Leon Felipe. Përvjetori i vdekjes së tij. Disa poezi

Leon Felipe, poet nga Zamora midis brezit 98 dhe atij të 27, ndërroi jetë një ditë si sot në Mexico City në 1968. Dhe nëse ka një poezi që më pëlqen shumë për tokën time dhe Kishotin tonë të përjetshëm, është E vonuarMe Kështu, në kujtesën e tij, shkon kjo përzgjedhje poezish Nga veprat e tij.

León Felipe - Përzgjedhja e poezive

E vonuar

Përmes fushës së La Mancha
figura shihet përsëri
Kalon Don Kishoti.

Dhe tani forca të blinduara të papunë dhe të dhëmbëzuar shkojnë në të zezë,
dhe zotëria mbetet pa punë, pa pektoral dhe pa shpinë,
është e ngarkuar me hidhërim,
se atje gjeti një varr
betejën e tij të dashur.
Isshtë e ngarkuar me hidhërim,
se atje "ishte fati i tij i mirë"
në plazhin e Barcino, përballë detit.

Përmes fushës së La Mancha
figura shihet përsëri
Kalon Don Kishoti.
Isshtë e ngarkuar me hidhërim,
kalorësi, i mundur, kthehet në vendin e tij.

Sa herë, Don Kishoti, në të njëjtën fushë,
Në orë dekurajimi të shikoj duke ikur!
Dhe sa herë unë të bërtas ty: Më bëj një vend në malin tënd
dhe më ço në vendin tënd;
më bëj një vend në shalën tënde,
kalorës i mundur, më bëj një vend në malin tënd
se edhe unë jam i ngarkuar
hidhërimi
dhe nuk mund te luftoj!

Më vendos në shpinë me ty,
kalorës i nderit,
me vendos ne shpine me ty,
dhe më merr të jem me ty
Bariu.

Përmes fushës së La Mancha
figura shihet përsëri
Don Kishoti kalon ...

Si duhet të jetë zëri juaj

Keni një zë, grua
që mundet
thuaj vargjet e mia
dhe mundet
bëhem pa zemërim, kur ëndërroj
nga qielli në tokë ...
Keni një zë, grua
se kur zgjohem nuk me dhemb ...
Keni një zë, grua, që nuk dhemb
kur më pyet: çfarë mendon?
Keni një zë, grua
që mundet
kur jam duke numëruar
yjet
me thuaj ne nje menyre te tille
Ckemi?
që kur të kthej sytë drejt teje
krijoj
çfarë ndodhi duke numëruar
të një ylli
a
një yll tjetër.
Keni një zë, grua, le të jetë
i përzemërt si vargu im
dhe i qartë si një yll.

Español

Spanjisht nga eksodi i djeshëm
dhe Spanjisht nga eksodi i sotëm:
do të shpëtosh veten si burrë,
por jo si spanjishtja.
Ju nuk keni asnjë vend apo fis. Po ti mundesh,
fundos rrënjët dhe ëndrrat e tua
në shiun ekumenik të diellit.
Dhe ngrihu… Çohu!
Se mbase njeriu i kësaj kohe ...
është njeriu i lëvizshëm i dritës,
të eksodit dhe erës.

Unë i di të gjitha përrallat

Unë nuk di shumë gjëra, është e vërtetë.
Unë them vetëm atë që kam parë.
Dhe unë kam parë:
që djepi i njeriut është tronditur me histori,
që britmat e ankthit të njeriut i mbyten me histori,
që e qara e njeriut është e mbuluar me histori,
që kockat e njeriut i varrosin ato me histori,
dhe se frika e njeriut ...
ka sajuar të gjitha historitë.
Unë nuk di shumë gjëra, është e vërtetë,
por ata më kanë fjetur me të gjitha historitë ...
Dhe unë i di të gjitha historitë.

Askush nuk ishte dje

Askush nuk ishte dje
as nuk shkon sot,
as nuk do të shkojë nesër
drejt Zotit
në të njëjtën rrugë
se po shkoj.
Për çdo njeri kurseni
nje rreze e re drite dielli ...
dhe një rrugë të virgjër
Zot.

Si ti

Kjo eshte jeta ime
gur,
si ti Si ti,
gur i vogël;
si ty,
gur i lehtë;
si ty,
Unë këndoj çfarë rrotash
përgjatë rrugëve
dhe përgjatë trotuareve;
si ty,
kalldrëm i përulur i autostradave;
si ty,
që në ditë të stuhishme
fundosesh
në llumin e tokës
dhe pastaj
ti vezullon
nën helmeta
dhe nën rrota;
si ju, që nuk keni shërbyer
të mos jetë gur
nga një treg peshqish,
asnjë gur nga një audiencë,
as gur nga një pallat,
asnjë gur nga një kishë;
si ty,
guri i aventurës;
si ty,
se mbase keni mbaruar
vetëm për një hobe,
gur i vogël
y
drita ...

Zemra ime

Zemra ime,
Sa i braktisur të gjej!
Zemra ime,
ju jeni njësoj si ata
pallate te pabanuara
dhe plot heshtje misterioze.
Zemra ime,
pallati i vjetër,
pallati i çmontuar,
pallati i shkretëtirës,
pallat memec
dhe plot heshtje misterioze ...
Jo më një dallëndyshe
kërkoni të gjeni qepallat tuaja
dhe ata bëjnë vetëm strehën e tyre
në vrimat tuaja lakuriqët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.