Dëshironi të bëheni shkrimtar? Ndiqni këto këshilla nga Umberto Eco

këshilla-nga-umberto-eko

Ata thonë se kur ndërmerret një projekt i ri, e gjithë ndihma dhe mbështetja e dhënë është e vogël ... Epo, çfarë mendoni nëse ju shkruaj 5 këshilla të ofruara nga Umberto Eco në një deklaratë për ata që duan dhe duan të jenë shkrimtarë?

Këtu i keni një nga një, dhe nëse doni t'i dëgjoni nga goja e tyre më poshtë, ne do ta vendosim videon për ju:

 1. Mos mendoni se jeni "një artist".
 2. Mos e merrni veten shumë seriozisht, domethënë mos lejoni që egoja juaj t’ju ​​turbullojë dhe t'ju ndalojë të ecni përpara.
 3. Mos mendoni se gjithçka është frymëzim, është edhe punë. Shkrimi kërkon 10% frymëzim dhe 90% djersë.
 4. Mos u nxito për të shkruar një libër. Ju nuk keni pse botoni një libër çdo vit, sepse atëherë humbet sharmi i përgatitjes së tregimit.
 5. Ju nuk mund të jeni gjeneral pa qenë ushtar më parë, domethënë të shkoni hap pas hapi. Mos pretendoni se fitoni Çmimin Nobel menjëherë dhe vetëm me një libër të botuar. Këto pretendime shkatërrojnë çdo karrierë letrare.

Disa "perla" të shkrimtarit italian

Dhe nëse akoma doni të mësoni më shumë nga dora e Umberto Eco, këtu janë 10 frazat që ai tha në atë kohë duke iu referuar letërsisë në përgjithësi:

 • «Autori duhet të vdesë pasi të ketë shkruar veprën e tij. Për t’i hapur rrugë tekstit.
 • "Asgjë nuk e ngushëllon romancierin më shumë sesa të zbulojë lexime që nuk i kishin shkuar në mendje dhe që sugjerojnë lexuesit."
 • "Narratori nuk duhet të sigurojë interpretime të veprës së tij, përndryshe, pse do të kishte shkruar një roman, i cili është një makinë për gjenerimin e interpretimeve?"
 • "Ka libra që janë për publikun dhe libra që e bëjnë vetë publikun."
 • "Librat respektohen duke i përdorur, duke mos i lënë vetëm".
 • "Bota është plot me libra të bukur që askush nuk i lexon."
 • “Librat janë ato lloj instrumentesh që, sapo u shpikën, nuk mund të përmirësoheshin, thjesht sepse janë të mira. Si çekani, thika, luga ose gërshërët ».
 • "Librat nuk janë bërë për të menduar, por për t'u hetuar."
 • "Detyra e një romani është të mësojë duke kënaqur dhe ajo që mëson është të njohë hilet e botës".
 • "Retorika është arti i të thënit mirë të asaj që nuk është i sigurt se e vërtetë është dhe poetët kanë për detyrë të sajojnë gënjeshtra të bukura."

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Asdrubal Cruz dijo

  Uffff faleminderit mesuese!