Formula për të arritur një bestseller

Raft librash

A jeni duke shkruar një libër dhe nuk dini si ta bëni atë të rritet në mes të kaq shumë librave dhe të njihet? Kështu që qëndroni dhe zbuloni formulën që është zbuluar për ta bërë një roman të zakonshëm një bestseller ose shitësi më i mirë. Sidoqoftë, ju paralajmëroj paraprakisht se kjo formulë nuk do të bëjë të gjithë punën, nuk do t'ju bëjë të shkruani një libër të tërë, megjithatë do t'ju ndihmojë të ndiqni rrugën e duhur për ta bërë një libër një sukses duke ndjekur disa hapa të thjeshtë.

Për të arritur në pretendimin se mund të merrni një bestseller duke ndjekur hapa të caktuar, ish-redaktori i blerjeve në shtëpinë botuese Penguin në MB, Jodie Archer dhe profesori i letërsisë angleze në Universitetin e Nebraska-Lincoln, Matthew Jockers, ata kam qenë duke mbledhur të dhëna nga pesë vitet e fundit në përpjekje për të zbuluar se çfarë e bën një libër një bestseller.

Pasi analizuan gati 20000 libra romanë të zgjedhur në mënyrë arbitrare nga tre dekadat e fundit, kjo çift punoi për të bërë një hit libri - domethënë, një libër që është shfaqur në listën e librave më të shitur të New York Times.

Cila është formula dhe cili është emri i saj?

Rezultati i kësaj pune të vështirë është një algoritëm që ata e kanë quajtur "bestseller-ometer"  për shkak të zbuluesve të saj. Me këtë algoritëm maten disa aspekte të librave si tema, komploti, stili, personazhet dhe fjalori dhe, nga këto të dhëna, ai është në gjendje t'ju tregojë nëse libri do të jetë një shitës më i mirë. Archer dhe Jockers, zbuluesit, pretendojnë se ky algoritëm është në gjendje të tregojë nëse një libër do të jetë një bestseller i ardhshëm me Saktësi 80%.

Duke folur për New York Times në lidhje me këtë studim, detajet e të cilit janë botuar në librin e tij "The Bestseller Code", Archer komentoi si më poshtë:

"Ne kemi gjetur se përdorimi i një linje çelës është shumë i rëndësishëm Kurba perfekte e trillimit, përdorimi i gjuhës përgjithësisht emocionale dhe stilistike për t'i bërë këto kthesa shumë simetrike ".

"Romanet që përmbajnë emocione të larta ose të ulëta kanë tendencë të jenë më të mundshme për të dalë në librat më të shitur dhe për të qëndruar mes tyre ".

Disa çelësa të formulës

Disa nga pikat e rëndësishme që u gjetën janë si më poshtë: lexuesit kanë tendencë ta gjejnë veten më të tërhequr nga personazhet reale sesa ndaj personazheve të trilluara, kështu që këta studiues e konsiderojnë të përshtatshme që, nëse doni të shkoni te një bestseller shpejt, gjëja më e mirë për të bërë është qëndroni larg nga përdorimi i xhuxhëve, unicorns, goblins dhe kukudhët si protagonistët kryesorë. Në këtë hulumtim ata zbuluan se personazhet që tërheqin më shumë shumicën e publikut janë të prirur të "kapin", "mendojnë" dhe "pyesin".

Më specifikisht, fjalët "nevojë", "dua" dhe "bëj" janë dy herë më të mundshme të shfaqet ndër librat më të shitur ndërsa fjala "mirë" shfaqet edhe tre herë të tjera. Nga ana tjetër, fjalët si "Dashuria" dhe "miss" shfaqen më shpesh në libra më të shitur, me sa duket duke dalë tre herë nga dy në librat më të shitur.

Shembuj të librave që ndjekin formulën

Duke ndjekur një shembull të një bestselleri shumë të zakonshëm që të gjithë do ta njihni, për pasuesit e trilogjisë Grey, 50 Shades of Grey, fakti që personazhet janë në skena seksi në secilin kapitull nuk e bën një libër të bëhet një bestseller, lexuesit në kjo çështje interesohet më shumë për ato "kthesa të trilluara" të përmendura më lart.

Sipas rezultateve, suksesi në shitje i “Rrethi”, Romani që Dave Eggers botoi në 2013, konsiderohet libri perfekt që ndjek algoritmin, duke paraqitur një markë interneti si ferr, duke u krahasuar me Google.

 

Përkundër kësaj formule, duket se mund t'i kufizojë mjaft ata autorë të fantazisë të cilët dëshirojnë të ngrihen me veprat e tyre. Si gjithmonë, këto janë studime që janë bërë dhe janë reale. Megjithëse është e vërtetë që personazhet e vërtetë tentojnë ta bëjnë lexuesin të ndihet më i identifikuar me të dhe, për këtë arsye, t'i kthejë ato në libra që u pëlqen më shumë njerëzve, unë nga këtu Unë ju inkurajoj që të përpiqeni të qëndroni me veprat tuaja. Edhe pse nuk është kurrë keq të merren parasysh këto këshilla.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Antonio Julio Rossello. dijo

  Informacioni i dhënë është shumë interesant. Unë kurrë nuk kisha lexuar asgjë në lidhje me atë bestseller-ometër.

 2.   GJI LEONARDO dijo

  Përzgjedhje e shkëlqyeshme e informacionit, shumë e vlefshme, faleminderit për këtë post interesant