ECC shikon paraprakisht se çfarë do të publikojë nga El Multiverso

ECC shikon paraprakisht se çfarë do të publikojë nga El Multiverso.

ECC shikon paraprakisht se çfarë do të publikojë nga El Multiverso.

Unë tashmë jua përmenda atë kohë, por ka më pak për të parë një nga gjërat e mira që vazhdon të na ofrojë Grant Morrison. Shumëfishtë Isshtë një koncept i aplikuar në komike nga Skocezi dhjetë vjet më parë dhe gjatë gjithë këtyre muajve në SHBA kanë dalë disa koleksione që do ta lidhin këtë ide me ngjarjen tjetër DC, e njohur si Konvergjencë. Tani për tani kam një dëshirë të jashtëzakonshme Pax Americana ku Morrison kthehet së bashku me të mëdhenjtë Frank Padyshim. Nga pjesa tjetër, ai që tërheq vëmendjen time Cameron stewart për të qenë e tij, por do të jetë e nevojshme të shihet. Unë ju lë me njoftimin për shtyp të ECC, i cili do të jetë përgjegjës për botimin e këtij materiali së shpejti:

Pak nga pak, ne jemi duke avancuar planet tona për të ardhmen e afërt. Dhe me Panairin Komik Ndërkombëtar të Barcelonës afër cepit, ka ardhur koha të njoftojmë një nga publikimet më të pritura nga lexuesit: El Multiverso!

Emri Grant Morrison (Glasgow, Skoci, 1960) është i sigurt se do të jetë më se i njohur për ju. Nuk është për t'u habitur, ai është bërë një nga arkitektët e mëdhenj të Universit DC, si dhe është një pikë referimi për etiketën Vertigo. Kjo dëshmohet nga vepra të shkëlqyera që gjenden në katalogun tonë: 'All Star Superman', '7 Soldiers of Victory', 'JLA: Earth 2', '52', 'Final Crisis', 'Arkham Azil', 'Superman', tij skena e vlerësuar para Batman, 'We3', 'Flex Mentallo' ose 'Los Invisibles', ndër të tjera.

Në 'The Multiverse' - projekti ambicioz dhe magjepsës që ai filloi të zhvillohej gati një dekadë më parë - skenaristi skocez shfrytëzon në maksimum mitologjinë dhe traditën kozmike të DC, përmes nëntë komike struktura e të cilave të kujton atë të '7 Soldiers de la Victoria': një numër hapës, gjashtë një-goditje, një udhëzues i plotë për Multiverse dhe një numër mbyllës. Dhe megjithëse të gjitha këstet janë krejtësisht të këndshme në mënyrë të pavarur, lexoni në tërësinë e tyre ato rezultojnë të jenë hallka në një zinxhir komploti. Siç është përgjegjës për të theksuar vetë Morrison, "secili komik ofron një histori të plotë", dhe në të njëjtën kohë ata janë pjesë e "një historie lineare në të cilën secili komik jep dëshminë e tjetrit. Sepse në secilin univers ata lexojnë komike të universit të mëparshëm, të cilat janë botuar në botët e tyre ”.

Në të vërtetë, Morrison kthehet të përdorë metafiksionin për të ofruar një paraqitje të shkurtër të secilës prej Tokave alternative që ne tashmë e njohim; por gjithashtu për të zhvilluar karaktere, botë dhe koncepte të reja, nga pretendimi i bashkimit të Universit DC… dhe kush e di nëse duhet t'i hapë rrugën 'Konvergjencës', ngjarjes tjetër të botuesit. Për një qëllim të tillë ambicioz, ai ka një listë mbresëlënës të karikaturistëve, përfshirë Ivan Reis ('Aquaman', 'Justice League'), Cameron Stewart ('Batman vs. Robin', 'Batman and Robin duhet të vdesin!'), Jim Lee ('Batman: Silence', 'Superman: The Man of Steel') dhe një nga bashkëpunëtorët e tij më të përsëritur: Frank Quitely ('JLA: Earth 2?,' We3?, 'Flex Mentallo', 'All Star Superman').

ECC Ediciones do të fillojë të botojë 'El Multiverso' nga Prilli, në format kryesor dhe në baza mujore, me nxitjen që numri i parë të ketë një çmim të parezistueshëm: vetëm 1 €! Këtu është orari i publikimit dhe ekipet krijuese që qëndrojnë pas çdo numri:

Prill: 'El Multiverso' nr. 1 nga Grant Morrison, Ivan Reis, Joe Prado dhe Nei Ruffino.

Maj: 'The Multiverse: the Society of Superheroes - The Conquerors of the Counterworld' nr. 1 nga Grant Morrison, Chris Sprouse dhe Karl Story.

Qershor: 'The Multiverse: The Just' nr. 1 nga Grant Morrison dhe Ben Oliver.

Korrik: 'El Multiverso: Pax Americana' nr. 1 nga Grant Morrison dhe Frank Quitely.

Gusht: 'The Multiverse Guide', nga Grant Morrison, Marcus To, Paulo Siqueira dhe vv.aa.

Shtator: 'The Multiverse: Thunder World' nr. 1 nga Grant Morrison dhe Cameron Stewart.

Tetor: 'The Multiverse: The Masters' nr. 1 nga Grant Morrison dhe Jim Lee.

Nëntor: 'The Multiverse: Ultra Comics' nr. 1 nga Grant Morrison dhe Doug Mahnke.

Dhjetor: 'The Multiverso' nr. 2 nga Grant Morrison, Ivan Reis dhe Joe Prado.

Thotë Morrison se "Multiverse është një kulm i asaj që kam bërë që kur u ktheva në DC në 2003. Në një farë mënyre, është një përgjigje ndaj 'Krizës Finale' dhe '7 Ushtarëve të Fitores'. E gjitha është aty, dhe të jep përshtypjen e të qenit prekja përfundimtare ". Do të të marrë malli? Në shitje nga prilli!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.