Burimet stilistike në letërsi

burimet letrare-stilistike

Shkrimtarët janë përpjekur gjithnjë të tërheqin vëmendjen e autorit që lexon (ose dëgjon, me libra audiozë) veprat e tyre. Për ta arritur këtë, ata përdorin dy metoda themelore dhe kryesore: krijojnë a histori seksi Zgjohu interesi i publikut lexues dhe përdorni gjuhë në një mënyrë të veçantë që është tërheqëse dhe e bën lexuesin të dëshirojë të vazhdojë të lexojë veprën tuaj.

Forshtë për këtë arsye që ka një numër të madh të burimeve stilistike në letërsi, që megjithëse shumë janë ndërprerë ose të paktën nuk janë parë aq shpesh, ato ende ekzistojnë dhe janë përdorur në letërsi për shekuj. Nëse dëshironi të keni një përmbledhje të të gjitha burimeve stilistike, këtu e keni atë. Ne i dallojmë ato në tre kategori, sipas aspekteve të gjuhës që prek.

Burimet fonike

Këto burime përdoren për të përdorur tingullin në gjuhë me një sens estetik dhe shprehës, duke shkaktuar një ndjesi të caktuar te lexuesi:

 • Aliteracioni: Përsëritja sistematike e një tingulli për të prodhuar efekte të caktuara ndijore. Në shembullin vijues, tinguj të caktuar përsëriten për të dhënë një ndjenjë të lëvizjes së butë.
 • Onomayopeja: Imitim i një tingulli të vërtetë. Onomayopeya ndonjëherë arrihet përmes aliteracionit. Në vargjet vijuese, për shembull, përsëritja e "s" evokon gumëzhitjen e bletëve.

Burimet morfosintaksore

Ato ndodhin duke shtuar, fshirë ose përsëritur fjalë, ose duke ndryshuar rendin e fjalëve në fjali:

 • Epiteti: Ai konsiston në përdorimin e një mbiemri që shpreh një cilësi të emrit që i është bashkangjitur.
 • Sinonimi: Shtë një numërim i termave që kanë një kuptim të përbashkët.
 • Asyndeton: Ai konsiston në heqjen e lidhëzave për të prodhuar një efekt shpejtësie.
 • Polisindeton: Shtë burim i kundërt me atë të përmendur më parë. Ai konsiston në përsëritjen e lidhëzave të panevojshme; prodhon një efekt solemniteti, intensiteti ose ngadalësie.
 • Elipsi: Ai konsiston në fshirjen e termave pasi ato konsiderohen se kuptohen.
 • Anafora: Ai konsiston në përsëritjen e një ose më shumë fjalëve në fillim të disa vargjeve ose fjalive.
 • Paralelizmi: Shtë përsëritja e ndërtimeve të ngjashme në dy ose më shumë vargje ose fjali.
 • Hyperbaton: Ai konsiston në ndryshimin e renditjes logjike të fjalëve në fjali.

burimet stilistike

Burimet semantike

Këto burime janë ato që bëjnë që kuptimi i fjalëve të ndryshojë në tekst:

 • La paradoks: Figura në të cilën lidhen dy ide ose koncepte që duken të kundërta ose kontradiktore por që në një kuptim më të thellë nuk janë.
 • La antitezë: Përbëhet nga fjalë ose fraza të kundërta me kuptim të kundërt.
 • La ironi: Konsiston në nënkuptimin e të kundërtës së asaj që thuhet. Kuptimi i vërtetë rrjedh nga konteksti.
 • El krahasim: Theshtë krahasimi midis dy fjalëve ose ideve.
 • La hiperbolë: Anshtë një ekzagjerim.
 • La metaforë (trope): Ai konsiston në emërtimin e një realiteti me emrin e një tjetri me të cilin autori vendos një identifikim nga ngjashmëria e tij.
 • La metonimi (trope): Ai konsiston në emërtimin e një realiteti me emrin e një tjetri me të cilin ruan një marrëdhënie afërsie, siç është ajo midis autorit dhe veprës së tij, përmbajtjes dhe enës, vendit dhe produktit që vjen prej tij, etj.
 • La sinekdoka: Isshtë një lloj i veçantë i metonimisë që konsiston në përcaktimin e pjesës për tërësinë ose tërësisë për pjesën. Shembull: "Ai mblodhi më shumë se treqind koka".

Klasifikimi i burimeve stilistike të natyrës semantike

Burimet stilistike semantike të shikuara më parë klasifikohen nga ana tjetër në tre kategori të ndryshme, duke u ndarë si më poshtë:

 • Burimet semantike bazuar në kundërshtimin e ideve: Në këto do të hynte ironia, paradoksi dhe antiteza.
 • Burimet semantike bazuar në marrëdhëniet e ngjashmërisë: Në këtë ndarje do të kishte burime të metaforës (të cilat do t'i shohim më shumë dhe më mirë të shpjeguara më poshtë), imazhit dhe krahasimit.
 • Burimet semantike bazuar në marrëdhëniet e afërsisë: Këto do të përfshinin burimet e metonimisë dhe sinkdokës.

Burimet e bazuara në ngjashmëri

La metaforë është një mjet letrar i bazuar në ngjashmëri. Shembull: «Merrni nga pranvera juaj e gëzueshme / frutat e ëmbla, para motit të zemëruar / mbuloni majën e bukur me dëborë» (vargje nga Garcilaso de la Vega). Në këtë rast, përveç kësaj, mund të flitet për një alegori sepse ligjërimi paraqet një sistem metaforash që punojnë së bashku për të shprehur të njëjtën ide: "Pranvera e gëzueshme" në këtë rast do të ishte rinia; "Fruti i embel"Do të ishte e tashmja e tanishme; "Mot i zemëruar ose dimër" do të përfaqësonte pleqërinë; «Bora, flokët gri dhe maja e bukur» do të ishte koka. Sidoqoftë, metafora nuk është i vetmi burim semantik që krijohet si përgjigje ndaj këtij lloji marrëdhëniesh. krahasim dhe imazh ato gjithashtu i kanë këto karakteristika. Më poshtë, me një shembull të thirrjeve "Greguerías" nga Ramón Gomez de la Serna mund ta shohim atë:

 • Shembull i ngjashëm: Lava duket si një krokodil që përparon / Bretkosat hidhen në pellg sikur të ishin postuar.
 • Shembull i një imazhi ose metafore të papastër: 8 është orë me rërë e numrave / Gjuetari është lugë këpucësh.

Importantshtë e rëndësishme të theksohet se ndërsa në metaforë një term (flokët gri) zëvendësohet me një tjetër (bora), në krahasim dhe në figurë emërtohen dy realitetet e ngjashme (llava, krokodili, 8, teksti i orës).

Siç mund ta shohim, ka shumë koncepte që i atribuohen burimeve stilistike, prandaj, mënyra më e mirë për t'i mësuar, mbajtur mend dhe identifikuar ato është duke zgjedhur një poezi ose tekst të vjetër dhe duke e analizuar atë.

Artikulli i lidhur:
Historiku dhe forma në letërsi. Çfarë themi dhe si e themi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mario liera dijo

  Përshëndetje. Nëse ata janë kaq të mirë për të korrigjuar shkrimet tuaja. Ata shkruan "onomayopeya" në vend të "onomatopoeia".

 2.   YossTop dijo

  Sa keq pata 3 në provë kjo NUK më shërben ..... NAH gënjeshtër Kam një faqe 10 të mirë

 3.   BRYAN dijo

  Unë thjesht repety e vitit po kulpa de eto, gjithçka është e gabuar ezto !!!!!

  1.    yo dijo

   për mënyrën se si shkruani unë dyshoj

 4.   tub dijo

  shpresojmë ta kalojmë vitin me këtë = D

 5.   Ctrl + W dijo

  Nuk është më e mira, por as nuk është më e keqja, më pëlqeu