokov - te arsimi dhe familja, përshkojnë dialogun e Humbert Humbert », shpjegon për punën.

"Zonja Dalloway" nga Virginia Woolf

"Zbukurimi sistematik i jetës falë thyerjes së saj në ndjeshmëri të hollë, të aftë për të tërhequr në të gjitha objektet dhe në të gjitha rrethanat bukurinë e fshehtë që ato përmbajnë, është ajo që i jep botës së zonjës Dalloway origjinalitetin e saj të mrekullueshëm", na tregon

"Opinionet e një kllouni" nga Heinrich Böll

“Opinionet e një Klouni, romani i tij më i famshëm, është një dëshmi e mirë për këtë ndjeshmëri skrupuloze sociale ndaj manisë. Shtë një trillim ideologjik, ose, siç thanë ata edhe në kohën kur u shfaq (1963), 'i kompromentuar'. Historia shërben si pretekst për një ndjekje shumë të ashpër fetare dhe morale të katolicizmit dhe shoqërisë borgjeze në Gjermaninë Federale të pasluftës. ' mendoj

"Doktor Zhivago" i Boris Pasternak

Doktor Zhivago - Mario Vargas Llosa

«… Por pa atë histori konfuze që i godet, i trullos dhe më në fund i copëton, jetët e protagonistëve nuk do të ishin ato që janë. Kjo është tema qendrore e romanit, ajo që rishfaqet, pa pushim, si një 'leimotiv', përgjatë aventurave të tij të trazuara: mbrojtja e individit përballë historisë, brishtësia dhe pafuqia e tij kur bllokohet në ajo. vorbulla e 'ngjarjes së madhe', na tregon

"The Gatopardo" nga Giuseppe Tomasi de Lampedusa

«Si në Lezama Lima, si në Alejo Carpentier, tregimtarë barokë që i ngjajnë atij sepse edhe ata ndërtuan disa botë Lierare me bukuri skulpturore, të emancipuar nga korrozioni i përkohshëm, në« El Gatopardo2 shkopi magjik që ekzekuton atë truk me të cilin trillimet fitojnë fizionominë e vet , një kohë sovrane e ndryshme nga ajo kronologjike, është gjuha », Ai shpjegon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.