Arta në apokalipsin e fundit

Arta në apokalipsin e fundit

Arta në apokalipsin e fundit

arta -ose, Arta në apokalipsin e fundit, me titullin e tij të plotë - është i pari në serinë e romaneve të ilustruara për fëmijë dhe adoleshentë të shkruar nga youtuber, ndikim, Dhe gamer Spanjolo-rusisht i njohur si Arta Game. Vepra është botuar nga shtëpia botuese Montena në vitin 2022. Që nga publikimi i saj, fansat më të zellshëm të Artës kanë gjetur argëtim dhe argëtim mes faqeve shumëngjyrëshe të librit të saj.

Për disa të rinj që nuk janë të dhënë pas leximit, Arta në apokalipsin e fundit Ka qenë një takim i këndshëm, e thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë me letërsinë për fëmijë. Libri është një lexim tërheqës, i lehtë për t'u kuptuar, i cili plotësohet në mënyrë të përkryer nga ilustrimet e tij mahnitëse në të zezë, të bardhë dhe një shumëllojshmëri të kuqe dhe ngjyra të tjera të ngrohta.

Përmbledhje e Arta në apokalipsin e fundit

një aventurë apokaliptike

Planeti Tokë po kalon ngjarje shumë të çuditshme. Gjëja e parë që ndodh ka të bëjë me vullkanet, të cilët kanë filluar të shpërthejnë të gjithë në të njëjtën kohë. Më vonë, qytetet më të rëndësishme humbasin energjinë elektrike dhe komunikimet.

atëherë Në mes të errësirës, ​​krijesa groteske fillojnë të shfaqen dhe pushtojnë mjedisin.. E gjithë bota duket se është në rrezik vdekjeprurës.

Për të mbrojtur veten, Arta dhe miqtë e saj duhet të largohen nga planeti., nëse ata ende duan të mbijetojnë. Megjithatë, ikja premton të mos jetë e lehtë. Gjëja më e tmerrshme ndodh kur disa nga anëtarët e grupit zhduken dhe pjesa tjetër duhet të marrë detyrën për t'i kërkuar, sepse Arte nuk do të lërë askënd të mbetet pas.

Megjithatë, çdo minutë e humbur përfaqëson një mundësi për të humbur jetënKështu që nuk kanë shumë kohë. A do të jetë në gjendje grupi të luftojë numërimin mbrapsht për të arritur, të gjithë së bashku, në një vend më të sigurt?

Stili i veçantë narrativ i lojës Arta

Një nga arsyet pse Arta Game është kaq e dashur në komunitetet e reja që frekuentojnë YouTube-in ka të bëjë me stilin e saj gazmor. Kur hapni kanalin tuaj për herë të parë dhe ngarkoni disa video, Arte e kuptoi se ai ndante shumë interesa me abonentët e tij., i cili, në të njëjtën kohë, kishte një moshë bashkëkohore me atë të këtij krijuesi të përmbajtjes. Arta ishte pesëmbëdhjetë vjeç dhe ndjekësit e saj nga dymbëdhjetë deri në katërmbëdhjetë vjeç.

Për këtë arsye, youtuberi vendosi të vazhdojë të krijojë video për atë objektiv. Mund të thuhet se e njëjta gjë vlen për të gjithë Librat, e cila ata zakonisht rrëfejnë aventurat epike përmes një stili të thjeshtë rrëfimi, plot idioma spanjolle, shkronja të zeza, të kuqe të mëdha dhe me pak fjalë, një gjuhë që çdo paraadoleshent apo adoleshent e kupton dhe e përdor në jetën e tyre të përditshme.

Thyerja e rregullave gramatikore

Gjatë leximit Arta në apokalipsin e fundit bëhet e qartë se ka një thyerje në rregullat më elementare drejtshkrimore dhe gramatikore. Për shembull: në një mori pasazhesh dhe dialogësh në libër, Arta shkruan fjalët me shkronjë të madhe për të shtuar tension në komplot. Këtij ndryshimi zakonisht i shtohet shkronja e zezë ose një shkronjë e kuqe. Gjithashtu, ka disa fjali në mes të tekstit që janë shkruar me një font shumë më të madh të kuq.

Ky i fundit kërkon t'i referohet komiket Ose novela grafike. Përveç kësaj, stili narrativ i veprës është ngritur në një mënyrë tepër informale, duke përdorur terma si "bro", "chincharse", "tocha", "a la peña", "jope", "është shaka"... Edhe pse është e vërtetë që letërsia për fëmijë duhet të theksojë përdorimin e gjuhës së thjeshtë dhe terminologjinë që çdo fëmijë është i aftë të kuptojë, është gjithashtu e vërtetë që kjo nuk nënkupton shtrembërimin e gjuhës së shkruar.

Kush është Game Art?

Lojë Arta

Lojë Arta

YouTube ka një përzgjedhje të gjerë të krijuesve të përmbajtjes nga e gjithë bota. Këto janë të dedikuara për të mbuluar një mori fushash, nga arsimi te gatimi dhe argëtimi. Në këtë fushë të fundit, thirrjet lojtarë Ata kanë qenë disa nga më të suksesshmit brenda platformës. Një prej tyre është Arta Game.

Ky i ri ka lindur në vitin 2004, në Moskë, Rusi. Kur ai ishte ende shumë i vogël, prindërit e tij u transferuan në Barcelonë, Spanjë, vendi i banimit të titull i madh. Arta Game hapi kanalin e saj në YouTube në verën e vitit 2017. Aty, filloi të ngrihej lojëra lojërash nga një nga video lojërat e tij të preferuara: Fortnite, Battle Royale Zhvilluar nga Epic Games.

Së shpejti, @artagame u bë një nga kanalet më të ndjekur nga fëmijët dhe të rinjtë spanjisht, e cila e befasoi këndshëm krijuesin e saj. Më vonë, youtuberi vendosi të shtojë tema të tjera për të shtuar shumëllojshmëri. Këto variante përfshijnë: bloge qesharake për jetën e tij dhe video-lojërat e tij të preferuara të momentit, sfida dhe bashkëpunime me youtuberë të tjerë, direkt e më shumë.

Deri më tani, kanali i tij ka 3,85 milionë abonentë. Është shumë i pranishëm edhe në platforma të tjera dixhitale, si Instagram, Tiktok dhe Twitter. Duke filluar nga viti 2022, ky krijues spanjoll i përmbajtjes bëri një hap në botën e botimeve, duke shkruar libra shumë të suksesshëm për fëmijë.

Libra të tjerë nga Arta Game

Arta dhe pushtimi maksimal (2022)

Kjo histori nis kur avioni me të cilin udhëton Arta kanë një aksident. Ajo që ekuipazhi nuk priste është kjo Ata do të zbresin në një botë të ndryshme dhe të çuditshme.

Arta kundër të huajit maksimal (2023)

Për herë të parë në këtë serial, është Arta që është drejtpërdrejt në rrezik. Disa alienë misterioz kanë pushtuar planetin tuaj. Në fillim erdhën disa, por më vonë… u bënë turmë.

Skuadra maksimale. Misteri në shkollën e mallkuar (2023)

Një legjendë e vjetër nga shkolla e Artës dhe shoqeve të saj tregon se në klasat e tyre jeton një fantazmë. Tani, ekipi synon të zbulojë nëse këto tregime janë të vërteta.

Arta në cunamin maksimal (13 / 07 / 23)

Libri më i ri i Arta Game është planifikuar të dalë më 13 korrik. Cila do të jetë premisa këtë herë? Me sa duket, alienët nuk kanë në plan të lënë vetëm Arten dhe miqtë e tij.. Tani, ekipi do të duhet të mësojë të pilotojë një anije, ndërsa ata luftojnë me peshq radioaktivë dhe përpiqen të shpëtojnë planetin nga alienët, monstrat, katastrofat natyrore dhe rrëmbimi i qenieve njerëzore.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.