Lista e librave që Obama ka lexuar këtë verë

Obama

Në faqen e Shtëpisë së Bardhë, po, ajo e Presidentit Barak Obama, ata kanë zbuluar se çfarë janë librat që presidenti aktual ka lexuar gjatë gjithë kësaj vere, duke njoftuar pesë opsione mjaft të ndryshme që përshkruhen më poshtë.

Ditët Barbare: Një jetë e vuajtur nga William Finnegan

Libri i parë që kryeson listën është Ditët Barbarian: Një jetë e vuajtur, një libër i botuar në korrik 2015 nga Penguin Press dhe i cili ka 464 faqe aktualisht jo në spanjisht. Ky libër është i bazuar në surfing me diskutimi i varësisë së autorit ndaj sporteve.

Hekurudha nëntokësore nga Colson Whitehead

Megjithëse tre nga librat e autorit janë përkthyer, i dyti në listën e presidentit nuk është akoma në spanjisht. Kjo mund të jetë sepse libri u botua më 2 gusht. Ky libër na ofron një turne madhështor në Aventurat e një skllavi që dëshpërimisht përpiqet të shpëtojë nga jugu i paraluftës.

H për Hawk nga Helen MacDonald

Libri i tretë në listë është në dispozicion në spanjisht për një vit. Në të, tregohet se si vetë autorja, pas vdekjes së babait të saj, vendos të blejë dhe stërvisë një skifter, duke marrë një udhëtimi i eksplorimit që do të çojë në një ndryshim në jetën tuaj.

Vajza në tren nga Paula Hawkins

Possibleshtë e mundur që libri i katërt në listë të jetë aktualisht më i njohur për shkak të lulëzimit të madh që pati prezantimi i tij. Siç e dinë shumë nga ju, ky libër tregon një udhëtar i cili përfundon i ngatërruar në rastin e një personi të zhdukur.

Shtatëmbëdhjetë nga Neal Stepheson

Libri i fundit në listë u botua dy muaj më parë nga shtëpia botuese Nova. Në këtë rast është një libër i trillime shkencore ku tregon një reflektim se si do të jetonte njerëzimi nëse bota do të vinte në një fund.

 

Këto pesë libra janë zgjedhjet e leximit të presidentit aktual të Shteteve të Bashkuara, 5 vepra shumë të ndryshme që tregojnë një larmi që shkon nga trillimet shkencore në pothuajse autobiografitë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Antonio Ramirez de Leon dijo

  Përshëndetje, nuk e njoh atë libër "Rrethi i zjarrit" nga Mariane Curley, as autori. Kohët e fundit kam shkruar një histori, ende të pa botuar, e cila ndodh të quhet "Rrethi i Zjarrit". A mund të më çojë kjo në një problem të së drejtës së autorit nëse do të botohej?

  José Antonio

  1.    Lidia aguilera dijo

   Përshëndetje José Antonio. Nuk mendoj se ka ndonjë problem sepse ka një larmi të madhe romanesh me të njëjtin emër dhe asgjë nuk ka ndodhur kurrë. Nëse librat, ose tregimet në rastin tuaj, nuk janë shumë të ngjashëm me të tjerët për nga përmbajtja, nuk ka asnjë problem.

   Përshëndetje.