JK Rwoling hedh poshtë teorinë e fundit: "Lupin kishte SIDA"

Remus Lupine

Shkrimtari JK Rowling është lodhur nga lajmet që ofrojnë komente dhe thashetheme rreth personazheve të Harry Potter dhe se ata duket se nuk ndalen kurrë edhe pse thashetheme të tilla mund të hidhen poshtë lehtë. Ka shumë thashetheme që ekzistojnë për një kohë të gjatë dhe se ai konsideron se është koha për të mohuar, si ai që sapo komunikoi disa ditë më parë.

Deklarata e fundit që u mblodh në internet ishte se lsëmundja e personazhit Remus Lupine, mësuesi i luajtur nga David Thewlis në film, është një metaforë në lidhje me sëmundjet si HIV dhe AIDS.

Në librin e saj të fundit elektronik, botuar më 6 shtator, shkrimtarja shkruajti sa vijon:

“Të gjitha llojet e bestytnive duket se rrethojnë kushte të transmetuara nga gjaku, ndoshta për shkak të tabuve që rrethojnë vetë gjakun. Komuniteti i magjistarëve është po aq i prirur për histeri dhe paragjykime sa vetë Muggle, dhe karakteri i Lupin më dha mundësinë të shqyrtoj ato qëndrime».

Po kështu, autori ka shprehur përmes rrjetit social Twitter se si ky lajm nuk supozon "lehtësimin" që shumë besojnë të jetë, duke treguar se ka shumë pika që do të shkatërrohen sipas disa prej intervistave që ai bëri 17 vjet më parë.

"Remus Lupin. E ashtuquajtura 'zbulim' që qarkullon tani riciklohet nga intervistat e bëra 17 vjet më parë ".

“Ata më pyetën nëse sjellja e Lupin ndaj të tjerëve mund të shihej si një metaforë për kushtet e stigmatizuara. Pajtova që mund të ishte ".

"Në të vërtetë, në një vlerësim konservator, 90% e "zbulimeve" që vazhdojnë të shfaqen në lidhje me personazhet e Harry Potter janë ricikluar prej vitesh".

Paraqitja e parë e Lupin erdhi në librin e tretë në seri, "Harry Potter dhe i burgosuri i Azkaban".

Si lajmi më i fundit, autori, JK Rowling, tashmë ka shkruar skenarin për filmin paraprak Fantastic Beasts and Where to Find Them, me protagonistë Eddie Redmayne, Katherine Waterston dhe Colin Farrel.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.