Jorge Luis Borges: suksesi në letra, pendimi në dashuri

Jorge Luis Borges, suksesi në letra, pendimi në dashuri.

Jorge Luis Borges, suksesi në letra, pendimi në dashuri.

Argjentina kishte në Jorge Luis Borges një rrjedhë të papërmbajtshme letrash, një burim mençurie që vetëm vdekja mund të mbyllej në mënyrë që të mos mbinin më pika. Sidoqoftë, pavarësisht vuajtjeve që i pret çdo kalimtari në këtë gjatësi që ne e quajmë jetë, ujërat që rrodhën nga ky gjigant vazhdojnë të ushqejnë imagjinatën dhe shpirtin e shumë njerëzve.

Një tregimtar? Po; Një mospërfillës i romaneve? Një filozof?, Natyrisht; Një poet?, Si pak. Jorge Luis Borges erdhi tek teksti që të mos ishin kurrë të njëjtat. Sidoqoftë, çfarë dimë me të vërtetë për jetën e dashurisë së këtij studiuesi të ditur? Çfarë na tregojnë veprat e tij? Çfarë thonë biografët e tij? Ka aspekte shumë interesante që bien në sy, dhe që do të nxirren në pah sot.

Jorge Luis Borges: suksesi në letra

Kush nuk ka lexuar ose dëgjuar për të Alefi o Fiksi? Rareshtë e rrallë të gjesh një lexues të rregullt që nuk e ka bërë. Këto vepra, duke qenë vetëm një pikë e asaj që mund ta quajmë "rrjedha Borgjeze", janë një shembull i qartë i zotërimit të tij të gjuhës në dimensionet e saj të ndryshme. Leximi i Borges kap veprimin, verbon, intrigat.

Studiuesit e gjuhës nxorën me disa tregime cilësitë letrare të shkrimtarit argjentinas. Jo më kot shiu i njohjeve që kishte: një Çmim Jeruzalem në 1971, një Çmim Special Edgar në 1976, një Çmim Miguel de Cervantes në 1980, dhe ndaloi numërimin. Po, suksesi i Jorge Luis Borges në tekstin e këngëve ishte i dukshëm.

Jorge Luis Borges: pendim në dashuri

Tani, çfarë thuhet për Borgesin e dashuruar? Çfarë thotë puna e tij? Çfarë thonë biografët tuaj. E vërteta është se vepra e tij poetike tregon pak për intimitetin. Poeti shënon në poezinë e tij një barrierë që e ndan nga ajo mall, nga ajo dashuri precize, nga ajo e mishit, e burrit dhe e gruas. Në fakt, aspekti seksual në letërsinë e tij është pothuajse zero. Dhe jo, nuk është se ai nuk ka dashur dhe ndjerë, por jo me intensitetin me të cilin ai dëshironte, jo me lindjen që ai siguroi.

Fraza nga Jorge Luis Borges.

Fraza nga Jorge Luis Borges.

Mjafton të lexosh poezinë e dytë të vitit 1964 për ta parë paksa këtë realitet:

1964, II

Unë nuk do të jem më i lumtur. Ndoshta nuk ka rëndësi.
Ka kaq shumë gjëra të tjera në botë;
çdo moment është më i thellë
dhe e larmishme se deti. Jeta është e shkurtër

Dhe megjithëse orët janë kaq të gjata, një
çudia e errët na ndjek
vdekja, ai deti tjetër, ai shigjeta tjetër
që na çliron nga dielli dhe hëna

dhe dashuri. Lumturia qe me ke dhene
dhe ti që më ke marrë duhet të fshihet;
Çfarë ishte gjithçka duhet të jetë asgjë.

Vetëm se kam gëzimin të jem i trishtuar,
ai zakon i kotë që më prin
në Jug, në një derë të caktuar, në një cep të caktuar ».

Nëna e Estela Canto dhe Borges

Në këtë skenë paraqitet edhe figura e nënës së tij, aktuale, imponuese, kontrolluese e lirive dhe vendimeve të poetit. Një rast interesant ndodhi me përkthyesen Estela Canto, gruaja që ekziston Alefi. Po, Borges u dashurua marrëzisht me të në 1944. Lindi një produkt i asaj dashurie që do të ishte historia më e famshme e shkrimtarit.

Borges e pushtoi atë me çdo detaj, me veglën e tij më të mirë: letrat. Sidoqoftë, nuk kaloi shumë dhe nëna e Borges filloi të ndërhynte në marrëdhënie, duke u larguar nga Estela. Përkthyesja u akuzua si e shfrenuar, sepse thjesht nuk i përshtatej parametrave shoqëror të kohës. E vërteta ishte se Leonor, nëna e poetit, arriti misionin e saj dhe i dha fund marrëdhënies.

Nga atje ata ndoqën një sërë mosmarrëveshjesh midis të dyve, megjithatë, vite më vonë ishte Borges ai që nuk donte asgjë me Estela.

Borges dhe Elsa Helena Astete Millán

Elsa Helena Astete Millán ishte e dashura e Borges në rininë e tij. Pas një kohe ata u ndanë, ajo u martua, dhe Borges hodhi poshtë kthimin tek ajo dashuri. Sidoqoftë, ajo ishte e ve dekada më vonë, dhe ai vendosi ta propozonte. Kjo ishte bashkimi i parë ligjor i poetes, Borges ishte 68 dhe ajo ishte 56 vjeç (në 1967).

Kjo nuk ishte martesa në ëndërr, mezi zgjati 4 vjet. Dhe megjithëse mund të duket e çuditshme në një burrë të moshës së Borges, hija e nënës së tij, e cila ishte akoma gjallë, vazhdonte.

Maria Kodama, ka mbaruar pendimi?

Pas vdekjes së nënës së Borges (Leonor ishte 99 vjeç) një grua e re u shfaq në jetën e poetit, e cila kësaj here erdhi të qëndrojë. Emri i vajzës ishte Maria Kodama. Ata u takuan gjatë një turneu në Borges në Shtetet e Bashkuara dhe që nga ajo kohë ata janë bërë të pandashëm. 

Pas problemeve të dukshme të shikimit të Borges, dhe viteve që nuk kaluan kot, ajo u bë më e nevojshme për të, dhe për shkak të admirimit dhe dashurisë që ndiente Kodama, ajo mori rolin e saj me përkushtim. Çifti, me një hendek të gjerë në diferencën e moshës (mbi 50 vjeç), u martua njëmbëdhjetë vjet pas takimit. Borges u nda nga jeta gati dy muaj më vonë dhe të gjitha gjërat e tij i la te Kodama.

Në këtë fund të papritur, keqardhja e Borges u përmbys dhe puna e tij ishte e mbrojtur mirë në duart e një kuratori si askush tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.