Alexander Dumas babai dhe djali. Përvjetorët Disa fraza.

El 24 de julio de 1802 i lindur Alexander dumas dhe 22 vjet më vonë, një 27 korrik gjithashtu, lindi djali juaj edhe Alexander. Ata janë ndoshta Alexandros më i famshëm i Francës dhe pa dyshim dy nga shkrimtarët më të njohur të të gjitha kohërave, sidomos babai.

Do të ketë akoma një banor të këtij planeti i cili nuk ka lexuar nje liber i juaji. Por me siguri është e pamundur që ekziston dikush që nuk e ka parë një të tillë film bazuar në romanet e tij. Dhe nëse ekziston dikush që nuk ka dëgjuar për ata libra atje, është se pa dyshim ata nuk janë nga kjo botë. Prolific dhe sinonim i aventurave ose historive të përjetshme të dashurisë sublime dhe tragjike. Dumat ato janë të pakapërcyeshme dhe, me ligj, një nga librat e tij duhet të lexohet ose rilexohet çdo vit. Le të qëndrojmë me disa fraza të tij.

Aleksandër Dumas babai

 • Të gjitha për një, një për të gjithë.
 • Të çmendur dhe heronj, dy lloj moronesh që ngjajnë shumë.
 • Të dashurit që humbasim nuk pushojnë nën tokë, por i mbajmë në zemrat tona.
 • Ekzistojnë dy pamje: Pamja e trupit ndonjëherë mund të harrojë, por ajo e shpirtit gjithnjë e mban mend.
 • Në përgjithësi, këshilla nuk kërkohet përveç se mos ta ndjekësh atë; ose, nëse ndiqen, do të thotë të kesh dikë që mund të fajësohet se ua ka dhënë.
 • Një budalla nuk qesh në të njëjtën mënyrë si një njeri i ndershëm, një hipokrit nuk qan me lot si një njeri me mirëbesim. Çdo gënjeshtër është një maskë, dhe pavarësisht se sa mirë është bërë maska, është gjithmonë e mundur, me pak vëmendje, ta dallosh atë nga fytyra.
 • Heshtja është gëzimi i fundit i fatkeqit; kini kujdes të vendosni dikë, kushdo qoftë ai, në gjurmët e hidhërimeve tuaja; kuriozët na thithin lotët si mizat tërheqin gjak nga një dre i plagosur.
 • Gjithmonë do të ketë buzë që thonë një gjë ndërsa zemra tjetër.
 • Mbretëria ime është aq e madhe sa bota, sepse unë nuk jam italian, as francez, as indian, as amerikan, as spanjoll; Une jam kozmopolit.
 • Çdo e keqe ka dy mjete shërimi; koha dhe heshtja.
 • Plagët morale kanë veçorinë që fshihen, por nuk mbyllen; gjithmonë të dhimbshëm, gjithmonë të gatshëm për të rrjedhur gjak kur preken, ata mbeten gjallë dhe të hapur në zemër.
 • Gjëja më kurioze në jetë është spektakli i vdekjes.
 • Vetëm ai që ka njohur skajshmërinë e fatkeqësisë mund të ndiejë lumturinë supreme. Necessaryshtë e nevojshme të keni dashur të vdisni, të dini se sa e ëmbël është jeta.

Aleksandër Dumas i biri

 • Zemra është gjëja e fundit që del nga toka dhe kujtesa gjëja e fundit që del nga zemra.
 • Unë preferoj të ligjtë sesa imbecilet, sepse ata, të paktën, lënë ca hapësirë ​​për të marrë frymë.
 • Për gruan të cilën arsimimi nuk e ka mësuar mirë, Zoti pothuajse gjithmonë hap dy rrugë që e çojnë prapa, që janë dhimbja dhe dashuria.
 • Arti ka nevojë për vetmi, mjerim ose pasion. Shtë një lule shkëmbore që ka nevojë për erë të egër dhe terren të ashpër.
 • Do të ishte e kotë që bota të plaket, po të mos ishte për të ndrequr vetveten.
 • Paraja është e vetmja fuqi që nuk diskutohet kurrë.
 • Çdo gjë që mund të zëvendësohet lehtë mund të braktiset më lehtë.
 • Unë nuk jam as aq i pasur sa të dua ashtu siç dua dhe as aq i varfër sa të të dua ashtu si dëshiron.
 • Sa rrugë merr zemra dhe sa arsye gjen për të arritur në atë që dëshiron!
 • Përgjigjet që prisni me padurim vijnë gjithmonë kur nuk jeni në shtëpi.
 • Të rinjtë gjithmonë sakrifikojnë afeksione të sinqerta në favor të afeksioneve të dyshimta.
 • Sa i ulët dhe i shpejtë është një njeri kur një nga pasionet e tij të mjerueshme ndihet i plagosur!
 • Traktatet nuk mund të ekzekutohen gjithmonë në ditën e nënshkrimit të tyre.
 • A mund të shihni diçka më të trishtuar se mosha e vjetër e vesit, veçanërisht tek gratë?
 • Ju keni pasur gjithmonë një fëmijëri, pa marrë parasysh se çfarë jeni bërë.
 • Sa e ëmbël është të bindesh nga një zë i dashur!

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ketri dijo

  Ata thonë se rileximi durohet vetëm nga libra të mirë; padyshim "Tre Musketeerët" është një shembull i kësaj. Nuk do të thosha çdo vit, por çdo tre ose katër është shumë e këndshme të fillosh aventurat e tyre. Të gjitha të mirat.