Kur futbolli bëhet letërsi.

foto

Ende nga filmi «Unitef i mallkuar».

Të flasësh për futbollin në një hapësirë ​​letrare është, të paktën të them, e veçantë. Me siguri, ne nuk jemi mësuar shumë t'i lidhim këto dy botë të pavarura. Kjo është për shkak të keqkuptimit të këtij sporti si diçka shumë larg kulturës apo letërsisë.

Konceptim që, me rekomandimin letrar që do t'ju prezantoj, shpresoj se kam ndryshuar, duke transformuar kështu konceptimin popullor të këtij sporti.

Të dy unë, me mendimin tim të përulur, dhe kritikët ndërkombëtarë i marr Libri "United i mallkuar”Nga David Peace si romani më i mirë sportiv. Në çdo rast, ky akordim do të varet nga shija e secilit, edhe kështu, jam i sigurt se ky roman nuk do të zhgënjejë askënd.

Komploti i këtij libri sillet rreth diskutimeve dhe traineri i madh britanik Brian Clought. Ky karakter madhështor revolucionarizoi futbollin anglez duke shndërruar skuadra me status të ulët në kampione në vitet 60 dhe 70. El Derby County së pari dhe Pylli i NotthinhamPastaj ata u bënë kampionë me të në stol.

Gjithsesi, në "United i mallkuar”Tregon historinë se kur Brian Clought nënshkroi për të Lexoni të bashkuar, Skuadra më e rëndësishme në Ishujt Britanikë gjatë asaj kohe, duke mbuluar humbjen në pozicionin e rivalit të tij të përjetshëm Don Revie. Një aventurë kalimtare që përfundoi me largimin e papritur të Clought nga klubi Yorkshire.

Kjo histori e vërtetë përfaqësohet nga Davids Peace with një stil unik, duke pasqyruar në mënyrë të përsosur karakterin mashtrues dhe të veçantë të Clought dhe fiksimin e tij për të arritur ëndrrën e tij sportive. Me një punë magjepsëse të dokumentacionit, shkrimtari na hap një derë kohe për të parë atë që është përjetuar brenda dhomës së zhveshjes së Leeds United në atë vit 1974.

Në fund, do të doja të theksoja se ekziston një adaptim filmik i librit me të njëjtin titull. Filmi me regji të Tom Hooper, prodhuar nga Filmat BBC  dhe interpretojnë Michael Sheen, Timothy Spall, Colm Meaney dhe Jim Broadbent.

Një adaptim i shkëlqyeshëm me titull "United i mallkuar”Kjo kap shumë mirë hollësitë e këtij romani futbolli dhe lejon që lexuesi të rrisë, edhe më shumë nëse është e mundur, magjepsjen e tij me figurën e të madhit Brian Clought.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.