Jon Fosse fiton Çmimin Nobel për Letërsinë 2023

Jon fosse

Foto: Jon Fosse. Burim: Shtëpia e librit.

Një të enjte tetori si sot në 2022, çmimi i lakmuar u fitua nga shkrimtarja franceze e autofictionit, Annie Ernaux (Lillebonne, 1940). Një vit më vonë E dimë lajmin se çmimi Nobel për Letërsi 2023 ka rënë në duart e norvegjezit Jon Fosse., i konsideruar si një nga dramaturgët më të mirë në skenën aktuale, duke kaluar kufijtë e kombit nordik.

Edhe pse vepra e tij është përkthyer në dhjetëra gjuhë (dhe interpretuar në të gjithë botën), spanjishtja nuk ka shumë prej veprave të tij të përkthyera. Megjithatë, falë njohjes së fundit, kjo do të jetë diçka që do të fillojë të ndryshojë në muajt e ardhshëm. Nëse ka diçka të kënaqshme në marrjen e këtij nderi letrar, është se autorët shohin se si vepra e tyre arrin një audiencë më të madhe., nëse nuk e kishte bërë më parë. Jon Fosse, përveç teatrit, është autor i romaneve, eseve, poezisë dhe letërsisë për fëmijë.

Sobre el autor

Jon Olav Fosse ka lindur në Haugesund (Norvegji) në vitin 1959. Ai është një nga dramaturgët më të vlerësuar në skenën bashkëkohore. Në vendin e tij, ndër shumë dallime, ai mori një vendbanim për të jetuar përgjithmonë atje, të quajtur Grotten, si një njohje nga mbreti i Norvegjisë. Kjo për shkak të kontributit kulturor që vepra e Fosse ka dhënë për vendin e tij.

Por kontributi i tij shkon përtej kufijve nordikë. Prodhimet e tij teatrale janë shfaqur në mbarë botën dhe romanet e tij janë përkthyer në më shumë se dyzet gjuhë.. Ai është një autor definitivisht i themeluar pas marrjes së çmimit të fundit Nobel në Letërsi, por tashmë kishte marrë edhe çmime dhe homazhe të ndryshme, si Urdhri Kombëtar i Meritës në Francë, Çmimi Nordik i Akademisë Suedeze, Çmimi Ibsen për veprën e tij teatrore, ose çmime evropiane për kontributin e tij në letërsinë për fëmijë dhe të rinj.

Për më tepër, Jon Fosse është një admirues i thellë i veprës së Federico García Lorca: E ka lexuar dhe përshtatur, edhe pse autori nuk di spanjisht dhe leximet e tij bazohen në përkthime. Megjithatë, Fosse te Lorka vëren kadencën dhe ritmin që autori norvegjez shfaq në veprën e tij.

alfred Nobel

Pse ju është dhënë çmimi Nobel për Letërsinë 2023?

Është sfidë t'i japësh një çmim të tillë rëndësie një autori që shkruan në norvegjisht, dhe më konkretisht në një dialekt të kësaj gjuhe që tashmë ka pak folës. Kjo është arsyeja pse Me këtë çmim Nobel në Letërsi, hapet një hendek drejt përkthimit dhe zbulimit të gjuhëve të pakicave. Një vepër kaq rinovuese letrash dhe aq e përpiktë sa ajo e Jon Fosse tregon nevojën për të vlerësuar redaksinë, përkthimin dhe talentin letrar përtej punës së një shkrimtari. në vetvete. Akademia Suedeze ka vendosur me këtë rast të shpërblejë një autor nordik i cili, Brenda veçorive të tij, si shkrimtar ai ka mundur të transmetojë vetëdijen për formën, përmbajtjen dhe respektin për lirinë krijuese.. Kështu ka dhënë aktgjykimin e saj Akademia:

Për prozën e tij novatore dhe për t'i dhënë zë asaj që nuk mund të thuhet.

shkrim dore

për punën e tij

Vepra e parë e botuar e këtij autori është një roman i quajtur e kuqe, e zezë (Raudt, svart) nga viti 1983. Pas kësaj Prodhimi i tij letrar numërohet me dhjetëra në të gjitha dramat, tregimet, letërsinë për fëmijë, romanet, esetë apo poezitë e tij.. Proza dhe vepra e tij dramatike i kanë dhënë atij nderin e çmimit më të madh letrar që ekziston, Çmimin Nobel. Falë kësaj, librat tuaj mund të jenë edhe më gjerësisht të disponueshëm, për shembull, në gjuhën spanjolle. Përkthyesit e saj në spanjisht janë Kirsti Baggethun dhe vajza e saj Cristina Gómez-Baggetun dhe Në shtëpinë botuese janë botuar veprat e tij të botuara në spanjisht E Conatos, edhe pse shumë prej tyre aktualisht nuk janë të disponueshme.

Për sa i përket stilit të punës së tij, bie në sy mënyra se si shënon. Ai përdor fraza në të cilat refuzon të përdorë pika, përkundrazi, letërsia e tij është plot me presje dhe shkronja të vogla. Dhe poezia e tij ndikon vendosmërisht në prozën e tij, si dhe në dramaturgjinë e tij, sepse ka një lirizëm të matur që autori e përdor për të strukturuar veprat e tij. Në këtë mënyrë perceptohet ndjeshmëria dhe ritmi karakteristik i gjinisë poetike. Mund të thuhet se Të lexosh Fosse do të thotë të hysh në një unazë letrare nga e cila lexuesit nuk do të mund të shpëtojnë lehtë.. Disa nga veprat e tij janë si më poshtë:

 • Raudt, svart (1983). Vepra e tij e parë, një roman që nuk mund të gjendet në spanjisht për momentin.
 • Ëndrra e vjeshtës (1999).
 • dikush po vjen (2002).
 • Melankolia (2006).
 • Nata këndon këngët e saj dhe pjesë të tjera (2011).
 • Trilogji (2018) Është një roman shumë përfaqësues i shkrimtarit, në të cilin mund të gjendet edhe një spiritualitet unik nga pena e Fosse.
 • Septologjia (2019-2023): roman i përbërë nga disa vëllime, si p.sh Emri tjetër I, Emri tjetër II, Unë jam një tjetër (III-V) y Një emër i ri (VI-VII). Në këtë rrëfim, stili i autorit kapërcen, më shumë ka të bëjë me formën sesa përmbajtjen. Pavarësisht kësaj, ajo nuk humb asnjë pikë interesi narrativ.
 • Mëngjes dhe pasdite (2023). Botuar së fundmi në spanjisht, ajo tregon përvojën e jetës së një burri të quajtur Johannes.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.