Të përjetshmen e të shkruarit

e-përjetshme-e-mbuluar-e-shkruar

Ata thonë se një fotografi vlen një mijë fjalë, dhe në një masë të madhe është e vërtetë… Ka situata që kapen në fotografi që vështirë se mund të përshkruhen me fjalë ... Dhe unë theksoj "vështirë", por jo e pamundur. Prandaj, nga situata si këto, ata mund të bënin dallojnë shkrimtarët e mirë nga të këqijtë.

Shkrimtarët e mirë lënë tekste të përjetshme ... Tekstet që sado të kalojnë do të mbahen mend gjithmonë. Për shkak se ata transmetojnë ndjenja, ato transmetojnë bukuri, ata dinë të rikrijojnë situatat me një saktësi të tillë që edhe një fotografi mund të ndiejë zili ...

Nëse e mendoni pak, me siguri do të dilni me një tekst letrar që ju kujtohet. Mbase sepse ju shënoi në një fazë të caktuar të jetës suaj, ndoshta sepse u shkrua nga një shkrimtar që admironi. Cilado qoftë arsyeja, ju i keni ato tekste letrare aq thellë brenda jush, aq të memorizuara, sa që mund të thuhet se në ju ato do të jenë gjithmonë të përjetshme.

Sot, unë dua të ndaj disa (jo të gjitha) nga tekstet e mia të përjetshme ... Me siguri shumë prej nesh përkojnë.

Tekstet e mia letrare "të përjetshme"

Kapitulli 7 i «Hopscotch», Julio Cortázar

Prek gojën tënde, me një gisht prek buzën e gojës, e tërheq sikur po më dilte nga dora, sikur për herë të parë goja të ishte e hapur, dhe më mjafton të mbyll sytë për të zhbërë gjithçka dhe për të filluar nga e para, unë bëj gojën që dëshiroj, gojën që dora ime zgjedh dhe tërheq në fytyrën tënde, një gojë e zgjedhur midis të gjithëve, me lirinë sovrane të zgjedhur nga unë për ta tërhequr atë me dorën në fytyrën tënde, dhe që rastësisht nuk kërkoj ta kuptoj përkon saktësisht me gojën tënde që buzëqesh nën atë që të tërheq dora.

Ju më shikoni mua, nga afër ju më shikoni, gjithnjë e më nga afër dhe pastaj ne luajmë ciklopë, ne shikojmë gjithnjë e më nga afër dhe sytë tanë zgjerohen, vijnë më pranë njëri-tjetrit, mbivendosen dhe ciklopët shikojnë njëri-tjetrin, duke marrë frymë i hutuar , gojët e tyre takohen dhe luftojnë ngrohtësisht, duke kafshuar njëri-tjetrin me buzët, mezi mbështetur gjuhën në dhëmbë, duke luajtur në mbylljet e tyre ku një ajër i rëndë vjen e shkon me një parfum të vjetër dhe një heshtje. Atëherë duart e mia kërkojnë të zhyten në flokët tuaj, ngadalë përkëdhelni thellësinë e flokëve tuaj ndërsa ne puthemi sikur të kishim gojën plot me lule ose peshq, me lëvizje të gjalla, me një aromë të errët. Dhe nëse kafshojmë veten, dhimbja është e ëmbël dhe nëse mbyteni në një thithje të shkurtër dhe të tmerrshme të njëkohshme të frymëmarrjes, ajo vdekje e çastit është e bukur. Dhe ka vetëm një pështymë dhe vetëm një shije të frutave të pjekur, dhe unë ndiej se ju dridheni kundër meje si një hënë në ujë.

e-përjetshmja-e-shkruar-së

Rima XXIV "Dy gjuhë të kuqe zjarri", Gustavo Adolfo Bécquer

Dy gjuhë të kuqe zjarri
që, në të njëjtën trung të lidhur,
ata afrohen, dhe kur puthen
ato formojnë një flakë të vetme;
dy shënime ajo e lahutës
në të njëjtën kohë dora fillon,
dhe në hapësirë ​​takohen
dhe të përqafojë në mënyrë harmonike;
dy valë që bashkohen së bashku
të vdes në një plazh
dhe se kur prishen kurorëzohen
me një pendë argjendi;
dy urtësi avulli
që ngrihen nga liqeni
dhe kur takohemi atje në qiell
ato formojnë një re të bardhë;
dy ide që mbijnë së bashku,
dy puthje që shpërthejnë në të njëjtën kohë,
dy jehonë që janë hutuar,
kjo është dy shpirtrat tanë.

Poema «Dashuria e zorrëve të mia», Federico García Lorca

Dashuria e zorrëve të mia, rroftë vdekja,
kot e pres fjalën tënde të shkruar
dhe unë mendoj, me lulen që thahet,
se nëse jetoj pa mua dua të të humbas.

Ajri është i pavdekshëm. Guri inert
as nuk e njeh hijen dhe as nuk e shmang atë.
zemra e brendshme nuk ka nevojë
mjaltin e ngrirë që derdh hëna.

Por unë ju vuajta. I shqeva venat
tigër dhe pëllumb, në belin tënd
në një duel të kafshimeve dhe zambakëve.

Mbushe çmendurinë time me fjalë
ose më lër të jetoj në qetësinë time
nata e shpirtit përgjithmonë e errët.

Shënim në "Lule për Hitlerin", nga Leonard Cohen i ndjerë së fundmi

e-përjetshmja-e-shkruar-2

Disa kohë më parë ky libër do të ishte thirrur

"DIEL PER NAPOLEON"

dhe më parë do të ishte thirrur akoma

"MURET P GR GENGHIS KHAN".

Fragment i "Parfumit", nga Patrick Süskind

Pikërisht këtu, në vendin më me erë të tërë mbretërisë, lindi Jean-Batiste Grenouille më 17 korrik 1738. Ishte një nga ditët më të nxehta të vitit. Nxehtësia rrihte si plumbi i shkrirë mbi varreza dhe përhapej në rrugët ngjitur si mjegulla e kalbur që nuhaste një përzierje me pjeprat e kalbur dhe brirët e djegur. Kur filluan dhimbjet e lindjes, nëna e Grenouille ishte në një stendë peshku në Rue aux Fers, duke shkallëzuar albure që ajo i kishte zbrazur më parë.

Coplas për vdekjen e babait të tij, Jorge Manrique

e-përjetshmja-e-shkruar-së

Mos harroni shpirtin e fjetur

gjallëroj trurin dhe zgjohu

duke menduar sesi kalohet jeta

si vjen vdekja,

aq i qetë; sa shpejt shkon kënaqësia,

si, pasi ra dakord,

jep dhimbje;

si, sipas mendimit tonë,

çdo kohë të kaluar,

Ishte më mirë.

Fragment i «Lehtësisë së padurueshme të qenies», Milan Kundera

«Nëse secili nga momentet e jetës sonë do të përsëritet pafundësisht shumë herë, ne jemi gozhduar në përjetësi si Jezu Krishti në kryq. Imazhi është i tmerrshëm. Në botën e kthimit të përjetshëm, pesha e një përgjegjësie të padurueshme qëndron te secili gjest. Kjo është arsyeja pse Niçe e quajti idenë e kthimit të përjetshëm barrën më të rëndë. Por nëse kthimi i përjetshëm është barra më e rëndë, atëherë jeta jonë mund të shfaqet, në atë sfond, me gjithë lehtësinë e tyre të mrekullueshme.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose dijo

  Unë e dija, kur mora njoftimin me email për një botim të ri të Carmen, se artikulli do të ishte shumë i mirë, siç është në të vërtetë. Faleminderit shumë për këtë artikull të bukur, me admirim të përditshëm dhe Karakas. (Për disa kohë tani dhe shumë publicitet në internet, shumë i bezdisshëm).

  1.    Jose dijo

   Unë doja të thoja ... ka shumë publicitet ... përshëndetje

 2.   Juan Carlos Ocampo Rodriguez dijo

  Urime E nderuara zonjë e letrave. Nga Salla e Leximit (Pnsl) Veracruz 500 vjet, përshëndetje, mirënjohje, lavdërim dhe motivim për shkrimet tuaja.
  Mirësevini në Veracruz, Ver.
  E përsëris veten në korrespondencën e vëmendjeve tuaja të bukura.

 3.   LUIS ARMANDO TORRES CAMACHO dijo

  siç e kam njohur që kur isha fëmijë, këtë e tha një filozof kinez