Bursa AlhóndigaBilbao është për not

Josep Domingo i Kalvarit "notoj”, Fitues i edicionit të katërt të tashmë të konsoliduar Bursë komike AlhóndigaBilbao. Ky i ri nga Castellón do të shijojë një qëndrim një vjeçar në “Maison des Auteurs”(Shtëpia e Autorëve) nga Angoulême (Francë), një nga qendrat më prestigjioze të komikave, për të punuar në projektin e tij komik grafik. Juria që ka dështuar në këtë bursë drejtohet nga Antonio Altarriba, Çmimi Kombëtar Komik 2010. Përmes kësaj burse, AlhóndigaBilbao dëshiron të promovojë krijimin dhe favorizimin e shfaqjes së talenteve të reja profesionale në fushën e komikave.

Bilbao, korrik xx, 2011. Josep Domingo "Nadar" është fituesi i edicionit të katërt të bursës komike AlhóndigaBilbao tashmë të konsoliduar. Ky i ri nga Castellón u shfaq së bashku me 42 persona të tjerë në këtë edicion të katërt të bursës AlhóndigaKomik (një nga bursat më prestigjioze dhe më të plota brenda skenës komike të shtetit). Domingo do të ketë mundësinë të shijojë bursën në Shtëpinë e Autorëve (La Maison des Auteurs) në Angoulême (Francë), pjesë e Qytetit Ndërkombëtar të Komikave dhe Imazhi (Imazhi i Cité Internationale de la Bande Dessinée et de l ') i ky qytet francez. Përmes këtij granti, AlhóndigaBilbao dëshiron të promovojë krijimin dhe favorizimin e shfaqjes së talenteve të reja profesionale në fushën e komikave. Për ta bërë këtë, përmes kësaj iniciative, ajo do të financojë realizimin e një projekti të zgjedhur për vlerat e tij artistike dhe karakterin e tij inovativ. Në tre botimet e para të bursës, më shumë se 120 njerëz paraqitën projektet e tyre për këtë bursë, duke konsoliduar kështu cilësinë dhe prestigjin e kësaj iniciative AlhóndigaBilbao brenda botës së krijimit të librave komikë dhe komike grafike. Juria që ka kryer përzgjedhjen, siç ka ndodhur në raste të mëparshme, është kryesuar nga Antonio Altarriba, çmimi aktual kombëtar i komikëve për artin e fluturimit dhe i përbërë nga profesionistë nga bota e karikaturave të prestigjit të njohur si p.sh. Miguel Angel Martin, karikaturist; Pepe Galvez, skenarist dhe kritik komik; Jezusi Moreno, redaktor i Sin Sentido dhe Santiago Garcia, skenarist, përkthyes dhe kritik komik.

Fituesi Josep Domingo del Calvario Nada "(Castelló de la Plana, 1985), ka një diplomë në Artet e Bukura nga Universiteti i Barcelonës. Ai ka bashkëpunuar në botime të tilla si revista" Dos Times Breve "dhe, ndër çmime të tjera, punimet kanë fituar çmimin e parë "Konkurs komik XXIV Ciutat de Cornellà" (2008), një Accésit në thirrjen e vitit 2008 për bursat INJUVE (Instituti i Rinisë së Spanjës) dhe çmimin e parë në konkursin komik "XXI Noble Villa de Portugalete» » . Katalanishtja Clara-Tanit Arqué ishte fituesi i edicionit të parë, Galician Martin Romero, e dyta. Të dy dhanë në AlhóndigaBilbao seminarin "12 orë Komik", ku ata mbështetën pjesëmarrësit të punonin në improvizimin dhe aftësitë e tyre të krijimtarisë dhe të zhvillonin një histori grafike në një hapësirë ​​shumë të shkurtër kohe. Alvaro Ortiz Ai u vlerësua me grantin e tretë dhe aktualisht është duke zhvilluar projektin e tij komik në mjediset e La Maison des Auteurs.

Shtëpia e Autorëve të Angoulême.
Shtëpia e Autorëve është një qendër e prestigjit të njohur ndërkombëtar, kushtuar komikëve dhe arteve të tjera audiovizive (filma të animuar, lojëra video, ... etj.) Dhe që mirëpret autorë nga vendet në të gjithë botën për të cilët ofron kushtet e punës të favorshme deri te krijimi, me synimin për të kryer projektin tuaj të zgjedhur më parë në të. Që nga hapja e tij në 2002, La Maison des Auteurs ka mirëpritur më shumë se njëqind autorë, të rinj dhe profesionistë, nga Franca dhe vendet e tjera, për të zhvilluar projekte në lidhje me komikët. Të gjithë këta autorë kanë përfituar nga një kornizë e pajisjeve falas (punëtori individuale ose kolektive) e pajisur me materialin e nevojshëm për krijimin e imazheve (stacioni kompjuterik, bordi i vizatimit, skaneri, ... etj.). Hapësira të përbashkëta u vihen gjithashtu në dispozicion marrësve të bursave, të tilla si një kompjuter dhe dhomë reprografie, dhoma e dokumentacionit, sallë ekspozite dhe konference, midis burimeve të tjera.

Dhurimi i bursës.
Bursa AlhóndigaBilbao-Cómic është e pajisur me:
Akomodimi në një apartament për një maksimum prej dymbëdhjetë muajsh (energji elektrike, gaz dhe ujë në emër të shokut).
Aksesi në pajisjet dhe të gjitha shërbimet e La Casa de los Autores.
Një mijë euro në muaj për një periudhë maksimale prej një viti.
AlhóndigaBilbao, më vete ose në bashkëpunim me një botues të specializuar, do të studiojë mundësinë e botimit të projektit vitin pas përfundimit të bursës. Botimi, nëse prodhohet, do të jetë në Baskisht dhe Spanjisht. Kjo iniciativë e AlhóndigaBilbao është pjesë e një marrëveshje të gjerë bashkëpunimi të nënshkruar me "Cité Internationale de la Bande Dessinée et de l´Image" për të promovuar të dy iniciativat në lidhje me komiken dhe tendencat e tjera audiovizive që aktualisht po lulëzojnë. Alhóndiga Bilbao është një Qendër Burimesh Komike.

Komunikimi VK
Për më shumë informacion:
Nora Arriola
Telefoni: 944 01 53 06. Mobile 646 22 13 01
E-mail: HYPERLINK «mailto: nora@vkcomunicacion.com» nora@vkcomunicacion.com


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.