Bie në dashuri me një person që lexon

Bie në dashuri me një person që lexon

Unë jam një lexues i thekur. Unë gjithmonë kam një libër në tavolinën e shtratit ose në çantë, në mënyrë që ta lexoj në çdo kohë të lirë që kam, ... Sigurisht, nuk jam i fiksuar si shumë lexues të tjerë që shqetësohen vetëm për të lexuar një numër të lartë të kopjeve në vit për të treguar në rrjetet e tij.

La letërsi, si kohën e lirë që është, shijohet, shijohet ngadalë, jetohet ... Nëse nuk jeni kritik letrar ose nuk punoni në një shtëpi botuese dhe kënaqësia e leximit bëhet profesioni juaj. Por nuk është rasti që ju sjell sot ... Ka shumë lista për të cilat kam lexuar «Bie në dashuri me një person i cili ...», dhe secili vendos profesionin e tij: psikolog, infermier, mësues, etj. Por unë kurrë nuk kam gjetur një që është "Bie në dashuri me një person që lexon"... Kjo është arsyeja pse unë dua ta bëj veten time, me arsyet e mia jo vetëm që të bie në dashuri me dikë që lexon (dashuria lind ose nuk lind) por edhe të jem afër këtyre llojeve të njerëzve.

Ata respektojnë momentet e vetmuara

Njerëzit që lexojnë i kuptojnë dhe respektojnë momentet e vetmisë që i duhen tjetrit për arsyen e thjeshtë se na duhen edhe ato momente të vogla të vetmisë në të cilat lexojmë ...

Ata kanë mendim kritik

Nuk është se ne analizojmë me kujdes gjithçka që na ndodh, por se ne dimë të shohim si pozitivin dhe atë negativ për të njëjtën temë. Jo gjithçka është e mirë ose e keqe, gjithçka ka edhe fytyrën dhe kryqin e saj, kështu që ne jemi me ndihmë të madhe kur bëhet fjalë për të këshilluar situata të vështira ose zgjedhje më parë.

Ato janë të lehta kur bëhet fjalë për dhënien e tyre në data të rëndësishme

Ju vetëm do të duhet të dini se cili ose cilët janë autorët e tyre të preferuar dhe cilin libër ose libra ata dëshirojnë të kenë në botim të veçantë dhe të kufizuar. Në këtë mënyrë, kur të vijë një datë e rëndësishme ku t'i dhuroni njëri-tjetrit gjëra (Krishtlindje, përvjetor, ditëlindje, etj.) Do ta keni shumë të lehtë ta kënaqni atë / atë.

Ata janë kuriozë

Njerëzit që lexojnë, ndër të tjera, e bëjnë këtë sepse na pëlqen të "jetojmë" jetën e atyre personazheve. Kur na pëlqen një libër, ne jemi kuriozë deri në fund të dimë se çfarë hapi do të marrë historia tjetër ose kthesën që do t'i japë jetën një personazhi apo një tjetri, në secilin kapitull. Kjo është arsyeja pse ne gjithmonë do të përpiqemi të shkojmë përtej gjërave dhe të mos qëndrojmë në sipërfaqe ... Ne jemi gjithmonë "të hapur" për të ditur dhe zbuluar më shumë për jetën dhe gjithçka që na rrethon çdo ditë.

Ata do t'ju infektojnë me shijen e tyre për të lexuar

Dhe pa dyshim, kjo është pika më e rëndësishme në këtë listë të shkurtër. Nëse një person është i aftë t'ju bëjë të merrni një libër dhe t'ju bëjë të interesoheni gjithnjë e më shumë për të lexuar çdo ditë, vetëm për këtë, ai meriton të jetë në jetën tuaj.

Shijoje! Thuaji që të të lexojë, të ndajë historinë me ty ... Thuaji të rekomandojë një libër dhe ndaje atë moment të leximit ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Yoz nks dijo

    Epo, më pëlqen shumë pika e fundit, mendoj se është shumë e rëndësishme të futim leximin dhe të ndajmë momentet e mira të historive tona të preferuara, si dhe huazimin e librave, rekomandimin e titujve ose autorëve dhe leximin e mirë midis dy tingujve motivues.