Financimi i Crowfunding-ut Letrar: Crowdfunding-u arrin letërsinë dorë për dore me teknologjitë e reja.

Financimi i turmës letrare: mbështetja e shkrimtarëve që kanë nevojë për të financuar projektin e tyre.

Financimi i turmës letrare: mbështetja e shkrimtarëve që kanë nevojë për të financuar projektin e tyre.

Financimi i fondeve letrare, i njohur ndryshe edhe si financimi i njerëzve, i cili nuk është as më shumë e as më pak se një mbledhja e parave përmes internetit nga një autor për të botuar librin e tij dhe donatorët ose mikro-duzina kompensohen me një kopje kur të botohet.

Ekzistojnë shumë lloje të fondeve: për sipërmarrësit ku merren aksione, përfitime, etj ..., për projekte solidariteti, për të ndërtuar shtëpi, për të financuar fushata politike ... për gjithçka që mund të imagjinohet dhe natyrisht në të gjitha fushat kulturore përtej letërsisë : kinema, muzikë, etj ...

Origjina e Crowfunding.

Megjithëse financimi i shpejtë është një term anglo-sakson që lind falë portaleve të internetit që kanë lindur për t'i dhënë mbështetje teknologjike kësaj forme të re të financimit, nuk është një ide e re:  në 1989 grupi spanjoll i rock-ut Extremoduro financoi albumin e tyre të parë përmes financimit të njerëzve. Asnjë platformë për të mbledhur, po.

Nga viti 2000 ata fillojnë të bëhen të njohur vetë platforma dixhitale që ju lejojnë të paraqisni një projekt dhe të kërkojë fonde nga përdoruesit e internetit në përgjithësi, arritja e një difuzioni falë rrjeteve sociale që deri më tani nuk ishte e mundur.

Si funksionon Crowfunding?

Një fushatë e financimit të njerëzve në thelb përbëhet nga 3 elementë:

  • Nje projekt për të cilat kërkohet një kontribut financiar (me një minimum për kontribues).
  • Një qëllim ekonomik Çfarë të merrni.
  • Një kornizë kohore.

Nëse objektivi ekonomik nuk arrihet brenda këtij afati, kontributet nuk bëhen. Nëse merret, mikromekenat marrin diçka në këmbim. Në rastin e mbledhjes së fondeve letrare, një kopje e librit kur të botohet.

Financimi letrar i turmës.

Përdor përdorimet e fondeve letrare teknologjive të reja për të arritur botimin tradicional ose dixhital të një libri, ku roli i redaktorit zakonisht kryhet nga a bashkë-botues që ndihmon autorin të organizojë fushatën për mbledhjen e fondeve ose, në shumicën e rasteve, për të arritur vetë-botim kur puna bëhet nga botimi vetë autori. Në të dy rastet libri financohet nga mikrositet pjesërisht ose në tërësi.

Në këtë fushë, përvojat më të ndryshme midis autorëve që e kanë provuar.

Problemi i madh për autorët është që financimi i popullatës normalisht mbledh fonde për botimin e veprës, e cila ndonjëherë arrihet dhe nganjëherë jo, por jo mblidhet për të publikuar librin botuar një herë çfarë zvogëlon shumë shanset difuzion për një numër të gjerë lexuesish. Nuk është e pamundur siç është treguar në raste të ndryshme të vetë-botimit, por është më e vështirë.

Një përvojë e vërtetë.

Domingo Alberto Martinez Ai është një shkrimtar, bloger (https://lahogueradeloslibros.wordpress.com/) dhe ish-librari.

Me dy romane për meritat e saj dhe disa tregime të shkurtra, të gjithë u botuan falë faktit se ata ishin fitues të çmimeve letrare kompensimi i të cilave ishte me çmim botimi, edhe nëse ishin afatshkurtra dhe me rreze të shkurtër, ajo kërkoi një mënyrë për të botuar një antologji e tregimeve me titull Një dre në rrugë dhe është vendosur nga financimi i gjerë përmes një kompanie shërbimesh bashkë-botuese.

Domingo Alberto: Një përvojë e vërtetë e financimit të fondeve.

Domingo Alberto: Një përvojë e vërtetë e financimit të fondeve.

Në katër përgjigje ai përmbledh përvojën e tij me këtë mënyrë të re të financimit të një libri.

Pse Crowfunding?

Sepse sot është shumë e vështirë të botosh diçka nëse askush nuk të njeh, nëse i përkushtoheni vetëm shkrimit pa pasur një ndjekës gaziloni në të gjitha llojet e rrjeteve sociale ose nëse nuk shkruani atë që botuesit mendojnë se është shitur. Industria e botimeve është ajo, industria. Të vegjlit janë të ngopur me qindra origjinale të pakërkuara nga shkrimtarë që janë refuzuar nga botuesit e mëdhenj; dhe me një panoramë të tillë, e vërteta është se opsioni për të botuar pa pasur nevojë të gërvishtni xhepin tuaj është shumë i ndërlikuar. Ju mbetet opsioni i botuesve të rremë, të cilët janë akoma shtypës me një emër tjetër, të cilët ju kërkojnë para për t’i botuar dhe më pas atje arrini ta botoni librin. Unë kam dy fëmijë të vegjël dhe një hipotekë dhe nuk kam aq sa të paguaj për aventurat editoriale.

Si ka qenë përvoja juaj personale?

Pasurimi, por nëse pyet nëse do ta kaloja përsëri, kurrë nuk mund të thuhet për këtë ujë nuk do të pi, por për momentin, jo. Një fushatë e financimit të njerëzve është si fruthi, ju duhet ta kaloni atë në një moment. Tri javët e para ishin vërtet të vështira, sepse fushata përparoi shumë ngadalë. Ju i kaloni ditët duke kërkuar ndihmë, duke u përplasur dyert, duke numëruar dhe duke parë që nuk do të arrini; Y papritur, një ditë, fushata fillon të funksionojë. Java e fundit ishte pothuajse si një shëtitje triumfuese, falë të gjithë atyre njerëzve që mbështetën projektin tim dhe kushtuan disa minuta nga jeta e tyre për të blerë librin tim. Pothuajse 130 njerëz… dhe mund t'ju siguroj se nuk kam aq shumë miq.

Pritjet me librin.

Unë nuk kam të tepërt, të vërtetën. Unë nuk jam një person ambicioz. E vetmja që i kërkuar ishte të botoja librin tim, i cili historitë e mia u bënë fizike, jo vetëm në një pjesë të vogël të skedarëve në kompjuter, dhe se njerëzit mund t'i lexojnë ato dhe të më japin mendimin e tyre. Nuk po kërkoj famë. Unë do të doja, po, të merrja një grup lexuesish besnikë, të cilët vlerësojnë atë që shkruaj dhe më thonë nga zemra nëse ju pëlqen apo jo.

Lidhur me difuzionin, gjatë fushatës ishte një librari që më mbështeti në Tudela, qyteti im, me të cilën unë pranova të prezantoja veprën.

Do vazhdoni të përpiqeni të merrni vëmendjen e një botuesi?

Në planin afatmesëm dhe afatgjatë kjo është objektiv. Të jesh në gjendje të punosh me një botues tradicional që i beson punës tënde dhe me të cilën mund të botoni rregullisht pa pasur nevojë të mashtroni. Ne të gjithë do të donim të botonim me Anagrama ose Alfaguara, natyrisht; Por siç është sektori, unë jam i kënaqur me një shtëpi serioze botuese me të cilën mund të shes librat e mi në Tudela dhe rrethinat. Pjesa tjetër është historia e mjelëses dhe unë tashmë jam dyzet vjeç që të fantazoj ... natyrisht jashtë tregimeve të mia.

Fat i mirë për Domingo dhe për të gjithë shkrimtarët që shohin financimin e njerëzve një mundësi për veprat e tyre për të parë dritën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.