Botime të çmuara të tregimeve të shkurtra nga Vëllezërit Grimm dhe Hans Christian Andersen

Ata kanë qenë një dhuratë për mbesat e mia, por mua më duket se do t’i lexojnë kur të rriten dhe të dinë të lexojnë më mirë. Ndërkohë, halla e tij, që jam unë, tashmë është kënaqur me këto botime të çmuara të përrallave më klasike nga Vëllezërit Grimm dhe Hans Christian Andersen. Një kënaqësi që zbuloj.

Këto dy përmbledhje gjithashtu përfshijnë një përzgjedhje madhështore të Ilustrime historike nga artistë nga vitet 20 deri në vitet 50. Midis tyre janë nga legjendarët dhe prestigjozët Kay nielsen edhe britanikët Vinçi Walter, duke kaluar Harry Clarke, Heinrich Strub, Herbert Leupin ose Lotte Reininger, pionier i animacionit kinematografik.

Ata janë të destinuara për lexuesit e të gjitha moshave dhe në fillim të secilës ka një analizë shumë e plotë nga redaktori, Noel daniel, mbi jetën dhe veprat e Grimms dhe Andersen. Dhe ato pothuajse gjithashtu mund të merren parasysh libra arti.

Vëllezërit Grimm

Jakob dhe Wilheim Grimm ata ishin Akademikë dhe gjuhëtarë gjermanë i cili kaloi vite duke përpiluar përralla të njohura dhe përralla të tjera popullore si p.sh. Hirushja, Bardha e Borës y Rapunzel. Rezultati ishte më shumë se 200 tregime, një nga koleksione të tregimeve më të famshme në botë, (Thuhet se para tij ekziston vetëm Bibla). Ndikimi dhe frymëzimi në brezat e kaluar dhe të ardhshëm të shkrimtarëve, muzikantëve, artistëve dhe krijuesve të filmave ka mundësi i pafund.

 • Përralla të përfshira në përzgjedhje: Frog King ose Henry the Iron, Raponchigo, Hänsel and Gretel, The Brave Little Railor, Hirushja, Zonja Holle, Kapuçja, Bukuroshja e Fjetur, Bardha e Dëborës, Xhuxhit që Hidhet, Rënia e Yjeve, Puss in Çizme, Pata e artë , dymbëdhjetë princeshat vallëzuese.

Sigurisht që ka adaptime filmike bazuar në të dy vëllezërit Grimm dhe Andersen. Nga më të fundit, Sekreti i Vëllezërve Grimm, Terry Gilliam (2005), me Heath Ledger dhe Matt Damon, i cili e shndërroi historinë e tij në një përrallë po aq magjike dhe të errët sa në përrallat e tij.

Hans Christian Andersen

«Vetë jeta është përralla më e mrekullueshme»Oneshtë një nga frazat e mundshme shkrimtari më i famshëm danez i të gjitha kohërave. Andersen ka lindur në Odense, në 1805. Nga origjina modeste dhe karakteri i vetmuar, së shpejti zhvilloi një imagjinatë të madhe. Ai ishte gjithashtu një poet dhe dramaturg.

 • Përralla të përfshira në përzgjedhje: Princesha dhe Bizelet, The Nightingale, Sirena e Vogël, Rrobat e reja të Perandorit, Ushtari prej Kallaji, Mbretëresha e Borës, Pika e Shëmtuar, Çakmaku i Tinderit.

Mund të jetë përshtatja e tij filmike më e kujtuar Anderseni përrallor, nga Charles Vidor (1952), është një muzikal me një Danny Kaye i cili luajti shkrimtarin danez në një nga ato shfaqje dhe filma që nëse e shihni si fëmijë, nuk i harroni më. Nuk është një biografi, por një përrallë shumë e mirë për Andersen dhe ishte një sukses ndërkombëtar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ingrid ojeda dijo

  Ku i blejmë?

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Ndoshta në ndonjë librari ose në internet. Ose në faqen e internetit të Taschen, natyrisht.