Juan Eslava Galán. Një përmbledhje e librave dhe romaneve të tij të historisë

Juan Eslava Galan, e njohur dhe popullore Jaen shkrimtar i romanit historik, lindur ne Arjona një ditë si sot e 1948. E punës sa e madhe aq edhe e larmishme, stili i tij i ngushtë dhe mënyra e këndshme e rrëfimit ese historike, trillime dhe jo-trillime e kanë bërë atë një vrimë më shumë se të rëndësishme ndër emrat e mëdhenj të zhanrit në aspektin e tij më informues. Kështu që për të festuar atë ditëlindje, unë jap një Unë rishikoj disa nga titujt e tyre më përfaqësuese. Dhe që ato të jenë shumë më tepër.

Juan Eslava Galan

Doktor i letrave dhe i specializuar në zhanrin historik me esetë e tij të lexuara dhe të ndjekura, Eslava Galán krenohet me faktin se ka një punë sa më e gjerë aq edhe e larmishme ku ai ka luajtur të gjitha stilet dhe epokat. Nga parahistoria deri në ditët e sotme dhe, natyrisht, duke u marrë me të gjitha momentet më të rëndësishme në Histori. Dhe ta thuash në mënyrën se si ai bën nuk është e lehtë. Dhe nëse zbulimi shoqërohet nga a stil i lehtë dhe argëtues edhe më të vlerësuar. Por edhe Eslava Galán ka shkruar romane fiction pa lënë zhanrin. Ai gjithashtu ka nënshkruar disa me të pseudonim nga Nicholas Wilcox.

Disa punime

Meqenëse ka shumë tituj, unë zgjedh disa nga ata më përfaqësuesit.

Lufta e parë dhe e dytë botërore e treguar për skeptikët

Ndoshta nga më të njohurit dhe me atë «Për skeptikët», e zakonshme të titujve të tyre. Për dashamirët dhe adhuruesit e periudhës historike më interesante dhe të tmerrshme që përbënte gjysmën e parë të shekullit të XNUMX-të. A turne aq shterues sa dokumentohet, por ajo që është bërë shumë lehtë për t’u lexuar, në aspektet e konkurset botërore, nga arsyet përmes evolucionit në armë ose strategji dhe, natyrisht, duke theksuar aktorët kryesorë të tij. Dhe të gjitha të mbushura me anekdota kudo.

Revolucioni Rus u tha skeptikëve

E njëjta gjë ndodh me këtë titull, ku në formën përsëri të histori po aq e shpejtë sa me prekje humori, ka të bëjë me gjithçka që çoi në triumf i Revolucionit Rus, një ngjarje e rëndësishme në historinë e politikës bashkëkohore. Një përmbledhje e origjina e Romanovëve, Kush ishte Rasputin ose si shkoi Karl Marks, duke kaluar nëpër mjerim që mundonte fshatarët rusë, deri sa arriti në Bolshevikët. Plus të gjitha mjediset e komploteve, sulmeve dhe biografive të shumë protagonistëve të saj.

Mbretërit katolikë

Si të mos trajtojmë dy nga personazhet më të rëndësishëm në historinë e vendit tonë? Isabel I nga Castile dhe Ferdinand II nga Aragon ata vendosën gurët e parë të themeli i Spanjës moderne, themelet e një perandorie të ardhshme. Por kishte edhe hije midis dritave.

Familja Prado

Titulli përkujtimor në lidhje me 200 vjetori i Muzeut Prado i cili u mbajt vitin e kaluar. Me këtë rast, Eslava Galán na fton të bëjmë një turne në muze në plan Album familjar. Kështu që ai ndalet në çdo kornizë për të prezantohemi me secilin person të portretizuar, nga mbretër te të shquar ose të zakonshëm. Dhe ai gjithashtu na tregon për atë që fshihej pas një ose një pikture tjetër, anekdotat ose sekretet e tyre që ata mbajnë.

Koprraci

Eslava Galán gjithashtu ka një koleksion librash kushtuar Mëkatet kryeqytetase të historisë së Spanjës, ku ju mbledh fakte kurioze rreth tyre. Kjo ishte vëllimi i dytë, e cila merret me lakminë përmes episodeve historike duke filluar nga historitë e më të famshmëve Bandoleros nga shekulli i XNUMX-të deri te puna e të burgosurve politikë në Lugina e të Rënëve. Dhe madje personazhe si ai Dioni dhe sulmin e tij spektakolar.

Një histori e marrë bukë dhe lagur

Dhe si të largohen nga Comida në historinë e Spanjës? Në këtë titull, Eslava Galán e shqyrton atë për ne përmes kuzhinat dhe qilarët tuaj, nga paraardhësit tanë kanibale nga Atapuerca, duke kaluar nëpër romakët dhe banketet e tyre ose enët dhe ushqimin që ata sollën mysliman ose hebrej. As ai nuk harron atë që erdhi nga Bota e Re. Të gjitha të shoqëruara nga gjurmët dhe kaq shumë anekdota nga më të shumtat me shumë moti karaktere.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   rehati dijo

    Më pëlqeu shumë romani i tij "Señorita", shumë i dokumentuar dhe argëtues. Faleminderit