Fraza nga libra dhe shkrimtarë për të kapërcyer problemet

Në jetë, ne ndonjëherë gjendemi në situata të vështira ose momente që janë mjaft të vështira për t'u kapërcyer. Në këto momente, në varësi të intensitetit të tyre, ne mund të jetojmë dhe t'i përballojmë ato në një mënyrë më të mirë ose më të keqe, por sot kam rastisur të lexoj një frazë që më bëri të mendoj për këtë. Shkoi diçka si kjo: «Ju e dini që një person gabon kur nuk dëshiron as të lexojë». Dhe është kaq e vërtetë!

Dhe nëse leximi i një libri është i vështirë për ne kur jemi të trishtuar, pse të mos i lexojmë këto fraza nga libra dhe shkrimtarë për të kapërcyer problemet? Ata janë të shkurtër, dhe ata thonë kaq shumë! Shpresojmë t'ju pëlqejnë ...

 • Bëhu burrë ose bëhu më shumë se burrë. Ji i vendosur me qëllimin tënd dhe i vendosur si gur » (Frankestein, Mary Shelley).
 • "Dielli është i dobët kur lind i pari dhe fiton forcë dhe guxim ndërsa dita përparon" (Dyqani i vjetër curio, Charles Dickens).
 • "Onshtë në netët e dhjetorit, kur termometri është në zero, kur ne më shumë mendojmë për diellin" (Les të mjerueshëm, Viktor Hugo).
 • "Luftoni deri në frymën e fundit" (Henry VI, William Shakespeare).
 • "Mos u shqetëso për plakjen dhe mendo për rritjen" (Kafsha që po vdes, Philip Roth).
 • Ju mendoni se i dini të gjitha mundësitë tuaja. Pastaj njerëz të tjerë vijnë në jetën tuaj dhe papritmas ka shumë më tepër » (Fusha e mundësisë, David Levithan).
 • «Kushdo që të jeni, çfarëdo që të bëni, kur vendosmërisht dëshironi diçka, sepse kjo dëshirë lindi në shpirtin e universit. Missionshtë misioni juaj në tokë » (Alkimisti, Paulo Coelho).
 • "Jeta jonë përcaktohet nga mundësitë, madje edhe ato që i humbasim" (Rasti kurioz i Benjamin Button, F. Scott Fitzgerald).
 • "Kur të keni ngushëlluar veten, do të jeni të lumtur që më takuat" (Princi i Vogël, Antoine de Saint-Exupèry).
 • "Do të jetë shumë e vështirë për mua të hakmerrem për të gjithë ata që duhet të hakmerren, sepse hakmarrja ime do të ishte vetëm një pjesë tjetër e të njëjtit rit të paepur" (Shtëpia e Shpirtrave, Isabel Allende).
 • «Aventura më e madhe është ajo që na pret. Sot dhe nesër ende nuk janë thënë. Mundësitë, ndryshimet janë të gjitha ato që duhet të bëni. Forma e jetës së tij në duart e tij është të thyhet » (The Hobbit, JRR Tolkien).
 • «Asnjëherë nuk e dini se cili fat i keq ju ka shpëtuar nga fati më i keq» (Asnjë vend për burrat e moshuar, Cormac McCarthy).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ruth dutruel dijo

  Eshte e vertete. Ndonjëherë kam qenë aq në depresion sa që pashë TV. Po përplasja veten ...