Toti Martínez de Lezea: «Përvojat dhe mënyra për të parë jetën nuk janë të transferueshme»

Fotografi: Profili në Facebook i Toti Martínez de Lezea.

Toti Martinez de Lezea ka një kohë të gjatë dhe shumë e njohur trajektore si shkrimtar i romanit historik. Ka shumë tituj si Kullat e Sanços, Herbalisti, Dhe të gjithë heshtën, Sheath, Enda, Itahisa, Zinxhiri i thyer ose Vendi i qumështit dhe mjaltit. Dhe një i ri na pret në tetor.

Në këtë intervistë Ai na tregon pak për të tijën libra, Autorët y karaktere preferuarat, përveç parashikimit të kësaj lëshim i ri dhe na tregoni se si e shihni ju panorama editoriale aktuale. E vlerësoj shumë mirësinë dhe kohën tuaj të përkushtuar.

INTERVIST ME TOTI MARTÍNEZ DE LEZEA

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

TOTI MARTÍNEZ DE LEZEA: Sa më shumë që kujtohet libri i parë që kam lexuar… ka kaluar ca kohë! Mund t'ju them se televizori hyri në shtëpinë time kur isha rreth 13 vjeç dhe se të dy prindërit e mi ishin lexues të shkëlqyeshëm dhe unë u rrita mes librave. Unë gjithashtu e di se leximet e mia të para ishin Përralla Andersen, ata të vëllezërve Grimm, Legjendat Baske mbledhur nga don Jose Miguel de Barandiaran në fillim të shekullit të XNUMX-të.

Sa për historinë e parë që kam shkruar… isha i mirë në shkrimin në shkollën e mesme! isha skenarist televiziv, Unë mblodha dy grupe të teatër dhe gjithashtu shkruajti Une scripts, por le të themi se e para në shkrimet e mia ishte Abatja, megjithëse i pari që u botua ishte Rruga e lagjes hebraike në 1998.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

TML: Përgjigja është pak a shumë e njëjtë, nuk e mbaj mend, megjithëse më kujtohen vepra të tilla Konti i Monte Kristos, e Dumas, 25.000 liga të udhëtimeve nënujore, nga Jules Verne, ose Ishulli i thesaritnga Stevenson, të cilën e lexova kur isha shumë i ri. Ato lexime më bënë të dua më shumë dhe aktualisht biblioteka jonë familja përmban rreth Libra 15.000.

       Pse më tronditën? Sepse ata më filluan në histori dhe udhëtime, në kultura të panjohura, mënyrat e jetës, aventurat, traditat… Dhe vazhdoj!

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

TML: Nuk kam asnjë y une kam shumë. Secila nga kohët e mia ka pasur autorët e saj, varësisht nga ajo që më interesonte në çdo moment. Nëse do të duhej të përmendja disa, nuk e di ... Victor Hugo, Dumas, Tolstoï, Dostoevsky, Zola… Unë jam mjaft i shekullit të nëntëmbëdhjetë!

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

TML: Heh, heh, çfarë pyetjeje! Takohuni mbase Jean valjean, protagonist i Të mjerët, ose Edmond Dantes de Konti i Monte Kristos. Sa i përket krijimit për ndonjë karakter të krijuar tashmë, mirë për askënd. Secili autor ka botën e tij, dhe protagonistët e saj janë vepra të imagjinatës; përvojat dhe mënyra për të parë jetën nuk janë të transferueshme.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

TML: Dikur ndezja një cigare, e cila digjej normalisht në tavëll. Tani e kam lënë duhanin, por ajo që bëj është luajnë muzikë. Edhe kur shkruaj edhe kur lexoj kërkoj një zë të më shoqërojë, të më ndihmojë në një farë mënyre rikrijoj ato që lexoj ose shkruaj.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

 TML: Kam një dhomë për të punuar. Lexo e bëj kudoEdhe në kuzhinë ndërsa pres makaronat të gatuhen! Zakonisht Unë shkruaj pasi të hahet dhe deri në kohën e darkës. Ndonjëherë vazhdoj edhe deri në orët e para të mëngjesit, ndërmjet gjashtë dhe tetë orë çdo ditë.

 • AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

TML: Unë mendoj disa. Kur je një lexues profesional, kur ke lexuar libra të panumërt nga autorë shumë të ndryshëm, stilet, komplotet, format, leksikët, gjithçka ndikon, mbetet në nënndërgjegjeshëm, veçanërisht kur bëhet fjalë për të shkruar. Unë nuk kam autor ose ndonjë vepër specifike, por është e vërtetë që Jam e apasionuar pas letërsisë së shekullit të XNUMX-të, kështu që ndoshta ndikimi vjen nga atje.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara përveç historike?

TML: Kushdo që ka diçka interesante të më thotë. Unë nuk jam i interesuar të lexoj thjesht për të lexuar pa pasur një vizion kritik të një situate të caktuar, kohe apo ngjarjesh prapa saj. Për shembull, përveç që është shkruar mirë, një noir apo roman dramatik, kështu që në modë tani, duhet të më thuash më shumë se një ose më shumë vrasje ose se një përshkrim i disa marrëdhënieve seksuale. Duhet të ketë një sfond, një kritikë ose një gjykim të fakteve dhe personazheve që lidhen, përndryshe unë humbas interesin dhe nuk e përfundoj atë.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

TML: Sapo mbarova një libër të mrekullueshëm me titull Pafundësi në një kallam, nga Irene Vallejo. Shtë një provë po në lidhje me shpikja e librave në botën antike, një kënaqësi e vërtetë se si është shkruar dhe çfarë llogaritet. Ka qenë një zbulim. Dhe unë sapo fillova Mongo White, Karlos Bardem, një histori e vështirë për skllavërinë në shekullin e XNUMX-të dhe një fitues i romanit i Çmimit Spartaco për Romane Historike.

       Sa për shkrim, unë tashmë jua kam thënë atë Kam mbaruar romanin e këtij viti ne shkurt. Do të dalë brenda Tetor ose atje. Titulli: Redaksia, Dhe nuk është historike, apo ndoshta është?

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

TML: Keq keq Gjithmonë ka qenë, por tani është më shumë për shkak të situatës aktuale dhe teknologjive të reja: Internet, rrjete, platforma ... Nga ana tjetër, nuk ka lexues për aq libra sa janë botuarDhe ka edhe diçka tjetër: çdo punë kërkon njohuri dhe përvojë, por rezulton se ne mësojmë të shkruajmë me pesë vjet. Bashkimi i fjalëve nuk do të thotë të dish të shkruash një libër, pasi të këndosh me zë të lartë nuk do të thotë se dikush është këngëtar i operës. Ka tre kushte për të qenë shkrimtar: kanë lexuar shumë, kalojnë kohë dhe, sidomos, keni diçka për të thënë, diçka që nuk është aq e lehtë sa duket.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

TML: Në të vërtetë, nuk po me kushton shume. Ne jetojmë në një qytet, kemi një kopsht perimesh, ne nuk duhet të dalim, dhe koha jonë kalon midis muzikës dhe librave. Edhe pse është e vërtetë që jam dembel i paqartë Unë nuk kam shkruar një rresht në këto katër muaj, mbase sepse romani i këtij viti ishte tashmë i përfunduar, prandaj nuk po nxitoj. Nuk mendoj se do të mbaj ndonjë nga këto situata, përveç manipulimit dhe kontrollit të të cilit po u nënshtrohen qytetarëve të zakonshëm, si gjithmonë, ne paguajmë dhe do të paguajmë pasojat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.