"Krimet e liqenit", terror dhe fantazi nga dora e Gemma Herrero.

Krimet e liqenit

Gemma Herrero ka qenë një finaliste për çmimin letrar Amazon në këtë 2017 me veprën e saj fantastike «Los crime del lago». Ne mund të pohojmë pa asnjë dyshim se ky është një roman që nuk lë indiferent asnjë adhurues të zhanrit horror.

Në 2001 Swanton, një qytet i vogël në Vermont, është tronditur nga një valë vrasjesh. Tre fëmijë janë vrarë barbarisht në brigjet e liqenit Champlain. Eric, një i ri që kaloi fëmijërinë e tij në atë qytet, është i detyruar të kthehet në atë vend që i shkaktoi kaq shumë dhimbje, në kërkim të përgjigjeve. 

Pas vrasjes së tre fëmijëve, përfshirë Anne Austen, dashurinë e tij të madhe, Eric zhytet në një spirale dhimbjeje. I shënuar nga paraqitjet e fantazmave dhe ëndrrave të këqija të miqve të tij, realiteti i Eric fillon të shtrembërohet. Në prag të kolapsit dhe duke vuajtur nga shëndeti i tij mendor, prindërit e Eric vendosin të lënë këtë qytet pas duke lëvizur në Burlington.

Pesëmbëdhjetë vjet pas tragjedisë, libraria ku punon Eric merr një urdhër për një histori të shkurtër të nënshkruar nga Anne Austen, "Vrasjet e Liqenit". Nga momenti që Eric e mban atë libër në duar, ai e di që ai ka hapur një derë që nuk mund të mbyllet derisa të zbulohet e gjithë e vërteta.

Këtë herë, Eric është i vendosur të kthehet në atë qytet dhe fjalë për fjalë të përballet me fantazmat e së kaluarës. Por Swanton ka një surprizë të vogël për të, historia përsëritet. Me ndihmën e një shikuesi dhe sherifi, Eric do të hetojë deri në fund për të zbuluar se çfarë fsheh ky qytet i mallkuar.

Me "Krimet e liqenit" Herrero arrin të kap lexuesin nga faqja e parë deri në të fundit. Një komplot intrigues, plot dyshime dhe mister i denjë për çdo libër të Stephen King Personazhet janë shumë të punuar dhe janë në përputhje me zhvillimin e historisë. Nga ana tjetër, ka një punë dhe hulumtim të jashtëzakonshëm në terren për mjedisin ku ndodhin ngjarjet.

Rezultati, gjithashtu shumë i suksesshëm, do të duhet të zbuloni vetë.

Nëse doni të dini më shumë rreth autorit dhe botimeve të tjera, mos hezitoni të vizitoni faqen e internetit të Gemma Herrero

Lexim i lumtur!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.