Anne of Green Gables

ana nga libri i gjelbër gables

Ana de las Tejas Verdes është një libër për të rinj perfekt për çdo fëmijë. Në të, ne takojmë një jetim të vogël që thjesht po kërkon një shtëpi ku ndihet e dashur dhe mundësinë për të studiuar dhe për të bërë diçka të shkëlqyer në jetë.

Nëse i keni parë vetëm seritë dhe filmat, nëse nuk e njihni, ne do t'ju ndihmojmë të dashuroheni me këtë seri librash, duke filluar me të parin: Ana de las Tejas Verdes.

Përmbledhje e librit

Kur në vend të djalit jetim ata po përpiqeshin të birësonin, Ana Shirley, një vajzë njëmbëdhjetë vjeçare me flokë të kuq, shfaqet në jetën e Marilla dhe Matthew Cuthbert, dy vëllezër të vetëm që jetojnë në shtëpinë e tyre familjare në Green Gables, në qyteti i vogël i Avonlea, jeta e saj dhe e atyre përreth saj do të ndryshojnë përgjithmonë. Me gjallërinë, të qeshurat dhe lotët, dhe mbi të gjitha lumturinë dhe imagjinatën e saj, Ana do të jetë pjesë e një familje për herë të parë në jetën e saj, dhe do të ketë një vend që mund ta quajë shtëpi përgjithmonë.

I vendosur në fillim të shekullit të XNUMX-të, në një vend magjik si ishulli Prince Edward, në Kanada, Ana, ajo nga Green Gables do të na çojë nëpër sytë e kësaj vajze të zgjuar dhe të pafajshme për ta ndjerë botën si diçka krejt të re, të ngazëllehen dhe të qeshin me dukuritë e tyre, dhe në fund të fundit, të shohin jetën nga një prizëm më pozitiv dhe stimulues. Kjo vepër, si e gjithë seria e Ana Shirley, ndërthur vlerat e jetës rurale dhe familjes me pyetjet universale që të gjithë i bëjmë vetes në një moment, siç janë përkatësia në një tokë, vlera e miqësisë ose thelbi i dashurisë.

Gjinia e Anne of Green Gables

Gjinia e Anne of Green Gables

Anne of Green Gables konsiderohet si një roman. Brenda tij do të ishte në zhanrin e trillimit, por edhe në nëngjin të letërsisë rinore, për shkak të moshës së protagonistes dhe historisë që ajo jeton.

Anne e Karaktereve Green Gables

Dëshironi të takoni disa nga personazhet e romanit? Në të vërtetë, ka shumë që duhet të emërtohen, kështu që ne do të qëndrojmë vetëm me disa prej tyre.

Ana Shirli

Ajo është protagonistja e padiskutueshme, jo vetëm e Ana de las Tejas Verdes, por e të gjitha vazhdimeve që kishte. Autori e karakterizoi atë si një jetim inteligjent, largues, i çmendur dhe ëndërrimtar, por me zemër shumë të mirë. Dhe me një dëshirë të vetme: të jesh pjesë e një familjeje dhe të jesh në gjendje të studiosh.

Matthew Cuthbert

Ai është vëllai i vogël i Marilla, ata që duan të birësojnë një djalë dhe habiten që një vajzë arrin. Ata drejtojnë fermën që kanë trashëguar nga familja dhe ai është një person i ndrojtur, i qetë dhe shumë i sjellshëm.

Marilla Cuthbert

Motra e madhe e Mateut dhe ajo mësuan që në moshë të re se duhet të kujdeseshin për veten e tyre për të mbijetuar. Prandaj, karakteri i tij është shumë i fortë dhe i rreptë. Ai ka një zemër të mirë, por është e vështirë për të që ta tregojë atë.

Delilah bela

Ajo është shoqja më e mirë e Anës, dhe gjithashtu vajza e një prej familjeve më të pasura të Avonela-s. Kur takon Anën, ajo është e impresionuar nga mënyra e saj e të qenit, dhe për shkak të kësaj, dhe sepse ata ndajnë gjëra të përbashkëta, ata bëhen miq.

Gilbert Blythe

Ai është një nga shokët e klasës së Anës, por është gjithashtu një person shumë i rëndësishëm që do të vazhdojë të shfaqet në librat e tjerë (me fundin e tij të lumtur). Në fillim ata janë rivalë, por ai fshehurazi e admiron dhe e respekton atë për mënyrën e të qenurit. Sa për atë, ai është punëtor, inteligjent dhe dëshiron të vazhdojë studimet.

Pasojat e Anne of Green Gables

Pasojat e Anne of Green Gables

Nëse mendoni se Ana de las Tejas Verdes është një libër unik, e keni gabim. Në fakt, ka gjithsej tetë libra, por vetëm gjashtë prej tyre shfaqin vetë "Ana". Ne flasim për të gjithë ata:

 • Ana nga Tejas Verdes. Botuar në vitin 1908 dhe ai që nisi të gjithë serinë e romaneve. Në të, ai na njeh me një vajzë dhe një periudhë moshe që varion nga 11 në 16 vjeç.
 • Ana nga Avonlea. Ai u botua një vit më vonë, në vitin 1909 dhe ndjek jetën e Anës, por në këtë rast pasi ajo e la atë në librin e mëparshëm, kur ishte 16 vjeç dhe deri në 18 vjeç.
 • Ana, la de la Isla. Botuar në 1915 (6 vjet pas asaj të mëparshme) dhe duke rrëfyer jetën e Anës nga 18 deri në 22 vjeç.
 • Ana nga Álamos Ventosos. Ai doli në vitin 1916 dhe shpjegoi se si ishte jeta e Anës nga 22 në 25 vjeç.
 • Ana dhe Shtëpia e ëndrrave të saj. Botuar në vitin 1917. Në këtë rast, diapazoni i moshës së Anës ishte 25 deri në 27 vjeç.
 • Ana nga Ingleside. Botuar në vitin 1919, dhe romani i fundit me Anën, e cila do të tregojë jetën e saj nga 34 në 40 vjeç.
 • Lugina e Ylberit. Ai pa dritën në 1919 dhe, megjithëse mund të dini diçka për Anën (nga mosha 41 deri në 49 vjeç), e vërteta është se ajo përqendrohet më shumë tek fëmijët e saj.
 • Rilla nga Ingleside. Libri i fundit, i botuar në 1921. Në këtë rast, Ana shkon nga 49 në 53 vjeç, por, si me atë të mëparshmin, janë fëmijët ata që zënë vendin e parë.

Rreth Lucy Maud Montgomery, autori

Rreth Lucy Maud Montgomery, autori

Lucy Maud Montgomery, E njohur gjithashtu si Lucy Montgomery ose si LM Montgomery, ajo ishte një shkrimtare Kanadeze që jetoi midis 1874 dhe 1942. Në atë kohë, suksesi i saj më i madh, dhe për të cilin ajo kujtohet ende, është për serinë e romaneve Ana de las Tejas Verdes.

Lucy lindi në atë që sot njihet si Londra e Re, në ishullin Prince Edward. Kur isha 21 muajsh, nëna vdiq për shkak të tuberkulozit ndërsa babai i tij u largua atje duke u vendosur në perëndim. Lucy ishte atëherë përgjegjës për gjyshërit në Cavendish, ku ajo ishte rritur shumë rreptësisht.

Në moshën 15-16 vjeç, ajo u dërgua në Saskatchewan për të jetuar me babanë dhe njerkën e saj, por ajo mezi zgjati një vit me ta para se të kthehej te gjyshërit e saj. Ishte atëherë që, pasi mbaroi arsimin, ai filloi të studionte në Charlottetown, në Kolegjin Prince of Wales. Në fakt, ishte aq mirë saqë një kurs dy-vjeçar e bëri atë në një, dhe mori certifikatën e tij, për të vazhduar studimet për letërsi në Nova Scotia (Universiteti Dalhousie).

Ajo punoi për ca kohë si mësuese në shkolla të ndryshme, derisa iu desh të kthehej në Cavendish për të jetuar me gjyshen e saj të ve. Në 1901 dhe 1902 ai ishte në Halifax dhe punoi për gazetat Kronikë dhe Echo.

Anne of Green Gables është një krijim i frymëzuar nga jeta e saj në ishullin Prince Edward. Në fakt, ai filloi ta shkruajë atë dhe në 1908 ai arriti ta botonte.

Në vitin 1911 gjyshja e saj ndërroi jetë dhe ajo takoi burrin e saj të ardhshëm, Ewan McDonald, me të cilin u martua dhe u transferua në Ontario. Ai shërbeu si ministër i Kishës Presbiteriane të San Pablo dhe ata kishin tre fëmijë. Librat e mëposhtëm Lucy Montgomery janë shkruar në këtë vend.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.