Carlo Frabetti dhe Nando López fitojnë çmimet SM El Barco de Vapor dhe Wide Angle

Sot Çmimet Ste Steboboat dhe Wide Angle tek libri më i mirë i Letërsi për fëmijë dhe të rinj. Vendimi i jurisë u komunikua këtë mëngjes në një takim virtual me fituesit për shkak të ditëve të mbylljes që po përjetojmë. Punimet fituese në këtë edicion të 42-të kanë qenë Kush dëshiron të jesh ?, nga Carlo Frabetti, dhe Versioni i Eric, nga Nando López, të cilët kanë marrë 35 euro secila, shuma më e lartë në botën spanjolle në kategoritë e tyre.

Çmimi SM El Barco de Vapor 2020: Kush dëshiron të jesh?

Shkruar nga Carlo Frabetti, Autor italian i lindur në 1945, e ilustruar nga Joan CasaramonaAi do të botohet në një botim në letër me karton dhe karton dhe u drejtohet lexuesve të moshës 8 vjeç e lart. Juria e ka vlerësuar këtë vepër si më të mirën e letërsisë për fëmijë sepse "nga cilësia letrare, ajo i pëlqen një lexuesi inteligjent dhe angazhimi ndaj dialogut si një mjet për të njohur veten dhe botën në të cilën jetojmë".

Libri tregon historia se si Eva, 12 vjeç, me shumë kuriozitet dhe shumë pyetje mbi të gjitha, takoni Ray-in, një shpikës i mençur diçka e çmendur Kështu ai zbulon se jo gjithçka në jetë është ajo që duket, dhe se përgjigjet nuk janë gjithmonë gjëja më e rëndësishme. Autori, në këtë takim virtual, shpjegoi se ai është përpjekur të flasë me fëmijët e sotëm për " probleme të reja etike dhe psikologjike rrjedhin nga Teknologji e avancuar, dhe se ata do të duhet të përballen kur të rriten.  

Çmimi SM Gran Angle 2020: Versioni i Eric

Shkruar nga Nando López, Autori i Barcelonës i lindur në 1977, dhe ilustruar nga Rafael Martín Coronel, do të botohet në një botim me kapak dhe u drejtohet lexuesve në nga 14 vjeç.

Vendimi i jurisë për t'i dhënë këtë çmim veprës më të mirë të letërsisë për të mitur është bazuar në faktin se është "një roman që Na mëson se jeta nuk është e lehtë për askënd, por për njerëz të caktuar, aq më pak ». Ata gjithashtu theksojnë se sepse është «a melodramë dhe një histori e pranimit na detyron të ndryshojmë vështrimin, në mënyrë që të jetë gjithmonë nga zemra; dhe kjo na mëson se, në këtë botë të paraqitjeve, mbyllja e gojëve ose fshehja nuk janë një mundësi.

Ky roman përzien pezullim me tonin intim që jep protagonistin dhe rrëfyesin e saj. Ndodh në një Stacion policie, në agim. Eric po pret atje për të folur me policinë nga nje krim që sapo ndodhi dhe kujtoj jetën e tij deri në atë moment. Babai i tij u largua nga shtëpia kur ai ishte 9 vjeç. Tani Jeton me nënën e tij, adhuron gjyshin e tij, është një djalë me të Kapacitete të larta dhe ka kushtuar pohoni veten si trans.

Autori ka vërejtur se «tema kryesore e këtij romani është identiteti, e drejta e patjetërsueshme për të qenë ata që jemi dhe për të mbrojtur atë që duam të jemi ».

Burimi: njoftim për shtyp - Redaktues SM.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.