Libra të rekomanduar për gra

libra të rekomanduar për gratë

Dhënia e një libri nuk është gjithmonë një ide e mirë. Dhe është që, kur nuk e njihni mirë personin tjetër, mund të bëni një gabim kur bëhet fjalë për të dhënë një zhanër që mund të mos jetë ai që ju pëlqen. Në rastin e librave të rekomanduar për gratë, nuk nënkuptojmë me këtë se ato janë të përqendruara në tema femërore, e as në ato që janë përshtatur me gratë. Por ato romane që një grua vërtet i vlerëson më shumë sesa një burrë.

Dhe a është kjo, libra të rekomanduar për gratë ka për të gjitha shijet: dashuri, e qeshur, aksion, aventurë, thriller ... Po sikur t’i hedhim një vështrim më të mirës që mund të gjejmë në libraritë, si fizike ashtu edhe në internet? Me siguri ka disa prej tyre që ju tërheqin vëmendjen.

Librat më të mirë të rekomanduar për gratë

Të shkruash një libër nuk është e lehtë. Disa thonë se një shkrimtar ka lindur një, dhe ndërsa vitet kalojnë ai e përsos veten, derisa të bëjë vepra të mëdha të njohura. E vërteta është se mund të jetë ose jo e vërtetë, por në tregun letrar, ka miliona libra dhe miliona botohen në vit, si nga botuesit ashtu edhe nga vetë autorët. Kjo e bën atë aq të ngopur saqë është pothuajse e pamundur të gjesh libra të mirë midis shumë që ka.

Por ne mund t'ju ndihmojmë me këto që ju rekomandojmë nga Actualidad Literatura.

Unë nuk jam një përbindësh

Libra të rekomanduar për gra

Fitues i Çmimit të Romanit Pranverë 2017, Unë nuk jam përbindësh është titulli i një historie që i shtyn personazhet deri në kufij. Kjo ka të bëjë me zhdukjen e një fëmije të vogël në një qendër tregtare dhe si ndryshon e gjithë jeta e personazheve për shkak të asaj situate.

Një paragraf i vogël, dhe është ai komploti mund t'ju bëjë të mendoni, veçanërisht nëse jeni një lojtar i lojërave video, në një lojë të njohur, fillimi i së cilës fillon kështu (një fëmijë i zhdukur në një qendër tregtare).

Beqare pa grua te bardhe

Doni te qeshni Epo atëherë ky është libri juaj. Në të do të gjeni Isa Pi, një vajzë me diplomë në gazetari dhe filozofi, e cila ka një punë që zë pjesën më të madhe të ditës dhe gjithashtu paguan pak. Sigurisht, nuk keni kohë për të gjetur një partner, kështu që vendosni të provoni aplikacione takimesh.

Por sigurisht, rezultati mund të jetë më i keq se vetë realiteti.

Hessa. Një dashuri mes legjendave

Kalimi nga një libër editorial në një libër të vetëbotuar (i cili nuk dihet shumë por kur e lexon të befason). Do të hasni një roman bazuar në Granada. Konkretisht, në Alhambra. Dhe çfarë është kaq e veçantë? Epo çfarë lai histori merret me një të ardhme të afërt në të cilën legjendat më të njohura (dhe më e panjohura) e Granadës bëhen realitet. Më e mira nga të gjitha është se këto legjenda të vërteta, autori nuk i ka shpikur ato, por ajo ka arritur t'i përshtatet atyre në një mënyrë të tillë që të gjitha të përmbushen mirë.

Dhe historia? Na paraqet një karakter shumë të fortë femëror, i cili është zhytur në një luftë për Islamizëm. Bashkë me të, një personazh protagonist mashkull me shumë sekrete dhe dy rezultate që nuk i pret.

Koha midis tegelave

Koha midis tegelave

Ky roman është një nga librat e rekomanduar për gratë ku do të gjeni një histori tërheqëse plot intriga, spiunë dhe rreziqe. Një nga ata që nuk mund ta shkëputni nga faqet.

Protagoniste është Sira Quiroga. Ajo është një rrobaqepëse dhe lëviz nga Madridi në Tangier me një burrë që sapo ka takuar. Sigurisht, gjërat nuk janë ashtu siç priten atje, dhe ajo vendos të shkojë në Tetouan ku themelon punëtorinë e saj të qepjes. Sidoqoftë, ka shumë më tepër që nuk mund t'ju themi.

Librat e rekomanduar për gratë: (I pa njohur)

Ky roman nuk është aq i njohur sa i Hessa-s; por ne besojmë se duhet t'i jepet gjithashtu një shans. Në këtë rast, lai histori na paraqet me dy gra të cilat, në parim, nuk duket se kanë asgjë të përbashkët. Sidoqoftë, ndërsa historia përparon, ne gjejmë një këndvështrim tjetër.

Përveç kësaj, ajo është e vendosur në të ardhmen, në vitin 2063.

Seksi i dytë

Libra të rekomanduar për gra

Ndër librat e rekomanduar për gratë, nuk mund të humbni një në lidhje me feminizmin. Dhe konkretisht, kjo, e cila është një pjesë thelbësore e kësaj lëvizje. Në të vërtetë, nuk është një roman, por një i saj ku figura e grave diskutohet në të gjithë botën dhe me kalimin e viteve, dhe sesi shihet si nga jashtë, shoqërisht dhe historikisht, ashtu edhe nga brenda.

Librat e rekomanduar për gratë: Znj. Dalloway

Pse po flasim me ju për këtë libër? Epo, sepse personazhi kryesor konsiderohet sot një ikonë e feminizmit.

Këtu do të takoni Clarissa, një grua e martuar me një burrë shumë të rëndësishëm dhe me një vajzë. Por mënyra e tij e të qenit nuk është e zakonshme në atë kohë, por përkundrazi bie në sy në mënyrën se si ai e mbart ditën e tij në ditë, në mendimet e tij, etj.

Shpikja e rastit

Nëse ato që po kërkoni midis librave të rekomanduar për gratë janë tregime të shkurtra, atëherë ne mund t'ju japim këtë libër si shembull. Isshtë një përpilimi i tregimeve ku keni tema të ndryshme: dashuri, xhelozi, bukuri, marrëdhënie ...

Librat e rekomanduar për gratë: Unaza

Një roman aventureske, ku personazhi kryesor, Cristina, është avokate dhe merr dy unaza në ditëlindjen e saj: njëra nga një ndërmjetës aksionesh, një tjetër nga një i panjohur. Sigurisht, Misteri i gjeneruar nga marrja e asaj unaze të dytë e bën atë të hetojë kush mund të ketë qenë ai që do ta dërgonte, me një komplot të pabesueshëm.

Karma e mallkuar

Karma e mallkuar

Karma është gjithmonë diçka që ne themi, por që, kur na prek, nuk na bën shumë qesharak, veçanërisht nëse është negativ. Epo, në këtë libër do të keni si protagoniste një grua, një prezantuese televizive, me shumë sukses, e cila vdes në një tualet. Sigurisht, pas vdekjes, autori e rimishëron atë, vetëm ai e bën atë në një milingonë dhe ju e dini që, nëse nuk jeni mbretëresha, "as nuk prit as prerje".

Librat e rekomanduar për gratë: Koha për të shkuar

Ky roman e bën çdokënd të dashurohet me ndjeshmërinë që do të gjeni në të. Dhe është se protagonistja, Alisa, Ai e kalon tërë jetën e tij duke u kujdesur dhe studiuar elefantë dhe papritmas zhduket. Të dish se çfarë i ndodh asaj, si vajza e saj bëhet dikush e jashtëzakonshme, dhe veçanërisht duke parë një mënyrë tjetër për të ndjerë amësinë, do të bëjë që të mbaroni librin në pak kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.