Intervistë me Rafael Santandreu, psikolog dhe autor i "Syzet e lumturisë"

Raphael Santandreu

Sot ju sjellim intervistën me Rafael Santandreu, psikolog dhe autor i "Syzet e lumturisë" y "Arti i mos hidhërimit të jetës". Kjo e fundit ishte një sukses i madh në shitje vitin e kaluar në Spanjë në kategorinë e «jo-trillimeve» dhe ne mendojmë se me "Syzet e lumturisë" pak nga e njëjta gjë do të ndodhë. Ne ju lëmë me fjalët e tij.

AL: Së pari, ne dëshirojmë të ju falënderojmë që na dhatë pak nga koha juaj për të realizuar këtë intervistë, Rafael. Ai është një nga psikologët më të njohur në Spanjë sot, dhe jo vetëm për terapitë e tij, por edhe për suksesin e librit të tij vitin e kaluar "Arti i mos hidhërimit të jetës", një nga shitësit më të mirë nëse jo më i shumti në kategorinë e "jo-trillimeve" në Spanjë. Pse mendoni se botimi juaj ka qenë kaq i suksesshëm?

RS: Libri im i parë ka qenë shumë i suksesshëm sepse është me të vërtetë efektiv. Nuk më pëlqejnë librat e ndihmës vetjake sepse i konsideroj "koleksione me fjalë të bukura", por jo shumë të dobishme. Lloji i psikologjisë që unë bëj quhet "terapi njohëse" dhe mbështetet nga më shumë se dy mijë studime të botuara në revista shkencore. Shumë nga lexuesit e mi kanë blerë jo vetëm një kopje të Artit NUK BakingN JET LifeN TUAJ të hidhur, por 10. Duke parë ndryshimin që ndodh në to, ato ua japin familjarëve dhe miqve.

 

AL: Dhe ai vendosi të mos ndalet në këtë shkrim dhe disa muaj më parë ai lëshoi ​​librin e tij të dytë në tregun botues, të cilin ai e quajti "Syzet e lumturisë. Zbuloni forcën tuaj emocionale ". Unë personalisht nuk kam pasur ende mundësi ta lexoj. A mund të më jepni një përmbledhje të shkurtër të asaj që mund të gjej në libër?

RS: Ju do të gjeni çelësat për të ndryshuar karakterin tuaj: të bëheni të fortë emocionalisht siç është, për shembull, Stephen Hawking, shkencëtari në një karrocë. Nëse ndryshoni rrënjësisht dialogun tuaj të brendshëm, emocionet tuaja ndryshojnë. Ju do të duhet të praktikoni, të bëni mesatarisht një orë detyra shtëpie në ditë, por çmimi është liria dhe përmbushja.

Syzet e lumturisë

AL: A mendoni se Rafael se njerëzit nuk janë të aftë të shohin lumturinë në detaje të vogla dhe prandaj titulli i librit?

RS: Të shohësh bukurinë në gjërat e vogla është pasojë e shëndetit të mirë mendor. Kur jemi keq nuk i vlerësojmë mrekullitë e ditës në ditë. Por çelësi për atë shëndet mendor është të luftosh "hiper-kërkesat": thuaji vetes: "Unë duhet të bëj gjithçka mirë ose shumë mirë, ose unë jam një krimb i përgjakshëm i llojit më të keq!". Nëse pushoni t'i jepni vetes qerpikët mendorë, filloni të merrni frymë lehtë dhe të qetësoheni ... Aty fillon shërimi.

 

AL: Më duhet të rrëfej se e ndjek në emision Për të gjithë 2, prezantuar nga Marta Càceres dhe Juanjo Pardo, dhe duke e dëgjuar atë një herë mendova, nëse do të kisha mundësinë të flisja me Rafael Santandreu një ditë (dëshira e dhënë, faleminderit Xhind!) Unë do ta pyesja atë se çfarë mendon ai për 7 nevojat themelore të përshkruara nga Maslow, pasi që ju besoni se qeniet njerëzore "kanë nevojë" për më shumë sesa bazat. Çfarë keni për të më thënë për këtë?

RS: Piramida e Abraham Maslow, një psikolog i shquar i viteve 50, thotë se qeniet njerëzore lëvizin nga "nevojat" pasi ato mbulojnë bazat. Për shembull, pas ushqimit dhe pijeve, ata fillojnë të dëshirojnë argëtim. Më pas, një punë argëtuese. Atëherë, dashuri autentike ... Do të theksoja se nuk ka të bëjë me “nevoja” por me “dëshira”. "Nevojat" e qenies njerëzore janë vetëm ushqimi dhe pijet. Pjesa tjetër janë gjithmonë "dëshira", domethënë objektiva që mund të përmbushen ose jo. Nëse jo, ne mund të jemi po aq të lumtur. Për të qenë të fortë emocionalisht duhet të kontrolloni "domosdoshmërinë", prirjen e çmendur për t'i kthyer "dëshirat" në "nevoja absolute". Vetëm "më duhet" baza e piramidës së Maslow, ushqimi, por jo pjesa tjetër. Nuk kam nevojë për një punë të sigurt, nuk kam nevojë për një partner, nuk kam nevojë për miq ... Vetëm, në fushë, me gjërat themelore, do të isha mega e lumtur.

 

AL: Kam lexuar diku (sinqerisht nuk më kujtohet cili) se së shpejti do të dimë detaje të librit që ai po shkruan aktualisht. Eshte e vertete? A do të botojë Rafael Santandreu një libër të tretë?

RS: Unë jam në. Shtë një libër që do të shpjegojë se si të bëheni të fortë emocionalisht, por këtë herë në nivele më të larta. Kjo është, të kesh aq shumë inteligjencë emocionale sa të marrësh punën që dëshiron është një erë; që flirtimi është shumë i lehtë, madje edhe me vogëlushet. Sepse është e vërtetë që inteligjenca superiore emocionale ju jep një avantazh të egër konkurrues sepse të gjithë njerëzit janë fatalë: ata kanë frikë paralizuese në pothuajse të gjitha fushat e jetës së tyre.

 

AL: Nuk mund të mos kërkoj mendimin tuaj për librin dhe filmin e modës, "Pesëdhjetë hijet e gri", në të cilën shfaqet edhe figura e një psikologu. A e keni lexuar librin apo keni parë filmin? Cfare mendoni ju Si do ta trajtojë Rafael Santandreu, një psikolog, Z. Grey?

RS: Unë nuk di shumë për atë libër, vërtet. Vetëm se protagonistit i pëlqen sado dhe që në fund gjëja përfundon si një histori dashurie. Për një person që gëzon sado, nuk do t’i thosha asgjë sepse është një aktivitet i ligjshëm si çdo. Lidhur me idenë se dashuria romantike është shëlbuesi i madh, pa shaka. Dashuria romantike është e mbivlerësuar. Ajo që është vërtet e fortë është dashuria ndaj botës dhe të tjerëve, në përgjithësi.

 

AL: Dhe duke iu rikthyer më shumë çështjeve letrare, dhe si pyetja e fundit, cilin libër apo libra ka shijuar më shumë Rafael Santandreu? Cilat botime nuk mund të mungojnë në bibliotekën tuaj personale?

RS: Unë do t'ju rekomandoj tre libra që për mua janë lartësi letrare: "Në rrugë", "Grusht me acid lizergjik" dhe "Dispeçe". Ata janë bizhuteritë e letërsisë moderne amerikane, por gjithashtu, ato shpjegojnë ngjarje të vërteta që kanë të bëjnë me përmbushjen personale, gjendjet e vetëdijes, dashurisë, jetës dhe vdekjes. Përveç kësaj, të tre ndjekin një kurs filozofik dhe estetik. Ata janë si një ujëvarë pasi autorët u ndikuan ndoshta nga The Catcher in the Rye nga Salinger.

 

Përsëri, faleminderit Rafael për këtë intervistë dhe faleminderit edhe për këshillat dhe kontributet që ai na jep çdo javë në Para Todos la 2. Përshëndetje!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.