George RR Martin nuk ishte gjithmonë i famshëm

 

George RR Martin

Jo shumë kohë më parë, George RR Martin ishte një autor relativisht i panjohur për një përqindje të madhe të popullsisë së botës.

Romani i tij i parë në serinë A Song of Ice and Fire, Game of Thrones, lëshuar në 1996, ajo shiti relativisht mirë. Nuk ishte asgjë novatore, por arriti të ndërtonte një bazë tifozësh që ishte e dëshpëruar të dinte gjithçka për botën e Westeros që autori kishte krijuar.

Në këtë vit 2016, 20 vjet që kur u botua libri i parë për publikun dhe gjërat kanë ndryshuar shumë për Martinin, kryesisht falë faktit që HBO vendosi të bënte serialin Game of Thrones, në të cilën pikë autori u bë i njohur dhe i njohur në të gjithë botën.

Për të festuar 20 vjetorin e librit të parë, autori ka vendosur të shkruajë një mesazh në blogun e tij "Not A Blog" duke zbuluar një ilustrim të edicionit special Game of Thrones që do të dalë në shitje më vonë këtë vit.

Autori gjithashtu shfrytëzoi rastin për të kujtuar momentin kur libri doli për herë të parë në dyqane, duke detajuar udhëtimin fillestar për shtyp. Një shembull që ai dha ishte Nënshkrimi i librit të Louis-it ku ai nuk pa askënd të varur dhe vetëm 4 persona ishin me nënshkrim nga autori.

"Turmat nose nuk arritën askund në 100 dhe në një ndalesë (St. Louis, nëse doni ta dini), jo vetëm që ishte pjesëmarrja e zero njerëzve, por unë mora katër persona nga libraria, gjë që më lejon të konfiguroj "Nënshkrimi i keq" si një rekord historik të paktën katër (në anën plus, kisha kohë për biseda të gjata me disa lexues që u shfaqën) Por oh, gjërat kanë ndryshuar pak në 20 vitet e fundit".

Versioni i ri i ilustruar i romanit do të dalë në shitje në 18 tetor 2016 dhe do të shfaqë ilustrime të shumta të reja. Ndërkohë, sezoni i shtatë i serialit HBO nuk do të dalë premierë deri në prill të vitit të ardhshëm.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   RR Lopez dijo

  Përshëndetje, ju keni një gabim shtypi, ju keni datuar fillimin e librit në 1966.

  Artikulli është i shkëlqyeshëm, na inkurajon neve që po fillojmë me këtë.
  Përshëndetje.

  1.    Lidia aguilera dijo

   Faleminderit për paralajmërimin!