Elizabeth Garzo. Intervistë me autorin e dhomës së Dafnes

Fotografia: Isabel Garzo. Me mirësjellje të autorit.

Elizabeth Garzo Ajo është e diplomuar në gazetari dhe ka punuar si shefe komunikimi, koordinatore editoriale dhe redaktore. Ajo është gjithashtu një shkrimtare dhe tani ka romanin e saj të tretë nën sqetull, Dhoma e Dafinës. Shume faleminderit kohën dhe mirësinë tuaj për esta intervistë ku na flet për të dhe disa tema të tjera.

Isabel Garzo-Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Ju jeni autor i Dhoma e Dafinës. Çfarë na thoni për të dhe nga lindi ideja?

ISABEL GARZO: Es një nga romanet e mia më intime sepse trajton shumë tema që më interesojnë. Një prej tyre është fuqia e gjuhës, se si zgjedhja e disa fjalëve ose të tjerave mund të ndryshojë shumë mënyrën se si ne e perceptojmë realitetin. Për të reflektuar mbi atë temë, i vendosa personazhet në a situatë distopike: një vend ku ndalohet të ngulitet subjektiviteti në fjalë, ku ka një prirje drejt objektivitetit absolut dhe gjithçka që nuk vërtetohet nga njerëzit e tjerë nuk është reale. Çfarë avantazhesh do të kishte një eksperiment i tillë? Kjo është pika e fillimit të Dhoma e Dafinës, edhe pse ai flet edhe për tema të tjera si p.sh Amor, búsqueda de tonë identitet si individë dhe lufta e vazhdueshme me atë që pritet prej nesh.

 • N THE:Mund të ktheheni te libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

IG: Pas përrallave klasike që hodhën themelet për imagjinatën time të trilluar, leximet e mia të para me siguri ishin libra për fëmijë të Mari-Sun, mësues fshati (shtypur afërsisht në vitin 1943, të cilën e kam ende dhe që përfshin licencën e tij kishtare dhe të tijën nihil obstat nënshkruar nga censori). Ata ishin e gjyshes sime Aurorai cili ishte mësues. Pas kësaj, mendoj se kalova në tregimet e ilustruara të Asterix dhe Obelix.

Sapo për gjënë e parë që shkrova, nuk e mbaj mend saktësisht por më ka pëlqyer (dhe më pëlqen) shumë të vizatoj, ndaj tregimet më të vjetra që mbaj janë ato që kam paraqitur në konkurset e artit. histori e ilustruar ne shkolle. Historia e parë e botuar në një vepër të përbashkët ishte Liqenifitoi një konkurs për tregime të shkurtra i UNED-it; Y libri im i parë vetëm ishte libri me tregime Numero deri ne dhjete (2010).

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

IG: Unë jam më shumë vepra se shkrimtarë. Nëse përpiqem të përmend "kryeshkrimtarët" e mi, ndihem si mashtrues, sepse mendoj se për të pasur të drejtën ta përmend, duhet të kisha lexuar të gjithë veprën e tij ose të dija gjithçka për të. Këtu është një përpjekje për të bërë një listë të pashmangshme të paplotë dhe të rastësishme të disa librave që më kanë pëlqyer veçanërisht: Middlesex nga Jeffrey Eugenides, hëna, S Palace nga Paul Auster, jeta ime e dashur nga Alice Munro, Fytyra juaj nesër nga Javier Marías… Dhe unë do të përmend Murakami megjithëse ekziston një marrëveshje pothuajse universale për ta kritikuar, sepse ka qenë gjithashtu një referencë për mua dhe sepse meriton që disa prej miliona lexuesve të saj ta kuptojnë që ne e lexojmë.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

IG: krijoni, asnjë. Është si të pyesësh dikë "çfarë fëmijë të të tjerëve do të donit të kishit?"

Ta dijë, Shumë. Sidomos ata që nuk janë bashkëkohorë, sepse më bëjnë më kurioz. Protagonistët e E butë është nata nga Scott Fitzgerald, vetëm për t'u çlodhur pranë tyre në plazh dhe për të admiruar veshjen e tyre; Catherine de Lartësitë Wuthering; Jack dhe Aliena de Shtyllat e tokës...

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

IG: Unë mendoj se nuk kam hobi në lidhje me leximin. Sa i përket shkrimit, Unë gjithmonë shkruaj trillime në letër. Pastaj e dixhitalizoj. Kështu e ndryshoj mbështetjen në lidhje me llojet e tjera të teksteve që shkruaj për arsye profesionale dhe kjo më ndihmon të ndryshoj regjistrin.

Gjithashtu, mendoj se të shkruarit në letër ka shumë përparësi. Më ndihmon të jem më kreativ sepse më lejon të bëj lidhje, vizatime dhe diagrame; Më relakson dhe më ndihmon përqendrimin.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

IG: Të dyja i bëj shumë kur udhëtoj. Më pëlqen të lexoj dhe të shkruaj në vendet e tranzitit si aeroportet, stacionet ose makinat e metrosë. 

Kam preferenca për të shkruar në vende ku nuk do të kthehem, si një liman i qetë ose një dhomë hoteli. Më pas kam një ndjenjë të një mundësie unike që duhet ta shfrytëzoj, sikur frymëzimi që mund të gjej në ato vende është i ndryshëm nga ai i të tjerëve.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

IG: Si lexues e përdor herë pas here mall që mendoj se nuk do ta trajtoj si shkrimtar (kurrë mos thuaj kurrë) si humor, novela grafike, romane historike, poezi ose ese. 

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

IG: Po lexoj një libër nga një mik me të cilin pas disa javësh do të ndaj një mbledhje letrare. E titulluar Më jep gjithçka që kam dhe shkrimtari i saj është Adrian Pinar. E kombinoj me ato që mungonin, Cristina Onoro, një histori e njerëzimit e treguar nga këndvështrimi i grave. Më shumë se një herë kam filluar dy, si tani, se lexoj me te trashen ne shtepi dhe me i lehte me vjen per shetitje.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

IG: Pyetja për peizazhin botues do të përgjigjej më mirë nga një redaktor ose një agjent. Unë shoh një pjesë shumë të vogël të situatës globale. Përshtypja ime është se konkursi është mizor dhe ka shumë zhurmë, ndaj sfida e vërtetë për gazetarët, librashitësit dhe botuesit është të zhyten në këtë det propozimesh dhe të arrijnë të shpëtojnë atë që ka vlerë për disa arsye.

Si shkrimtar, dymbëdhjetë vjet më parë vendosa të botoj një përmbledhje tregimesh që nuk ishin shkruar fillimisht për botim. Pastaj erdhën tre romanet (Rregullat e harresës, Qeniet e pazakonta y Dhoma e Dafinës). Të gjithë kanë nisur nga nevoja për të treguar diçka më shumë se sa një objektiv botimi. Kjo erdhi më vonë: nëse do të isha i kënaqur me rezultatin, do të kërkoja një botues aleat që të më ndihmonte ta ndaja historinë me ata që mund të ishin të interesuar.

Procesi nuk ka qenë i lehtë. Siç e kam thënë tashmë, ka shumë zhurmë, pak burime dhe pak mundësi. Deri tani, Megjithatë, Unë kam qenë me fat: Botuesit që kanë botuar librat e mi i kanë trajtuar shumë mirë dhe në secilin prej tyre kam arritur të ngjit një shkallë në karrierën time letrare.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

IG: Ndjesitë që jetojmë janë gjithmonë në faqet e ardhshme, megjithëse duken të ricikluara dhe të panjohura. Ashtu eshte i pashmangshëm ndikon momenti aktual në tregimet e ardhshme në një mënyrë ose në një tjetër. Por nuk do të thosha se kjo është pozitive. As një milion libra të frymëzuar prej saj nuk do ta bënin një luftë të vlefshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.