Analizë e shkurtër e «Marinar në tokë»

Alberti duke recituar

Në këtë libër Alberti përcjell përmes vargjeve të tij zhgënjimin për të qenë larg tij Porti Santa Maria. Në vendndodhjen e tij të re, poeti nuk është afër detit dhe kjo ndërhyn në humorin e tij, i cili bëhet gri duke pasur parasysh distancën me mikun e tij oqeanin.

Peisazhi i njohur për shkrimtarin është larg, dhe me atë distancë kujtimet e tij dhe faza e tij e fëmijërisë e cila është humbi parajsen. Përkundrazi, qyteti zbulohet si një kafaz gri, në të cilin mërzia dhe nostalgjia janë ndjenja prekëse në zemrën e një Alberti që dëshiron atë që ka lënë pas dhe që është i detyruar të ndiejë hidhërimin e një lloj internimi që ai ha nga brenda

Në këto poezi të mallit detar është e zakonshme të vëzhgosh elemente detare pasi tregtia ose emrat teknikë dhe drita dhe imazhet luajnë një rol shumë të rëndësishëm. Deti, i cili është diçka e qytetit, trajtohet në një mënyrë koherente me metra të frymëzuar nga poezia popullore në të cilën ne mund të shohim paralele, përsëritje, refrene dhe një mori procedurash tradicionale që shërbejnë për të shprehur nostalgjinë në mënyrën më të përshtatshme për lëndë.

Më shumë informacion - Biografia e Rafael Alberti

Foto - Labirint i xhelatit

Burimi - Oxford University Press


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.