"Ku ban harresa"

Ku ban harresa

"Ku ban harresa" është një vepër e Luis Cernuda Titulli i së cilës është marrë nga një varg i Bécquer dhe që nga ana e tij i jep emrin një këngë të këngëtarit dhe kompozitorit spanjoll Joaquín Sabina. Harresa, padyshim që prodhon dhimbje për fundin e një dashurie është boshti rreth të cilit rrotullohet e gjithë përmbledhja me poezi. Shtë një lloj vdekjeje, një fshirje kujtimesh që e çon poetin të ndjehet i zhgënjyer nga ajo që ka mbetur nga ajo që dikur ishte një ndjenjë e bukur.

Kjo është pjesa negative e Amor, e pasojës, e asaj që mbetet kur ajo pushon së ekzistuari, dhe në një mënyrë të caktuar është ajo që çdo qenie e dashur i ekspozohet, pasi asgjë nuk është përgjithmonë dhe fundi i fazës së dashurisë do t'i japë mënyrë të pashmangshme harresës që do ndjenjat negative në krahasim me pozitivitetin e fazës së mëparshme në të cilën gëzimi dhe mirëqenia ishin shtyllat themelore.

Si kundërshtimi midis dashurisë dhe HeartbreakMidis kujtesës dhe harresës, midis gëzimit dhe zhgënjimit, shfaqet një tjetër antitezë në vepër, e cila është ajo mes engjëllit dhe djallit, të cilët shfaqen si zëra poetikë që i pëshpëritin lexuesit.

Kjo vepër është më e njohura nga Luis Cernuda, i cili, megjithëse nuk arriti një kritikë të mirë në përmbledhjet e tij të para me poezi, i mori të gjitha vlerësimet me botimin e librit me të cilin po merremi tani.

Ku jeton harresa, libri

Libri i Luis Cernuda Aty ku ban harresa u botua në 1934, pavarësisht nga fakti se poezitë që përmban janë shkruar midis viteve 1932 dhe 1933. Midis tyre, një nga më të njohurit është padyshim ajo që i jep emrin titullit.

Kjo përmbledhje me poezi i përket skenës së re të autorit, kur ai pësoi një zhgënjim dashurie dhe arsyen pse ai shkruan për dashurinë sikur të ishte diçka e keqe ose me ndjenja të hidhura ndaj saj.

Përveç kësaj, dihet që titulli që ai i dha poezisë, si dhe përmbledhjes së tij me poezi, nuk ishte në të vërtetë shpikja e tij, por përkundrazi ai shikoi një autor tjetër, Gustavo Adolfo Bécquer, i cili në Rima LXVI, në vargu i tij i pesëmbëdhjetë, a është ajo thotë "ku banon harresa".

Libri është i përbërë nga disa poezi, por praktikisht të gjitha me ndjenjat negative dhe pesimiste për dashurinë dhe jetën. Përkundër faktit se punët e hershme të Luis Cernuda morën shumë kritika, ai vazhdoi të përpiqej dhe të evoluonte, diçka që ai e arriti vite më vonë.

Analiza e Ku ​​banon harresa

Brenda përmbledhjes me poezi, ajo që mban të njëjtin emër si libri është më e njohura nga të gjitha, dhe gjithashtu ajo që ngjesh të gjitha temat me të cilat merret autori në këtë vepër. Prandaj, leximi i tij mund të japë një ide për momentin që po kalonte dhe arsyen pse të gjitha poezitë e tjera kufizohen me pesimizëm, vetmi, hidhërim, etj.

Ku jeton harresa 22 vargje që ndahen në 6 strofa. Sidoqoftë, njehsori nuk është në të vërtetë i njëjtë në të gjitha vargjet, por ekziston pabarazi dhe disa vargje janë shumë më të gjata se të tjerët.

As strofat nuk janë të njëjta për nga numri i vargjeve. E para përbëhet nga 5 vargje ndërsa e dyta është 3; e treta e 4 ... duke e lënë të fundit me vetëm 2. Ajo që ai përdor mjaft mirë janë figura të ndryshme të fjalës si:

 • Personifikimi. Atribuimi i një cilësie njerëzore, veprimi ose diçkaje një objekti ose ideje.

 • Imazh Shtë një figurë retorike që kërkon të përshkruajë një gjë të vërtetë me fjalë.

 • Anafora. Bëhet fjalë për përsëritjen e një fjale, ose disa, si në fillim të vargut ashtu edhe në një fjali.

 • Ngjashëm. Krahasoni dy fjalë që kanë një cilësi të përbashkët mes tyre.

 • Antitezë. I referohet ekspozimit të kundërshtimit të një ideje që zakonisht reflektohet edhe në poezi.

 • Simbol. Përdoret për të zëvendësuar një fjalë me një tjetër.

Struktura e poezisë ndjek vërtet një model rrethor pasi fillon me një ide që bazohet derisa të mbarojë. Në fakt, sapo të shikoni poezinë, do të shihni se ajo fillon me të njëjtën gjë që mbaron, (aty ku jeton harresa), duke vendosur tri pjesë të ndryshme brenda saj.

Pjesa 1 e poezisë

Në të vargjet 1 deri 8, dy strofat e para, do të kondensohen. Tema e trajtuar në këto ka të bëjë me vdekja e dashurisë, një vdekje shpirtërore, por për shkak të zhgënjimit të tij në dashuri, autori nuk i beson më asaj ndjenje.

Pjesa 2 e Ku ​​jeton harresa

Në këtë pjesë do të përfshiheshin vargjet 9 deri 15, pra strofat 3 dhe 4. Ndoshta është më pesimiste në këtë pjesë të poezisë pasi dëshira e saj është ndaloni të besoni në dashuri, përpiquni me të gjitha mënyrat të mendoni për atë ndjenjë dhe të shkëputeni me gjithçka që kisha menduar për dashurinë.

Parte 3

Më në fund, pjesa e tretë e poezisë, nga vargjet 16 deri në 22 (strofat 5 dhe 6) flasin për dëshirën për të hequr qafe ndjenjën e dashurisë, të duke mos dashur ta përjetoj përsëri dhe se mbetet vetëm si një kujtim në një kujtesë, për të hequr qafe atë ndjenjë të dëshirës për të qenë pranë një personi.

Çfarë do të thotë poezia e Ku ​​banon harresa

Ku ban harresa u bë për Luis Cernuda një mënyrë për të shprehur dhimbjen që ndjeu për zhgënjimin e dashurisë që kishte përjetuar. Në fakt, për të do të thoshte të donte të mos binte në dashuri përsëri, të mos besoja përsëri në dashuri dhe të donte të harronte gjithçka që kishte ndodhur.

Të gjitha ato ndjenja janë kondensuar nga autori në këtë poezi, megjithëse libri ka shumë më tepër. Sidoqoftë, është mbase ajo që vë theksin më të madh pasi flet për ekzistencën e dashurisë, por edhe për vuajtjet që vijnë nga lejimi i vetvetes të rrëmbehet prej saj. Për këtë arsye, kur gjërat nuk po shkojnë siç supozohet se janë idealizuar, ajo që ai dëshiron është të zhduket, të vdesë, sepse edhe pse ai engjëll të cilit mund t’i referohet si “Cupid” ka gozhduar një shigjetë dashurie, ai ka jo e njejta tek personi tjeter.

Prandaj, autori përpiqet të strehohet në harresë për të pushuar mendimet negative dhe për të ndaluar së ndieri dhimbje dhe dëshpërim për kujtimin e atyre momenteve që keni jetuar.

Kontekstualizimi i poezisë

Luis Cernuda

Luis Cernuda lindi në 1902 në Sevilje. Ai ishte një nga poetët më të mirë të Brezit të 27-tës, por edhe ai vuajti shumë, duke e bërë poezinë e tij një pasqyrim të ndjenjave që përjetoi në jetën e tij.

Përvoja e parë që ai kishte me letërsinë ishte përmes mikut të tij të madh Pedro Salinas, kur po studionte për drejtësi në Universitetin e Seviljes (1919). Në atë kohë, ai filloi të takonte autorë të tjerë përveç shkrimit të librit të tij të parë.

Në vitin 1928 ai udhëtoi për të punuar në Toulouse. Ai do të qëndrojë për rreth një vit, pasi që në vitin 1929 fillon të jetojë dhe punojë në Madrid. Dihet që ai punoi në librarinë León Sánchez Cuesta që nga viti 1930, përveçse fërkoi supet me autorë të tjerë si Federico García Lorca, apo Vicente Aleixandre. Ishte në ato takime me autorë që Lorca e prezantoi atë me Serafín Fernández Ferro në 1931, një aktor i ri që vodhi zemrën e poetit. Problemi është se ai donte vetëm paratë e tij nga Cernuda, dhe, duke mos u ndjerë e ndërsjellë, ishte momenti në të cilin ai frymëzoi poezinë Ku ban harresa (së bashku me poezitë e tjera që janë pjesë e përmbledhjes me poezi të së njëjtës emrin). Në atë kohë ai ishte 29 vjeç, megjithëse poezitë klasifikohen brenda fazës së tij të rinisë.

Në fakt, ai duhej ta shënonte shumë pasi nuk dihet që ai kishte një dashuri tjetër përveç kësaj, kështu që ka të ngjarë që ai të respektojë atë që shkruajti në poezinë e Ku ​​jeton harresa, duke u larguar nga dashuria dhe duke u përqëndruar në ndjenjat e tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.