Karakteri: Dreka (Topi i Dragoit)

Sot do t’i bëjmë një homazh të vogël një prej personazheve më të harruar të Dragon Ball pavarësisht lëngut që mund të vazhdonte të tërhiqej edhe pasi Dragon Ball pushoi së qeni një serial me humor. Eshte drekë, vajza që Goku dhe Krillin gjetën për të mbajtur shoqërinë e Master Mutenroshi dhe, rastësisht, për të punuar si shërbëtore në Shtëpinë e Kame.

Kur ajo u shfaq për herë të parë ne në fakt takuam fytyrën e saj më të frikshme, atë të ligën, atë të ish grabitësit të motorit. Dhe rezulton se Dreka shndërrohej në një person krejtësisht të ndryshëm sa herë që teshtinte, me të cilën paraqitjet e një vajze e cila përveç që kishte një trup të shkëlqyeshëm ishte e ëmbël dhe e vëmendshme papritmas ndryshoi në ato të një gruaje po aq tërheqëse, por me kaq shumë qumësht i keq nga i cili edhe Goku kishte frikë.

Ishte Dreka "e keqe", biondja, ajo që tregoi sjellje mjaft mashkullore dhe të vrazhdë, i tërhoqi automatikët dhe shpoi gjithçka para saj. Ato ndryshime humori për shkak të teshtitjes ishin kripa e gagëve me protagonist ky personazh dytësor i braktisur, si shumë të tjerë, nga Toriyama. Dhe përveç goditur: kur ai filloi të tregojë interes për Ten Shin Han (dhe ajo tashmë mund të ishte bjonde dhe të sillej pak kur ishte me miqtë e saj) ajo e ndoqi atë në udhëtimet e tij, teorikisht, sepse ai nuk u pa kurrë, dhe madje edhe atje, sepse në manga ai u zhduk plotësisht, edhe pse në anime që pamë kameja e çuditshme e juaja më vonë.

Duket se zhdukja e tij, sipas vetë Toriyama, ishte për shkak të faktit se ai e harroi atë dhe kur donte ta rimarrë atë nuk ishte më një kohë aq e mirë, veçanërisht për të mos krijuar konfuzion midis gjendjes së tij të zemëruar-bjonde dhe çështja e Super Saiyan, e cila është ende një shpjegim i rrallë tipik i mësuesit, si shumë të tjerë, por është ende i realizueshëm. Ose kështu duket. A ju pëlqeu? Më mirë akoma, a keni preferuar Drekën e ëmbël apo agresive?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Claudio dijo

    Faleminderit shumë për haraçin, ai ishte një personazh shumë qesharak dhe unë e doja atë. Gjithashtu, kur e dëgjova, ishte shumë bukur sepse nëna ime ishte ajo që e shprehu këtë karakter. Më pëlqente shumë seria Dragon Ball dhe shpresoj që një ditë ata të rikuperojnë personazhet që shënuan fëmijërinë e Gokut.