Edicioni i katërt i Garës Manga të Normës

Epo, bazat e Konkursi i katërt i Mangës i Redaksisë Norma. Periudha e pranimit mbaron më 31 gusht 2009 në orën 23:59, kështu që të gjithë ju që jeni të kualifikuar, keni një diferencë relativisht të gjerë për të prezantuar punën tuaj. Çmimi është shumë lëng, kështu që përpjekja ia vlen. Këtu më poshtë po ju lë bazë në mënyrë që të mund t'i rishikoni ato në detaje:

1.- Objektivi i konkursit është të paraqesë një ide për zhvillimin e mëtejshëm të një manga me 160 faqe. Ky vëllim do të paraqesë një histori të vetë-mbylljes, por një që lë një fund të hapur për një vazhdim të mundshëm. Ajo duhet të përmbajë protagonistë karizmatikë dhe të mirëpërcaktuar.

2.- Punimet e paraqitura në konkurs duhet të jenë origjinale dhe të pabotuara në të gjithë formën e saj, si dhe të mos jenë paraqitur në ndonjë konkurs tjetër ose të bëhen publike (si në shtyp dhe dixhital).

3.- Tema, stili dhe zhanri janë plotësisht falas dhe projekti që do të prezantohet përbëhet nga:

* Përmbledhje e komplotit të veprës në një hapësirë ​​minimale prej 1 fletë dhe një maksimum prej 2 fletësh (e njëanshme). Skedarët DOC, RTF ose TXT pranohen.

* Krijimi i 8 faqeve të para (8 fletë të njëanshme) të veprës. Fituesi do të duhet të vazhdojë të zhvillojë historinë derisa të plotësojë 160 faqet e kërkuara.

* Mund të shtoni opsionalisht një mbulesë (në të zezë dhe të bardhë ose me ngjyra) si dhe karta karakteri.

4.- Projektet mund të paraqiten në format fizik (letër) ose dixhital. Në asnjë rast nuk duhet të dërgohen origjinalet, pasi në asnjë rast materialet e marra nuk do të kthehen. Faqet duhet të vizatohen në një madhësi proporcionale me 11,5 x 17,5 cm (madhësia përfundimtare e shtypjes), madhësia maksimale e skicës ose vizatimit origjinal është e pakufizuar, por e kufizuar në 23 x 35 cm (plus 4 cm gjak) maksimumi për bojën dhe dokument i shfaqur. Çdo teknikë krijuese mund të përdoret, duke marrë parasysh që puna do të jetë bardh e zi dhe se duhet të futet në të. Punimet e paraqitura me laps ose me ngjyra nuk do të pranohen. Për përdorimin e kornizave manuale ose dixhitale, si dhe detaje të tjera të formatit të origjinalit, duhet të ndiqen indikacionet e paraqitura në NORMA Editor Manga Style Book që mund të konsultohet në këtë faqe në internet. Cilësia e riprodhimit të projekteve të paraqitura (fotokopje, printime, skedarë dixhitalë ...) do të merren parasysh. Nëse projektet dërgohen me email, faqet duhet të jenë në formatin JPG (rezolucion 300 dpi, cilësi mesatare) ose PDF (shtypje e mesme).

5.- Mund të paraqiten maksimumi 3 vepra për autor, individualisht ose si pjesë e një kolektivi ose grupi autorësh. Në të gjitha projektet e paraqitura, të dhënat e mëposhtme duhet të specifikohen:

* Emri dhe mbiemri
* Adresa e plotë
* Email
* Telefon
* Viti i lindjes
* Përvojë artistike, nëse ka
* Kombësia

Konkursi është i natyrës ndërkombëtare, kështu që kandidatët e çdo kombësie dhe moshe mund të paraqiten.

6.- Çmimi do të përbëhet nga një kontratë edicioni për të përfunduar punën në një total prej 160 faqesh dhe do të botohet nga Norma Editorial. Kjo kontratë do të përfshijë një paradhënie për honoraret dhe të drejtat e përfaqësimit prej 2.000 € bruto.

7.- Periudha e pranimit përfundon më 31 gusht 2009 në 23:59 pasdite, koha gadishullore. Të gjitha punimet e marra pas kësaj periudhe nuk do të hyjnë në konkurs. Emri i fituesit do të shpallet përmes medias editoriale NORMA në tetor 2009, që përkon me Panairin e Mangës XV të Barcelonës.

8.- Një juri e zgjedhur nga NORMA Editor do të vendosë në favor të një pune të vetme dhe do të jetë në gjendje të përcaktojë nëse ka pasur finalistë të tjerë. Redaktuesi i NORMA do të kontaktojë fituesin pasi të ketë dështuar konkursi dhe, më pas, do të bëhet njoftimi zyrtar. Do të vlerësohet origjinaliteti i veprës, si dhe cilësia artistike dhe tregimi grafik. Juria rezervon të drejtën të deklarojë çmimin të pavlefshëm.

9.- Projektet duhet të dërgohen në adresën vijuese:

Redaktues NORMA (Konkurs Manga)
Passeig de Sant Joan, 7 vjeç
Barcelona 08010

Ose me email në adresën:

konkursomanga@normaeditorial.com

Në asnjë rast, materiali i dërguar nuk do të kthehet. Essentialshtë thelbësore të përfshihen të dhënat e kërkuara në pikën 5. Marrja e projekteve do të konfirmohet vetëm me garuesit me email, pavarësisht nga formati në të cilin ata kanë dorëzuar punimet e tyre.

10.- Redaktuesi NORMA rezervon të drejtën të publikojë faqet e veprës fituese në media dixhitale ose të shtypura në mënyrë që të shpërndajë vendimin e konkursit.

11.- Pjesëmarrja në këtë garë nënkupton pranimin e këtyre bazave.

Për më shumë informacion mund të klikoni në këtë lidhje.

Konkursi i Katërt i Mangës i Normës


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Yulen Ramos Perez dijo

  Po kërkoj një karikaturist për të marrë pjesë në konkurs, tashmë e kam bërë historinë dhe kam disa ide për vepra të tjera.

  Nëse dikush është i interesuar, më shkruaj në këtë msn: mangaku_93@hotmail.com

  Ju lutem, është ëndrra ime të shkruaj një manga një ditë, por fatkeqësisht unë duhet të përsos vizatimet e mia me kalimin e kohës.

 2.   adianys dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija se ku mund ta gjej Librin Redaktues të Manga Style NORMA për të më drejtuar, falënderoj

 3.   Rocio dijo

  a duhet të jetë në formatin e leximit oriental?
  (djathtas majtas) apo mund të jetë leximi perëndimor?

  1.    robertokoroto dijo

   Epo, me siguri duhet të jetë më shumë Perëndimore sesa Lindore, por për çdo rast, kontaktoni me Normën për t'u siguruar. Faleminderit që u ndalët.