A është Shekspiri autori i të gjitha dramave tuaja?

o-chris-marlowe-facebook

Portrete të Marlowe (majtas) dhe Shekspirit (djathtas)

Vetëm katër ditë më parë media ka bërë jehonë një lajm vërtet befasues në fushën e letërsisë. Lajmi u dha nga BBC të hënën dhe kjo ka qenë duke bërë jehonë në mediat kombëtare gjatë gjithë kësaj jave.

Me sa duket William Shakespeare nuk do të kishte shkruar vetëm disa nga dramat e tij që historikisht i janë atribuar dhe se, prandaj, disa nga këto do të paraqisnin bashkëautorësinë e shkrimtarëve të tjerë. Më konkretisht, ata po flasin dramaturgu Christopher Marlowe është një nga këta bashkëautorë. Çuditërisht, ky është konsideruar gjithmonë paraardhësi i madh letrar i vetë Shekspirit.

Ky hulumtim nga shtëpia botuese britanike "Oxford University Press" ka konkluduar se, siç dyshohet që në shekullin e XNUMX-të, tre nga shfaqjet për mbretin Henry VI që konsiderohen se i përkasin "Bardo", do të ekzistonin vërtet në to  një ndikim i madh i Marlowe . Kjo, me pak fjalë, i lejon specialistët të flasin për një bashkëpunim më se të mundshëm midis dy autorëve.

Midis ekipit të studiuesve, ata dallohen gjithsej 23 akademikë nga vende të ndryshme. Të gjithë kanë arritur në përfundimin se çështja që na shqetëson nuk është e një natyre të izoluar që atëherë argumentojnë se Shekspiri kishte ndihmën ose bashkëpunimin e gjithsej 17 shkrimtarëve gjatë gjithë jetës së tij letrare.

Pas këtij lajmi, nuk ka munguar zëri që vë në dyshim këtë deklaratë. Disa specialistë të fushës si Carol Rutter, profesoreshë në Universitetin e Warwick, paralajmërojnë se ky përfundim duhet të merret me kujdes dhe shmangni konsiderimin e tij së pari si të vlefshëm ose përfundimtar.

Profesori i universitetit e bazon këtë kujdes në faktin se, megjithëse dihet për bashkëpunimin e Shekspirit në vepra të autorëve të tjerë bashkëkohorë, Difficultshtë e vështirë ose e vështirë të besosh se autori më i rëndësishëm i asaj kohe, Marlowe, i kërkoi Shekspirit, një shkrimtar në atë kohë praktikisht anonim, për ndihmë ose bashkëpunim  në disa nga veprat e tij.

Prandaj, do të duhet të qëndrojmë të vëmendshëm ndaj lajmeve të ardhshme mbi këtë temë, për të përfunduar verifikimin nëse Shekspiri është me të vërtetë autori i mirëfilltë i të gjitha veprave të tij.

 

 

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.