7 librat më të mirë romantikë

librat me te mire romantik

Besoni apo jo, në Spanjë romani romantik është një nga më të shiturit, madje më shumë se zhanret e tjerë të njohur ose të vlerësuar letrar, i cili na jep një të dhënë të llojit të librave që konsumohen në vend. Dhe ky lexim nuk është vetëm nga gratë, burrat gjithashtu lexojnë librat më të mirë romantikë, edhe pse nuk po e thonë në publik.

Por, duke folur për numrin e madh të punëve që ekzistojnë, A e dini cilët janë librat më të mirë romantikë? Sa prej tyre keni lexuar? A rekomandoni ndonjë? Këtu ne paraqesim një listë të librave të kësaj zhanri që padyshim do t'u pëlqejnë dashamirëve të dashurisë.

Çfarë karakterizon një libër të mirë romantik

Romani i romancës karakterizohet nga disa aspekte të rëndësishme, të cilat e përcaktojnë atë në vetvete. Për të filluar, punimet në të cilat vetë komploti klasifikohet si romantike janë u përqendrua në historinë e dashurisë së personazheve, Me fjalë të tjera, të gjitha historitë e tjera (veprim, pezullim, thriller ...) nuk janë aq të rëndësishme sa shfaqja e ndjenjave dhe shikimi që personazhet rrëmbehen nga impulse që lidhen me pasionin, afeksionin ...

Kështu, ju mund ta gjeni veten me një roman që merret me një fakt shumë specifik: dashurinë, humbjen, romancën e parë ... Dhe gjithmonë e bën këtë duke i dhënë përparësi shfaqjes midis fjalëve të ndjenjave që rregullojnë jetën e protagonistëve. Me fjalë të tjera, ata gjithmonë veprojnë të nxitur nga marrëdhëniet, ndjesitë dhe ato që i ndodhin atij personi, jo në të vërtetë nga analizat e tyre.

shumë Autorët e romaneve romancë besojnë se librat më të mirë romantikë janë ata që kanë një fund të lumtur. Dhe është se ata nuk e konceptojnë se, në një roman dashurie, e keqja triumfon mbi të mirën. Sidoqoftë, në literaturë kemi shumë shembuj ku nuk është kështu. Për shembull, ky është rasti i Romeos dhe Xhulietës, një vepër në të cilën, pavarësisht dashurisë që të dy personazhet pretendojnë, kjo është e destinuar të dështojë, dhe bashkë me të tema e vdekjes është një bosht qendror gjatë gjithë historisë.

7 më të mirët e librave më të mirë romantikë

Tani që e njihni romanin romantik pak më shumë, është koha të komentoni se cilët janë, për ne, librat më të mirë romantikë. Duhet të kemi parasysh se, meqenëse nuk mund të kalojmë orë të gjata duke ju folur për libra (diçka që do të dëshironim), ne kemi zgjedhur një përzgjedhje e vogël kështu që nuk ka të gjithë librat që do të dëshironim, por ajo që ne mendojmë se është më e mira e kësaj zhanri letrar.

Kështu, të preferuarat tona janë:

Fletorja e Noes nga Nicholas Sparks

Ky emër mund të tingëllojë shumë si një film për ju, Ditari i Noes. Përshtatja ishte një sukses dhe bëri që ata që nuk e dinin librin ta lexonin duke kërkuar të dinin më shumë për protagonistët. Dhe çfarë mund të gjeni në të? Epo, flet për Noah Calhoun, një 31-vjeçar që kthehet në shtëpi pas Luftës së Dytë Botërore.

Atje, përveç përpjekjes të shërohet nga tmerret që ka përjetuar në luftë, ai gjithashtu dëshiron të kthehet tek vajza Ai me të cilin është dashuruar, Allie Nelson. Problemi është se ajo tashmë është me një burrë tjetër.

Librat më të mirë romantikë: Krenaria dhe paragjykimi, nga Jane Austen

Jo vetëm që është një nga librat më të mirë të romancës, por gjithashtu konsiderohet si një nga librat më të mirë ndonjëherë. Dhe është se komploti, mënyra në të cilën autori dinte të shkruante fjalët e duhura dhe të përshtatshme për të paraqitur personazhet, me pyetjet dhe përgjigjet e tyre acid, etj. është më e mira.

Historia na tregon jetën e Elisabeth, vajza e dytë e martuar e familjes Bennet. Është ajo takon Fitzwilliam Darcy, një burrë që është në një klasë tjetër shoqërore dhe me të cilin nuk shkon aspak mirë. Në fakt, takimi i tyre i parë përfundon me Elisabet që lëndon krenarinë e saj. Dhe sigurisht, ajo nuk është një grua që e lë veten të rrafshohet, por kërkon hakmarrje ndaj tij me çdo kusht.

Unë para teje, nga Jojo Moyes

Nëse më parë do t'ju tregonim se jo të gjitha romanet romantike duhet të përfundojnë mirë, ky është ndoshta një nga shembujt më të mirë. Në të, protagonist, Louisa "Lou" Clark, po kërkon një punë dhe po krijon forcën për t'i thënë "të dashurit" të saj se ajo nuk e dëshiron atë. Gjatë rrugës së saj ajo has një mundësi pune që është e vështirë të refuzohet dhe është kur takon Will Traynor, një djalë i ri gati në moshën e saj i cili, për shkak të një aksidenti, është plotësisht i paaftë.

Të dy janë dy pole të kundërta; ndërsa ajo nxjerr dritë dhe jetë, ai është errësirë ​​dhe vdekje. Sidoqoftë, dita në ditë, dhe personaliteti i Lou, e bën Willin të fillojë t'i shohë gjërat në një mënyrë tjetër.

Sigurisht, ne tashmë ju themi që të përgatitni disa inde sepse do t'ju duhen.

Librat më të mirë romantikë: Doctor Zhivago, nga Boris Pasternak

Ky roman është një nga më të njohurit. Beenshtë përshtatur në një film dhe e vërteta është se nuk pushon së mahnituri ata që guxojnë ta lexojnë. Historia Do t'ju vendosë në Luftën e Parë Botërore, në Rusi. Aty do të takoni dy njerëz, Yuri dhe Lara; të dy të dashuruar. Sidoqoftë, jeta është e vendosur t'i pengojë ata për të parandaluar zhvillimin e dashurisë, duke i mbajtur ata të ndarë në çdo mënyrë të mundshme.

Ana Karenina, nga Liev N. Tolstoy

A mund ta imagjinoni a grua e martuar me një fëmijë që gjen dashurinë e jetës së saj te dikush tjetër? Epo, pikërisht për këtë flet ky roman, një klasik i letërsisë botërore, i cili ju flet për çështje të tilla si refuzimi përballë një situate "që dallon nga ajo që është një familje", për bashkëjetesën e një çifti dhe për gjithçka, për dashurinë dhe pasionin që dashuria duhet të lëvizë.

Pasioni nëpër fillin e kuq të fatit, nga Kayla Leiz

Tani po shkojmë në Skoci, dhe drejt një udhëtimi prapa në kohë, për të paraqitur një protagonist shumë "modern" dhe një protagonist "shumë nga një epokë tjetër". Pse e themi kështu? Në rregull, sepse është një roman në të cilin vajza, për të filluar, nuk është vajza tipike e bukur dhe e hollë që ka shumë burra pas saj. Ajo është topolake dhe gjithashtu nuk ka vetëvlerësim. Nga ana tjetër, ai është një burrë që e ka bërë veten e tij, i cili e di vlerën e tij dhe që, mos harroni se në atë kohë të qenit në mish do të thoshte se ai person ishte i bukur, ai e njeh vlerën e asaj gruaje kur e sheh atë.

Strikshtë e habitshme që autori ka ditur të "parashikojë" një problem, dhe kjo është se nëse ka një udhëtim prapa në kohë, tashmë në kohërat antike dhe në vendet e tjera, gjuha ishte e ndryshme, dhe për këtë arsye një pjesë e romanit është shkruar në një gjuhë tjetër, padyshim, me përkthimin e saj.

Librat më të mirë romantikë: Drakula

Një roman horror ndër librat më të mirë të romancës? Epo po, nuk kemi gabim. Dhe është se ne nuk duhet ta harrojmë atë Drakula nuk lindi keq. Në të vërtetë, ishte "dashuria" që e bëri atë të tillë.

Sipas historisë së tij, gruaja e Kont Drakulës vdes ndërsa përpiqej të mbronte Krishterimin dhe, për hakmarrje, Drakula heq dorë nga Zoti dhe bëhet një vampir, një "i pagjetur". Shumë vite më vonë, një avokat viziton numërimin për të diskutuar me të disa çështje që nuk mund të vonohen më gjatë. Problemi është se, kur zbulon një foto të së fejuarës së avokatit, ai zbulon se ajo është shumë e ngjashme me gruan e tij dhe vendos të shkojë në kërkim të saj për ta joshur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  "Unë para teje" më duket jashtëzakonisht simpatike, edhe pse pak e mjaltë, të kap që në momentin e parë.
  -Gustavo Woltmann.

bool (e vërtetë)