Ishte një grua që ndërtoi bibliotekën e parë në botë

Kjo foto e 14 prillit 2016 tregon oborrin e xhamisë Al-Qarawiyyin në Fez, Marok. E themeluar 12 shekuj më parë nga një grua pioniere, biblioteka al-Qarawiyyin po përfundon një projekt të kujdesshëm restaurimi dhe Mbreti Mohamed VI pritet të kryesojë rihapjen. Por autoritetet nuk kanë vendosur nëse publiku do të jetë në gjendje të shohë dorëshkrimet e tij të çmuara islame, apo nëse ai privilegj do të kufizohet vetëm tek studiuesit universitarë. (AP Photo / Samia Errazouki)

Megjithëse të gjithë e dinë që biblioteka e parë që u krijua ishte në Aleksandria në shekullin e XNUMX para KrishtitA e dini se ishte një grua që ndërtoi bibliotekën e parë në botë pothuajse një mijë vjet më vonë? Po, ishte një grua muslimane, konkretisht, Fatima El-Fihri, i cili përdori të gjithë pjesën e tij të trashëgimisë së babait të tij (ai ishte një tregtar shumë i pasur dhe i rëndësishëm në zonë) për të krijuar një qendër të tërë njohurish që strehonte një bibliotekë, një universitet dhe një xhami, të gjitha në një vend.

Ndodhi në 854 pas Krishtit dhe aktualisht është restauruar nga arkitektja Aziza Chaouni. Sipas vetë arkitektit, Fátima Al-Fihri u prish me klishe tipike macho dhe modës së vjetër në atë kohë: Si e trashëgon një grua e shekullit të XNUMX-të atë shumë të madhe parash, i dhuron ato dhe gjithashtu kalon një pjesë të madhe të jetës së saj duke mbikëqyrur ndërtimi i asaj qendre të dijes?

Fatima Al-Fihri, kur planifikoi këtë ndërtim të madh dhe kulturor, ajo nuk e kishte në mendje se ky kompleks ishte i rëndësishëm vetëm për Marokun, por se do të ishte një përparim i madh për të gjithë Mes.

Salla e leximit të bibliotekës në xhaminë Al-Qarawiyyin në Fez, Marok, fotografuar më 14 prill 2016. Biblioteka, një nga më të vjetrat në botë, është rimodeluar dhe do të rihapet së shpejti. Por nuk është e qartë nëse do të vazhdojë politikën e saj të kufizimit të aksesit vetëm për akademikët apo nëse për herë të parë do t'i japë akses publikut të gjerë. (AP Photo / Samia Errazouki)

Arkitektja Aziza Chaouni, me kombësi të dyfishtë marokano-kanadeze, filloi të restaurojë këtë bibliotekë në 2012, së cilës shumë gjëra e bashkojnë: stërgjyshi i saj studioi në atë bibliotekë, ajo u rrit në atë qytet deri në moshën 18 vjeç, por nuk ishte në gjendje të hynte kurrë tek ajo sepse nuk ishte e hapur për publikun.

Tha biblioteka sot ruan më shumë se 4000 libra, duke pasur shumicën e tyre 1200 vjet. Një nga "anekdotat" e projektit të restaurimit është se arkitektura duhet të merrej me shumë komente seksiste sepse nuk u kuptua se si ata nuk kishin zgjedhur një arkitekt marokenë në vend të një gruaje për atë punë. Sipas saj, gjëja më e kënaqshme është që banorët e Fezit mund të shkojnë në bibliotekë për të studiuar, mes të cilëve është edhe djali i saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.