Këshilla për shkrimtarët e rinj, nga Charles Baudelaire. Një përzgjedhje

Më janë dhënë këto Këshilla për shkrimtarët e rinj, de Charles Baudelaire, shumë vite më parë. Autori ishte 25 vjeç kur i postoi ato L'Esprit Publik. Ishte në prill 1846, dhe megjithëse është e qartë se kohët e tij nuk ishin ato të tanishmet, nuk është përsëritur as një autor me një personalitet kaq të veçantë dhe dërrmues sa ai. Duke i rilexuar së fundmi, doja të zgjidhja disa copa prej tyre. Atje ata shkojnë.

Këshilla për shkrimtarët e rinj

Baudelaire revolucionarizoi poezinë franceze duke e vënë fokusin —në çështjen morale në veçanti— në faktin se ndoshta më e mira nuk ishte gjithmonë, as domosdoshmërisht, e mira. Kjo e bëri atë të banonte në universin e autorë të mallkuar të cilën e ndante me emra të tjerë si Poe.

Këshilla për shkrimtarët e rinj Fama e kaustikës tashmë e ka fituar dhe në to ka prekur famën, rrogën që duhet të marrin apo edhe marrëdhëniet me femrat. Dhe është gjithashtu përpara kohës së tij ose hedh një vështrim të shkurtër në disa elementë që do të zhvillohen më vonë në letërsi si profesionalizimi i autorit jo vetëm në të, por edhe në shtyp, skenarë filmash apo televizivë etj. Ai gjithashtu sheh atë produkt konsumator të letërsisë sesa artit. Para se t'i numërojë ato, ai thotë: "Prandaj, urdhërimet e lartpërmendura nuk kanë pretendim tjetër përveç atij të një vade mecum, as ndonjë përdorim tjetër përveç atij të civilizimit puerile dhe të ndershëm".

Në tekste të shkurtra për çdo titull të temës që trajton, the fjalë të kota si zgjedhur më poshtë:

Me fat dhe fat të keq në fillim

 • Çdo fillim ka gjithmonë precedentët e tij dhe ky është efekti i njëzet fillimeve të tjera të panjohura për ne.
 • Një sukses është, në përpjesëtim aritmetik ose gjeometrik, produkt i forcës së shkrimtarit, rezultat i sukseseve të mëparshme, shpesh të padukshme për syrin e lirë. Ka një grumbullim të ngadaltë të goditjeve molekulare; por breza të mrekullueshëm dhe spontan, kurrë.

Pagat

 • Kështu letërsia, që është çështja më e paçmueshme, është mbi të gjitha një mbushje kolonash; dhe arkitekti letrar, emri i të cilit vetëm nuk ka shanse të sjellë ndonjë fitim, duhet të shesë me çdo çmim.
 • Është një njeri i arsyeshëm që mendon: "Mendoj se kjo vlen shumë, sepse unë kam talent: por nëse është e nevojshme të bëj lëshime, do t'i bëj ato, të kem nderin të jem në mesin tuaj".

të dërrmimit

 • Rrahja duhet të praktikohet vetëm kundër atyre që janë në favor të gabimit.

Nga metodat e përbërjes

 • Në ditët e sotme është e detyruar të prodhojë shumë; Të ecësh shpejt është thelbësore.
 • Për të shkruar shpejt duhet të kesh menduar shumë, të mbartësh me një temë, në shëtitje, në banjë, në restorant dhe pothuajse në shtëpinë e të dashurit.
 • Në letërsi nuk jam pro kryqëzimit, mjegullon pasqyrën e mendimit.

Nga puna e përditshme dhe frymëzimi

 • Rrëmbimi nuk është vëllai i frymëzimit: ne e kemi thyer atë lidhje farefisnore kurorëshkelëse.
 • Një dietë e konsiderueshme, por e rregullt është e vetmja gjë e nevojshme për shkrimtarët e frytshëm. Frymëzimi është padyshim motra e punës së përditshme.
 • Frymëzimi ndodh, si uria, si tretja, si gjumi.
 • Nëse dëshironi të jetoni në soditje kokëfortë për punët e ardhshme, puna e përditshme do të ofrojë frymëzim.

të poezisë

 • Për sa u përket atyre që japin veten apo i janë dhënë me sukses poezisë, unë rekomandoj që të mos e braktisin kurrë atë. Poezia është një nga artet që kontribuon më shumë, por është një lloj investimi ku interesat arrihen vonë, të cilat në këmbim janë të mëdha.
 • Arti që plotëson nevojën më urgjente do të jetë gjithmonë më i nderuari.

e të dashuruarve

 • Nëse dua të respektoj ligjin e kontrasteve, i cili rregullon rendin moral dhe rendin fizik, jam i detyruar të rendit në klasat e tyre gratë e rrezikshme për njerëzit e letrave: gruan e ndershme, të diturin dhe të gjitha, dhe aktorja.
 • Për shkak se të gjithë shkrimtarët e vërtetë e kanë tmerrin e letërsisë në momente të caktuara, nuk pranoj në to shpirtra të lirë e krenarë, shpirtra të lodhur, që duhet të pushojnë gjithmonë ditën e shtatë.

 

Fuente: Këshilla për shkrimtarët e rinj, Charles Baudelaire. Celeste Editions. 2000.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.