Shtëpia botuese Short Édition dhe makinat e saj të shitjes me tregime të shkurtra

Nga shpërndarësit e Short Édition

Nga shpërndarësit e botimit të shkurtër

Të gjithë kemi parë makina shitëse librash natyrisht në stacionet e metrosë dhe trenave, me pagimin e shumës. Tani ndërmarrja franceze botuese Short Édition, e krijuar në 2011, vazhdon idenë por ndryshon konceptin. Ata filluan duke instaluar disa makina në stacionin e trenit Grenoble. Gjithashtu shitje, por në vend të librave, ata shpërndajnë histori dhe tregime të shkurtra. Asnjë markë, asnjë parullë. Vetëm një emër i qartë dhe konciz: distributeur d'histories mirësjellje. Thjesht shtypni një buton dhe shkoni. Oh, dhe pa harxhuar një euro. 

Kjo është tekste të një folio shtesë dhe të të gjitha zhanreve, gjithashtu fëminore. Për më tepër, butonat numërohen (një, tre dhe pesë), të cilat janë minutat që duhen për të lexuar tekstet. Nisma ishte jashtëzakonisht e suksesshme, e cila tashmë është një meritë në këtë botë dixhitale në të cilën jetojmë. Kështu që ata nuk kanë qenë të ngadaltë në shpërndarjen e shumë makinerive në vendet më të ndryshme. Ajo gjithashtu po përhapet dhe tashmë ka arritur në Shtetet e Bashkuara. Pyes veten nëse do t'i shohim këtu.

Përveç shërbimit falas, ai është gjithashtu i pakufizuar. Ju shtypni butonin sa herë të doni dhe lexoni çfarëdo qoftë, sepse teksti është i rastësishëm dhe nuk merr parasysh shijen e konsumatorit. Më shumë se 5 autorë dhe më shumë se 000 tregime në formën e historive mikro-telenovela, poezi… I gjithë procesi i zgjedhjes, operimit dhe leximit nuk zgjat më shumë se 20 minuta.

Një formë e ndryshme e kohës së lirë kulturore të shpejtë dhe interesante, e disponueshme për këdo dhe në çdo kohë. Së pari një stacion treni, tani shumë më shumë stacione, autobus, metro, në dhomën e pritjes së spitalit, një kafene, një muze; madje edhe në supermarket ose pothuajse në park.

Ai favorizon shkëmbimin e kulturës dhe lexuesi ka mundësinë të zgjedhë tregimet dhe autorët e tyre të preferuar, të cilëve u ofron vizibilitet. Edicioni i Shkurtër synon të ndihmojë këta autorë dhe veprat e tij të shkurtra për të bërë një vend në shijet letrare lexuesit në përgjithësi, por edhe gazetarë, librashitës dhe kushdo qoftë. Autorët thjesht dërgojnë tekstet e tyre përmes internetit dhe një komitet editorial i përbërë nga lexues të internetit i vlerëson ata dhe vendos për botimin e tyre. Këto tekste janë gjithashtu në dispozicion në internet dhe mund të lexohen në çdo pajisje elektronike.

Këtu, dhe posaçërisht në qytete të mëdha, ka iniciativa të tilla si Librat në rrugë. Ose ato të lënies së tyre në pjesë të ndryshme të qytetit që dikush t'i gjejë, t'i lexojë dhe t'i kthejë. Pra, mbase një ditë do të gjejmë njërën nga këto makineri në çdo cep. Nëse vetëm.

Për më shumë informacion, faqja në internet e Botim i Shkurtër Redaktues.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Nurilau dijo

    Shpresojmë, ju thatë kështu. Do të ishte një gëzim për lexuesin të kishte këto makina. Artikulli ishte shumë interesant, nuk isha në dijeni të ekzistencës së tij. Faleminderit shumë Mariola