Cormac McCarthy vdes. Fragmente të veprave të tij

Cormac McCarthy ka ndërruar jetë

Cormac mccarthy ka vdekur në moshën 90-vjeçare për shkaqe natyrale, në Santa Fe, New Mexico. Konsiderohet një nga zërat më të mëdhenj narrativë bashkëkohorë amerikanë, lindi në Rhode Island, megjithëse pjesën më të madhe të fëmijërisë e kaloi në Tenesi. Suksesi i tij i parë që arriti edhe audiencën ndërkombëtare ishte në mesin e viteve '60 me Ruajtësi i kopshtit, të cilën e ndoqën Errësirë ​​e jashtme o Fëmijët e Zotit y suttree.

Në vitet 90 botoi Të gjithë kuaj Bellos, vëllimi i parë i tij trilogji më i famshmi që u përshtat në kinema një kastë të kryesuar nga Penelope Cruz y Matt Damon. Rrugë është bërë edhe një version filmik me Viggo Mortensen si protagonist. Këto janë disa fragmente nga veprat e tij për ta kujtuar.

Cormac McCarthy - Fragmente

Rrugë

Në periferi të qytetit erdhën në një supermarket. Disa makina të vjetra në një parking të shpërndarë me mbeturina. E lanë karrocën aty dhe ecën nëpër korridoret e pista. Në pjesën e ushqimit ata gjetën në fund të sirtarëve disa bishtaja dhe ato që dukej se ishin kajsi, prej kohësh shëmbëlltyra të tyre të thërrmuara. Djali e ndoqi atë. Ata u larguan nga dera e pasme e dyqanit. Në rrugicë disa karroca, të gjitha shumë të ndryshkura. Ata u kthyen nëpër dyqan duke kërkuar për një karrocë tjetër, por nuk kishte më. Pranë derës ishin dy makineri me gaz që dikush i kishte përmbysur dhe i kishte hapur. Monedha të shpërndara në dyshemenë e hirit. Ai u ul dhe kaloi dorën mbi zorrët e makinerive dhe në të dytën ndjeu një cilindër të ftohtë prej metali. Ai ngadalë tërhoqi dorën dhe pa se ishte një Coca-Cola.
Çfarë është, babi?
Një xhufkë. Për ty.
Çfarë është ajo?
Ejani. Uluni.
Ai liroi rripat në çantën e shpinës së djalit dhe e vendosi çantën e shpinës në tokë pas tij dhe e nguli fotografinë e tij nën grepin e aluminit në pjesën e sipërme të kanaçes dhe e hapi atë. Frynte fytin e matur që dilte nga kanaçe dhe më pas ia kaloi djalit. Këtu, tha ai.
Djali mori kanaçen. Ka flluska, tha ai.
bebe.
Djali e shikoi babanë e tij, më pas e vuri kanaçen për të pirë. Ai thjesht u ul atje duke menduar për të. Është shumë e pasur, tha ai.
Así es.
Merr pak, babi.
Unë dua që ju ta pini atë.
Vetëm pak.
Ai mori kanaçen dhe piu një gllënjkë dhe ia ktheu. Ju pini, tha ai. Le të ulemi këtu për pak.
Kjo është sepse nuk do të pi më kurrë një tjetër, apo jo?
Asnjëherë më nuk është një kohë e gjatë.
Në rregull, tha djali.

Biri i Zotit

Ballard kaloi malin në qarkun Blount të dielën në mëngjes në fillim të shkurtit. Në anë të malit ishte një burim që dilte nga guri i fortë. I gjunjëzuar në dëborë midis gjurmëve të zogjve dhe minjve, Ballard e afroi fytyrën pranë ujit të gjelbër, piu dhe studioi fytyrën e tij të gërryer në pishinë. Ajo e zgjati dorën drejt ujit sikur donte të prekte fytyrën që po shikonte dhe u ngrit, fshiu gojën me dorë dhe vazhdoi nëpër pyll.

Ishte një pyll i vjetër me bimësi të bollshme. Ka qenë një kohë në botë kur pyjet nuk i përkisnin askujt dhe të gjithë ishin pjesë e tyre. Në anë të malit kaloi një plepi që e kishte rrëzuar si një tulipan dhe që mbante fort në majë të rrënjëve dy gurë sa dy qerre; gurët e varreve të mëdha mbi të cilat ai kishte shkruar vetëm një përrallë të deteve të zhdukura, guaskave dhe peshqve të gdhendur në gëlqere. Ballard endej midis trungjeve gotike të pemëve dhe mund të shihej shumë lehtë nga veshjet e tepërta në shpinë, duke ecur nëpër borë deri në gjunjë ndërsa drejtohej drejt faqes jugore të një shkëmbi gëlqeror, nën të cilin zogjtë gërvishteshin me thonjtë e tyre kur ndalonin. për të parë.
Nuk kishte asnjë gjurmë në rrugë kur Ballard arriti në të. Ballard zbriti atje dhe vazhdoi të ecte. Ishte afër mesditës dhe dielli po bënte një reflektim verbues mbi dëborë dhe bora shkëlqente si një kristal i panumërt inkandeshent. Një vello dëbore mbuloi rrugën dhe ajo u shpërnda para tij, i cili pothuajse humbi mes pemëve; një përrua rridhte në anë të rrugës, i errët midis blloqeve akulli; Nën rrënjët e pemëve u formuan shpella të vogla nga të cilat vareshin fantazmat e kristaltë ku filtrohej uji. i padukshëm. Nëpër drithërat e ngrira në të dyja anët e rrugës mund të shihje gërvishtje të ngricave të mbështjella, të mbushura me gjithçka që mund të imagjinohet. Ballard mori një copë dhe e hëngri teksa ecte me pushkën e varur mbi supe; bora ishte ngjitur në këmbët e tij të mëdha, pavarësisht se ato ishin mbështjellë me disa thasë.

Burimi: epdlp


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.