Biseda me Craig Russell. Nga librat, leximet dhe panoramat e tij letrare.

Librat e Craig Russell. Foto në sfond: Jonathan Russell.

Duke vazhduar me të kumbues shkrimtarëve për të na treguar leximet e tyre, sot kemi Craig Russell. Shkrimtari i suksesshëm i romaneve kriminale skoceze u përgjigj me shumë dashamirësi te Premten e kaluar në pyetjet e mia përmes Twitter së pari dhe pastaj, më gjerësisht, përmes Facebook.

Russell është creador del efikas kurator Jan Fabel, të policisë së Hamburgut. Gjithashtu shumë ironike dhe e ashpër lenox detektiv nga Glasgow i hirtë i viteve 50. Russell është një nga ndoqën dhe njohën autorët e zhanrit të zi. Nuk është hera e parë që ju përgjigjeni lexuesve tuaj si unë. Kështu që ne rishikojmë punën e tij, leximet tuaja Në duar dhe ne analizojmë një peizazh të caktuar editorial. Nga këtu faleminderit për përzemërsinë tuaj.

Craig Russell lindi ne 1956 në qarkun e Fife, Skoci. Ai aktualisht jeton, sipas fjalëve të tij, "Në zemër të vendit të Bruce dhe Wallace dhe ndihem i bekuar nga ai". Kjo është ajo që ai m'u përgjigj kur shprehu admirimin tim për Skocinë dhe figurën historike të mbretit Robert I Bruce (shih Braveheart) Ai është gjithashtu një shkrimtar për tregime të shkurtra.

Siç themi, krijesat e tij më të famshme Ata janë komisioneri gjermano-skocez Jan Fabel, seria e të cilit të 7 libra vendosur në Hamburg është përkthyer në më shumë se 20 gjuhë. Kombinimi i serive, ai i Lennox, një ish-ushtar Kanadez u kthye në detektiv privat, me të cilin u ndryshua në skenën krejt tjetër të Glasgow të viteve '50.

Shkruaj gjithashtu lloje të tjera të romaneve (biblik) me pseudonimin e Christopher galt.

Seri Jan Fabel

Jan Fabel shumë serioz, i drejtë dhe efikas ai ka përballuar të gjitha stuhitë e vrasësve serialë, psikopatë të ndryshëm dhe traumat rreth tij. Papërsosmëria e tij, aftësitë e mençura dhe të qeta drejtuese dhe një ekip madhështor nën komandën e tij ata i kanë bërë atij admirimin e miliona lexuesve. Dhe rastet e tyre zakonisht kanë një të madhe Historiku historik dhe e sigurt referencat mitologjike.

Romanet e tij janë përshtatur me Televizor nga ARD gjermane me e madhe suksesi i audiencës.

 • Vdekja në Hamburg (Shqiponja e gjakut, 2005)
 • Përrallë vdekjeje (Vëllai grimm, 2006)
 • Resurreccion (i përhershëm, 2007)
 • Zoti i karnavalit (Mjeshtri i Karnavaleve, 2008)
 • Hakmarrja e Valkyrie (Kënga Valkyrie, 2009)
 • Frika nga ujërat e errëta (Një Frika nga Uji i Errët, 2011)
 • Fantazmat e Altona, 2015 - Nuk është botuar në Spanjë

Seria Lennox

Lennox, ndryshe nga Fabel, nuk është asgjë tjetër veçse i drejtë ose ortodoks. Ironike më shumë se cinike ky kanadez i ashpër (ose jo aq i ashpër) ish-ushtarak lëviz si një peshk në ujë nëpër një Glasgow të pasluftës sa i ftohtë aq edhe i errët. Jetoni nga dita në ditë dhe merreni të njëjtën gjë me miqtë nga policia si me gangsterët më të rëndësishëm në qytet. Historitë e tyre gjithashtu kanë adaptimi i planifikuar nga BBC.

 • Lennox (Lennox, 2009)
 • Puthja e Glasgow (Puthja e gjatë e Glasgow, 2010)
 • Gjumi i thellë i errët (Gjumi i Erret i Thelle, 2011)
 • Burra të Vdekur dhe Zemra të Thyer, 2012 - Nuk është botuar në Spanjë

Leximet tuaja aktuale

Ajo që citoj dhe përkthej:

Për momentin, po lexoj High Sierra nga WR Burnett. Më pëlqente shumë versioni filmik i tij (me Humphrey Bogart) kur isha fëmijë, por sapo u rrethova për të lexuar librin. Lyshtë çuditërisht bashkëkohore në stil. Po lexoj edhe një kopje paraprake të Amnezi, Duke Michael Ridpath —Ishtë një thriller jashtëzakonisht origjinal i vendosur në Skoci. Ridpath është një shkrimtar që unë e admiroj dhe Amnezi duhet të jetë më i miri i tij akoma. Gruaja ime sapo më ka blerë një libër me tregime nga autori amerikan George Saunders, kështu që do të jetë më tej!

Tani po lexoj Sierra e Lartë, nga WR Burnett. Më pëlqente shumë versioni i filmit (me Humphrey Bogart) kur isha fëmijë, por po gjeta kohë për të lexuar librin. Surprisingshtë çuditërisht bashkëkohore në stilin e saj. Po lexoj edhe një kopje të pamjes paraprake të Amnezinga Michael Ridpath, një thriller jashtëzakonisht origjinal i vendosur në Skoci. Ridpath është një shkrimtar që unë e admiroj dhe Amnezi premton të jetë vepra e tij më e mirë. Gruaja ime sapo më bleu një libër me tregime amerikane Xhorxh Saunders, kështu që do të jetë tjetër.

Në një skenë të caktuar botuese

Për të hetuar gjithashtu nëse ai mund të dinte diçka se pse, unë u shpreha ankesa ime për ndërprerjen e botimit të librave të tij të fundit Këtu në Spanjë.

U përgjigj se Spanja ka qenë gjithmonë një treg i rëndësishëm për të dhe ai i ka dashur të gjitha veprimet që ka ardhur të bëjë. Ajo gjithashtu tregoi dakord është një punë e përditshme se ka pasur atë ndërprerje. Ai foli për arsyet e krizës ekonomike që dha botuesi nga këtu. Dhe ai u ankua sepse kishte qenë një autor shumë besnik ndaj tyre.

Ai shtoi se e tij agjentët po kërkojnë një botues të ripor ata e dinë se çfarë është E vështirë kjo botoni një seri të botuar tashmë nga një tjetër. Tregonte vetveten më shumë të frustruar sesa të mërzitur sepse romanet e fundit si Fabel ashtu edhe Lennox kanë qenë më të suksesshmit. Por ishte gjithashtu duke shpresuar të gjesh një botues të ri dhe se mund t'i kemi këtu, për "Një nga audiencat më entuziaste".

Gjithsesi, ky ka qenë momenti letrar i muajit për mua. Unë jam një tifoz i madh i Russell dhe përsëri dua ta falënderoj për afrueshmërinë dhe tonin e tij të ngrohtë.. Kjo nuk është gjithmonë rasti i shkrimtarëve ndërkombëtarë ose kombëtar. Por sigurisht që Russell admirohet. Dhe për ata që ende nuk e njohin Fabel ose Lennox, lexojini TANI.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mark dijo

  Përshëndetje, faleminderit që na informuat, unë kam lexuar të gjitha Lennox që janë në spanjisht, unë jam duke pritur për "Burrat e Vdekur dhe Zemrat e Thyer" të fundit në Spanjisht, natyrisht ... Unë nuk e dija problemi është se ajo gjen një botues, shpresoj të rregullohet së shpejti.
  Përshëndetje.