AI e kuruar, revista e parë e shkruar tërësisht nga makineritë

Krahët robotikë që tregojnë një planet

Inteligjenca artificiale është një koncept që arrin të tërheqë vëmendjen e shumë vetave dhe kjo është arsyeja pse po përparon të prezantohet pak nga pak në jetën tonë të përditshme. Sot tashmë ekzistojnë inteligjenca artificiale kushtuar përpjekjes për të imituar, në një mënyrë pak a shumë të përsosur, shkrime njerëzore.

Makineritë në gazetari

Në gazetari mund të gjeni shumë makina që raportojnë të dhëna të ndryshme që nuk supozojnë një imagjinatë të madhe sepse, siç kam komentuar më parë, ne po flasim për makina që punojnë vetë dhe është akoma një fushë që po zgjerohet. Në këtë mënyrë, makineritë mund të gjenden duke bërë punë si raportet e çantave ose rezultatet informuese madje ka faqe të dedikuara për krahasimin e shkrimeve të njerëzve me shkrimet e robotëve, rezultatet janë shumë interesante.

AI e kuruar, revista robot për njerëzit

Duke parë se si po përparon kjo inteligjencë artificiale në fushën e shkrimit, nuk është e vështirë të pranosh ardhjen e revistës së parë letrare të shkruar tërësisht nga robotë me inteligjencë artificiale. Kjo revistë është AI e Kuruar.

Edhe pse thëniet zakonisht janë "nga njerëzit tek njerëzit" motoja e revistës ka zgjedhur diçka më aktuale, diçka të ngjashme "Një revistë e shkruar nga makineritë, për njerëzit". Kjo revistë synon t'i ofrojë publikut një përzgjedhje të rrëfimit dhe poezisë me të cilën synon të sfidojë konceptin që njerëzit kanë për shkrimin artificial ose robotikë. Përgjegjësi i këtij projekti është Karmel Alison, i cili ndërthur zhvillimin e softuerit dhe literaturën.

“Leximi është më shumë tek lexuesi sesa tek shkrimtari, padyshim. Mund të flisni për atë që krijuesi ka studiuar ose si punon, por jo për qëllimin e krijuesit - mbase qëllimi i autorit të algoritmit, gjithsesi, por është një hap që është hequr, gjë që e bën atë më zbavitës në sy të lexuesit ".

I aftë për të trajtuar më shumë fjalë sesa Shekspiri

Disa nga robotët me inteligjencë artificiale që ata botojnë në revistë ata janë në gjendje të trajtojnë më shumë se 190.000 fjalë për të krijuar frazat e tyre, një ide që tërheq vëmendjen nëse marrim parasysh numrin e fjalëve që përdoren zakonisht. Për të bërë një krahasim mund të zgjedhim Shekspiri, i cili përdori 33.000 në dramat e tij. Këto inteligjenca artificiale mund të mos jenë të afta të krijojnë vepra si ato të Shekspirit, por tani për tani ata kanë tashmë një numër më të madh fjalësh për të krijuar kompozimet e tyre.

Një kuriozitet për krijimin e këtyre makinave është se ato janë programuar në bazë të një shkrimtari të njohur. Me këtë lloj programimi nuk është e vështirë të supozohet se në të ardhmen mund të gjejmë zëvendësues për autorët tashmë të vdekur se ata janë në gjendje të krijojnë vepra si ato që ai krijoi kur ishte gjallë. Ashtë pak i mërzitur, por edhe jashtëzakonisht kurioz.

Ata kërkojnë bashkëpunime për të krijuar algoritme

Nga ana tjetër, nëse përveçse ju pëlqen letërsia jeni edhe të apasionuar pas kësaj bote dhe jeni të aftë të krijoni algoritme dhe rrjete nervore të këtij stili, ju informoj se në AI të Kuruar janë të hapur për bashkëpunime të reja. Për ju që preferoni të qëndroni me letërsi, mos harroni këtë revistë dhe këtë lloj letërsie që, megjithëse nuk duket ende shumë e pjekur, do të thotë një e ardhme që ka filluar të shfaqet.

 

Ky lajm më ka lënë pothuajse pa fjalë për shkak të asaj se sa shpejt përparon teknologjia dhe e vërteta është se unë jam mjaft teknolog dhe e shoh këtë lloj progresi kurioz, por, ashtu si me të gjitha përparimet e mëdha teknologjike, kjo më bën të mendoj se çfarë do të ndodhë me të vërtetën letërsi Unë supozoj se kjo do të bëjë që të botohen vetëm libra nga autorë të mëdhenj njerëzorë dhe pjesa tjetër do të mbulohet nga historitë e makinerive.

Tani është radha juaj të flisni. Çfarë mendoni për këtë mënyrë të re të të shkruarit? Dëshironi të gjeni vepra të reja nga autorët tuaj të preferuar të vdekur? A mendoni se në të ardhmen ne mund të dallojmë atë që shkruhet nga një makinë dhe atë që është shkruar nga një autor njerëzor?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kunadhe dijo

  Makineritë mund të gjenerojnë inteligjencë artificiale, por gjithsesi është njeriu me inteligjencën e tij natyrore që gjeneron të gjitha këto dhe është gjëja vërtet tronditëse që ju krijoni.

 2.   Jonathan dijo

  Artikull shumë i mirë bazuar në librin e Biblës konkretisht te Daniel, 12; shkenca do ta rrisë shkrimin me anë të një algoritmi logjik> letrar nuk është shumë larg

 3.   Carmen Maritza Jimenez Jimenez dijo

  Ne mrekullohemi nga mënyra sesi inteligjenca artificiale përparon me hapa të mëdhenj, por jemi të frikësuar nga mendimi se qeniet njerëzore do të mbulohen nga krijimi i tyre.