Kurse redaktimi dhe shkrimi në Escuela Cursiva

Kurse redaktimi dhe shkrimi

Unë di për numrin e lexuesve që janë gjithashtu shkrimtarë, në faqen tonë Literatura aktuale. Forshtë për ju, shkrimtar-lexues, kështu që unë ju informoj se nga sot, ju mund të regjistroheni për kurse redaktimi dhe shkrimi që Shkollë kursive ofertë

Shkolla Cursive nuk është çdo shkollë, por ata kanë përvojë dhe traditë në këtë letërsi. meqenëse i përket Grupi Botues i Shtëpisë së Rastit Penguin.

Kurse redaktimi

Nëse e juaja është bota botuese dhe doni të njihni të gjitha hollësitë e shtëpive botuese, ju doni të jeni një lexues editorial ose thjesht keni një profesion për këtë tregti, në Escuela Cursiva aktualisht ofrohen 3 kurse:

 • "Si të botohet një libër" mësuesi-kujdestari i së cilës është Albert Marku: Ky kurs synon të bëjë një turne në gjashtë sesione në tregtia e redaktorit meqenëse një dorëshkrim arrin në një redaksional derisa të shitet në një librari. Si të zgjidhni projektin e duhur për një rresht specifik editorial, si të punoni në dorëshkrim me autorin ose si të promovoni Novela në mënyrë që të arrijë numrin më të madh të audiencë, janë vetëm disa nga pyetjet që do të adresohen gjatë kursit. Shtylla kurrizore e të njëjtit do të jetë figura e redaktorit si koordinator i botimit të librit dhe do të marrë pjesë në punën në ekip me secilin nga departamentet editoriale dhe marrëdhëniet me autorin gjatë gjithë këtij procesi.
 • "Korrigjimi tipografik" mësuesi-kujdestari i së cilës është Laura Ortega. Dëshironi të bëheni korrektor në një editorial? A jeni shkrimtar dhe doni të mësoni se si të korrigjoni drejtshkrimin e teksteve tuaja? Ky kurs ofron të gjitha mjetet që do t'i lejojnë studentët të fillojnë me korrigjimin profesional të drejtshkrimit. Padyshim, ky kurs ka një fokus editorial, gjithmonë i udhëhequr nga kriteret që vijojnë në Grupi Redaktues i Shtëpisë së Rastit Penguin.
 • «Ju jeni ajo që numëroni. Marketingu për shkrimtarët » me Pink Samper si mësues-kujdestar. Me këtë kurs do të mësoni të ndërtoni një fjalim e qartë se si jeni shkrimtarnga mënyra se si të prezantoheni me të tjerët dhe të shpjegoni projektet tuaja deri te mënyra se si të komunikoni veçantinë tuaj, duke filluar me redaktorët dhe duke përfunduar me të lexuesi përfundimtar. Sikur të ishe një Karakteri i trillimit, ju do t'i përgjigjeni një sërë pyetjesh që do të na lejojnë të përcaktojmë disa koordinata me të cilat të prezantoheni me të tjerët. Askush nuk beson se ju dini të bëni gjithçka dhe gjithçka mirë, është koha të vendosni dhe të përcaktoni veten.

Kurse shkrimi

 • “Shkruaj një roman. Hapat e parë " nga Jose OvejeroDëshironi të shkruani një roman? Nuk jeni i sigurt se si të filloni? shkrimtari José Ovejero ju tregon hapat e parë të shkrimit të një romani. Duke u nisur nga një histori që studenti ka menduar, ne do të trajtojmë disa nga problemet thelbësore që i paraqiten çdo shkrimtari. Përveç konsideratave më të përgjithshme teorike, të cilat do të kenë hapësirën e tyre, dhe disa lexime që do të propozohet, do të kryhet stërvitje që lejojnë studentin të marrë vendime që do të jenë themelore gjatë shkrim.
 • "Romani si një sistem kompleks, sot" nga Agustin Fernandez Mallo: Një pjesë e rëndësishme e krijim bashkëkohor bazohet në ndërthurjen e mekanizmave narrativë në mënyrë të tillë që lexuesi të ndjehet i befasuar ndonjëherë dhe në territorin e njohur herë të tjera. Ne gjithmonë punojmë në ato territore të përzierjeve, hibrideve. Rrjetet analoge dhe rrjetet dixhitale. Kjo ndodh duke mos u kufizuar në "tregimin e një historie", por duke kombinuar elementë të të gjithë kompleksitetit që na rrethon - kulturë dhe popullore -, duke luajtur me mjedisin dhe shoqërinë në të cilën janë regjistruar personazhet, duke mos dhënë thjesht dokumentacion - Wikipedia dhe enciklopeditë janë për këtë - por për të përdorur mjedisin dhe mjedisin kulturor për të mirën e një historie të gjallë dhe të besueshme, sado fantastike të jetë. Ky kurs hulumton se si mësuesi -Agustin Fernandez Mallo- adreson ato procese krijuese.
 • «Romani i zhanrit I: Romani romantik-erotik» nga Elizabeth Benavent: Nëse gjithmonë keni dashur të shkruani kaq mirë histori dashurie, plot pasion dhe sensualitet, dhe nuk e keni bërë kurrë, ky kurs është dizajnuar plotësisht për ju.
 • «Punëtori për tregime të shkurtra» nga Laura Moreno: Me këtë kurs do të jeni në gjendje të zhvilloni, përmes praktikës dhe njohurive të disave luan dhe bazat e tyre përkatëse narrative, aftësia juaj për të shkruar. Zbuloni atë në rastin e fillestarëve dhe përsoseni në rastin e studentëve më të përparuar. Gjej ekuilibër midis njohurive teknike, fuqisë krijuese dhe nevojës për ndarje si një proces mësimi. Alternuar teori dhe praktikë në klasa, si nga shkrimi dhe leximi i tregimeve të propozuara për secilën temë. Ndani interpretime, filia dhe fobi.

Nëse dëshironi të regjistroheni në një nga kurset e mëparshme ose disa, ose thjesht keni nevojë për më shumë informacion, klikoni këtu. Do të gjeni gjithçka që duhet të dini.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.