Intervistë me Isabel Coixet për filmin e saj të fundit "Biblioteka" bazuar në librin e Penelope Fitzgerald

Intervistë me Isabel Coixet Sot, ne patëm mundësinë të bisedojmë me të Isabel Coixett, një regjisore filmi të cilën kemi mundur ta intervistojmë me rastin e filmit të saj të fundit "Libraria", bazuar në librin e Penelope Fitzgerald. Ju lëmë me fjalët e tij dhe ju kujtojmë se ky film i shkëlqyeshëm mund të shihet në kinema që nga 3 nëntori i kaluar, dita e premierës së tij.

Lajmet e literaturës: Mirëmëngjes Isabel, si jeni? Së pari, faleminderit për këtë intervistë për faqen e internetit Actualidad Literatura dhe personalisht, ju them se jam mjaft i lumtur që jam ai që e bën atë, pasi që kam ndjekur punën tuaj për shumë vite dhe filmat tuaj janë një nga pak që unë mund të shoh një dhe përsëri dhe të mos lodhem. Çfarë ju tërhoqi vëmendjen në libër "Libraria" ("Libraria") e Penelope Fitzgerald për të thënë se dua të bëj një film për këtë?

Isabel Coixett: Epo, më dukej një libër me nihilizëm të ashpër, me inteligjencë të madhe, me një personazh me të cilin identifikohem shumë, që është Florence Green, protagoniste. Dhe më dukej një histori që megjithëse ishte dukshëm e vogël, kishte një rezonancë universale që më pëlqente dhe më interesonte.

AL: Siç kam lexuar tashmë dhe siç e thatë edhe vetë, ju keni një predispozitë për personazhin kryesor të romanit, Florence Green, deri në atë pikë sa të ndiheni super të lidhur me të si kurrë më parë me ndonjë personazh tjetër në filmat tuaj ... se? Si është Florence Green dhe çfarë mund të marrim nga përvojat e saj?

UNË C: Epo, sepse ai është një personazh i pafajshëm, disi naiv, i përulur, i qëndrueshëm, i cili me të vërtetë i do librat e tij dhe që beson se duhet të bëjë diçka në jetën e tij,… Më pëlqen, ka gjëra me të cilat identifikohem. Për shembull, në skenën ku shkoni te rrobaqepësja dhe ajo po provon kostumin tuaj. Firence e sheh që kostumi nuk i përshtatet asaj, dhe megjithatë ajo duhet të durojë se si i thotë rrobaqepësi "Bah! Mos u shqetëso, askush nuk do të të vërejë ". Më pëlqen të pasqyroj këto shkatërrime të vogla në jetën e përditshme, ku ka shumë njerëz të zënë duke e bërë jetën të pakënaqur për të tjerët ...

AL: Libri i Penelopës flet për një librari që krijohet nga asgjëja dhe në një mjedis super armiqësor. Mund të themi se pjesërisht, i ngjan shumë realitetit që aktualisht jeton bota e librashitësve dhe letërsisë në përgjithësi ... A mendoni se përparimi i teknologjisë dhe shfaqja e ebooks A ka kontribuar në një masë të madhe në atë konsumizëm të vogël letrar ose, përkundrazi, a mendoni se tashmë prodhoheshin gabime në drejtim të arsimit, çmimeve të librave, etj. Që kanë bërë që kjo dashuri për letërsinë të bjerë?

UNË C: Çmimi i librave më duket budalla, sepse nëse ka një gjë në Spanjë, janë libraritë dhe bibliotekat ku mund të lexosh çfarë të duash. Kush nuk lexon sot është sepse nuk dëshiron. Sigurisht, ajo që nuk është atje është një nxitje për fëmijët që t'i motivojnë ata të lexojnë. Leximi është thelbësor: të shkruash, të jetosh jetë të tjera, të argëtohesh, të mësosh, të lëvizësh nëpër botë ... essentialshtë thelbësore që të pëlqejnë librat!

AL: Çfarë vlerash dhe reflektimesh mund të marrim kaq shumë nga libri "Libraria" si nga filmi juaj, Isabel?

UNË C: Epo, nuk e di ... Përveç që e bën filmin, mendoj se është i hapur për shumë interpretime ... Aty shikuesi dëshiron ta japë atë dhe çfarë e frymëzon.

AL: Çfarë u rekomandoni lexuesve tanë të Actualidad Literatura? Lexoni së pari librin e Penelopës dhe më pas shikoni filmin e saj apo anasjelltas?

UNË C: (Chuckling) Nuk e di ... Unë mendoj se libri është i mrekullueshëm, është një roman i shkëlqyeshëm. Unë gjithashtu mendoj se filmi është më i butë, në një farë mënyre, unë kam ndryshuar aspekte të romanit që dukej shumë e vështirë për shikuesin për të gëlltitur në një ekran ... Në këtë kuptim, unë jam përpjekur ta zbus atë dhe të jap një dritë sipër të gjitha, sepse siç e thashë tashmë, libri është me nihilizëm mbresëlënës. Jam përpjekur që kishte ndonjë shpresë.

AL: Dhe duke hyrë në më shumë çështje kinematografike, si ka punuar me aktorët e shtatit të Bill Nighy dhe Patricia Clarkson?

UNË C: Epo Patricia, është filmi i tretë që kur po bëj me të, kështu që jam i kënaqur. Dhe Bill është një aktor i mrekullueshëm, Bill është një mrekulli ... Por hej, protagoniste e këtij filmi është Emily Mortimer, e cila është në të gjitha aeroplanët.

AL: Duke iu referuar asaj: Pse vendosët të linit Emily Mortimer të luante rolin kryesor të Firences në filmin tuaj? Çfarë ju magjepsi tek ajo për të vendosur për punën tuaj në këtë adaptim filmik, Isabel?

UNË C: Ajo është një aktore që sa herë që e shihja në filma dhe seriale, mendoja se kishte diçka ... Ka diçka atje që nuk e bëri kurrë protagoniste. Dhe ndjeva se mund të ishte nga ky roman.

AL: Përfundimisht, nuk dua të abuzoj me kohën dhe bujarinë tuaj: Nëse do të duhej të mbani historinë e një prej filmave tuaj, cila do të ishte?

UNË C: Të gjithë kanë diçka… Më pëlqen secila për arsye shumë të ndryshme. Kam shumë dashuri për të "Gjërat që nuk ju kam thënë kurrë", sepse ishte një film që u bë si ky nga "Libraria"Përmes të hollë dhe të hollë, askush nuk i kuptonte arsyet e mia për ta bërë atë, ishte disi shumë e komplikuar… Por në të njëjtën kohë ishte mirë ta mbaroja dhe ta vishja siç doja unë.

AL: Dhe cili është libri i preferuar i Isabel Coixet?

UNË C: Kjo pyetje është e vështirë… Ka shumë libra. Ndoshta “Kuq e Zi” i Stendhal është një libër të cilit i kthehem gjithmonë, më duket i mrekullueshëm.

Përsëri, faleminderit për kohën tuaj Isabel ... Faleminderit nga i gjithë ekipi që menaxhon Actualidad Literatura. Fat i mirë për këtë film dhe mund të jetë shumë i suksesshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.