Fituesi i Çmimit Planeta 2023: Sonsoles Ónega

Sosoles ganega

Foto: Sonsoles Ónega. Burim: Planeti i Librave.

Gazetari dhe shkrimtari madrilen Sonsoles Ónega është fituesi i çmimit të 72-të Planeta.. Ai e ka fituar këtë çmim falë Vajzat e shërbëtores (2023), një roman që zhyt lexuesin në Galicinë më rurale dhe në një familje plot sekrete. Ónega me siguri donte të thithte këtë histori dhe personazhet e saj nga rrënjët galike që ka familja e tij.

Nga ana e saj, Finalisti për çmimin është Alfonso Goizueta, një i ri 24-vjeçar, i cili është vlerësuar për përpjekjet e tij pavarësisht rinisë së tij.. Ai hyri në konkursin e famshëm letrar me një roman historik, Gjaku i babait, një histori për Aleksandrin e Madh. Kjo dhe Vajzat e shërbëtores Ato do të publikohen më 8 nëntor të ardhshëm.

Fituesi i Çmimit Planeta 2023: Sonsoles Ónega

Sonsoles Ónega Salcedo ka lindur në Madrid në vitin 1977. Ajo është një shkrimtare dhe gazetare e cila ka qenë edhe përgjegjëse për hapësira të ndryshme informuese dhe argëtuese si prezantuese televizive. Ajo është vajza e gazetarit galician Fernando Ónega dhe motra e Cristina Ónega e cila gjithashtu ka ndjekur të njëjtin profesion.

Ai ka studiuar Gazetari në Universitetin CEU San Pablo dhe ka punuar për shumë vite në grup Vendosja e mediave. Filloi atje në 2005 dhe Që nga viti 2022 ai ka drejtuar një hapësirë ​​mbrëmjeje në Atresmedia, Dhe tani Sonsoles, në të cilën diskutohen aktualitetet dhe lajmet live. Megjithatë, ka qenë edhe në CNN +katër dhe në lajme Telecinco, ku ajo ishte një reportere që transmetonte nga Kongresi i Deputetëve. Programe të tjera në të cilat ka marrë pjesë gjatë karrierës së tij gazetareske janë Tashmë është mesditë o Pasditja e COPE.

Në rolin e saj si shkrimtare, ajo ka fituar disa çmime, si Çmimin Letras për Novela të Shkurta (2004), Çmimin e Romanit Fernando Lara (2017) për Pas Dashurisë, dhe tani është shenjtëruar me çmimin Planeta falë Vajzat e shërbëtores. Në vitin 2004 filloi karrierën e tij letrare me botimin e romanit Calle Habana, këndi Obispo.

Ónega ka dy fëmijë dhe është shprehur se sa e vështirë është të ndërthurësh një karrierë profesionale me mëmësinë, prandaj i është dashur të dyfishojë për të përfunduar romanet e saj ndërsa punon në televizion. Me njohjen e çmimeve të organizuara çdo vit nga Planeta editoriale, shkrimtari do të marrë një milion euro. Alfonso Goizueta si finalist merr 200.000 mijë euro.

Artikull dhe syze në gazetë

për punën e tij

Vajzat e shërbëtores: Romani fitues

Si të gjithë ata që u paraqitën në konkurs, edhe ky roman u regjistrua me pseudonimin, në veçanti atë të Gabriela Montes. Për autoren, ajo përfaqëson një lloj njohjeje ndaj tokës së fëmijërisë së saj., kthehet në vendin ku është rritur dhe nga i kanë rrënjët familjare.

Vajzat e shërbëtores tregon historinë familjare të Valdés, një prejardhje e pasur që e bëri pasurinë e saj falë kripës, sheqerit dhe konservave. Historia zhvillohet mes një feudali galiciane dhe Kubës. Por Ajo që bie në sy në komplot janë personazhet femra, pasi ato do të kenë një peshë vendimtare në demonstrimin e forcës së grave, si dhe ndikimin e tyre në të ardhmen e ngjarjeve. Pavarësisht se çdo gjë ishte kundër tyre në fillim të shekullit të XNUMX-të, dhe duhet të përballeshin me tradhtitë dhe burrat e familjes.

Në këtë histori sekretet dhe tradhtitë janë të shumta. Në shkurt të vitit 1900, dy vajza lindën në të njëjtin shtëpi fshati Galician: Clara dhe Catalina.. Të dyja janë motra, i zoti i çifligut është babai i tyre, por nuk ndajnë të njëjtin gjak të nënës. Njëra prej tyre do të jetë e destinuar të ketë një jetë shumë të ndryshme nga sa pritej kur nëna e saj, një shërbëtore vendase, ta shkëmbejë atë me foshnjën tjetër, vajzën legjitime të zotërve. Me një premisë të jashtëzakonshme, emocionet dhe rekreacioni romanistik janë të garantuara.

raft librash me libra

Punime te tjera

 • Calle Habana, këndi Obispo (Shtator Ed., 2005). Është një portret i situatës politike dhe sociale që po përjeton Kuba. E vendosur në vitet '90, konservimi i shtëpisë në të cilën ai jetoi kaq mirë me gruan e tij do të bëhet obsesioni i babait, ndërsa djali i tij është në vijën e parë duke luftuar për ndryshim.
 • Aty ku Zoti nuk ishte (Grand Guignol Ed., 2009). Një roman i fokusuar në personazhe anonimë dhe rrethanat e sulmeve fatale të 11 marsit 2004 që lanë 191 të vdekur në kryeqytetin e Spanjës.
 • Takimet në Bonaval (TH Romani, 2010). Historia e Marianës dhe familjes së saj, një e re që aspiron të bëhet gazetare. Një qytet legjendar si Santiago de Compostela bëhet gjithashtu protagonist i kësaj historie.
 • Ne që i donim të gjitha (Planet, 2015) është një roman argëtues me një histori jokonformiste për problemet me të cilat përballet një grua e suksesshme kur përpiqet të balancojë familjen dhe punën.
 • Pas Dashurisë (Planet, 2017) Fitoi çmimin e romanit Fernando Lara 2017. Tregon historinë e ndërlikuar të dashurisë midis Carmen Trilla, një grua e martuar dhe ushtarakut Federico Escofet. Ai bazohet në ngjarje reale dhe komploti zhvillohet gjatë luftës civile.
 • Një mijë puthje të ndaluara (Planet, 2020). Costanza dhe Mauro duket se kanë një shans të dytë pasi janë takuar sërish pas 20 vitesh. Megjithatë, edhe një herë ata përballen me të njëjtin vendim të vështirë: ta lëshojnë veten pasi kanë pritur kaq gjatë ose të pranojnë pamundësinë e dashurisë së tyre.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.