Zonja e Kamelive

Alexandre Dumas (djali).

Alexandre Dumas (djali).

Zonja e Kamelive Pieceshtë pjesa më e njohur në katalogun e Alexandre Dumas Jr. Isshtë një roman trëndafili në të gjithë zgjatjen e termit, një portret i një dashurie të pamundur të dënuar në një fund tragjik. Që nga fillimi, vetë autori është i ngarkuar të sqarojë fatin e protagonistit - të dashurit dhe martirit të saj - ngrënë ngadalë dhe me dhimbje deri në vdekje nga tuberkulozi.

Po kështu, kjo pjesë e punës konsiderohet si mentesha e madhe midis realizmit dhe Romantizmi letrare. Epo, mizoria në disa nga pasazhet e saj kur historia futet në fatkeqësitë e personazheve të saj, shpërndahet me të gjitha gjuhët me sheqer. Prandaj, është një punë precize, konkrete, e pamëshirshme me protagonistët e saj dhe me shoqërinë që portretizon: Franca e shekullit të XNUMX-të.

Autori

Nga emri i tij, Alexandre Dumas Jr, ai gjithmonë e kishte të vështirë të ishte "djali i babait të tij". Ai ishte djali natyror i autorit të njohur të Tre muzikantët me një rrobaqepëse modeste parisiene. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, ai u njoh me vonesë nga babai i tij, i cili në fund dhe duke përdorur ligjet në fuqi, përfundoi duke u ndarë nga nëna e tij.

Prandaj, marrëdhënia midis babait dhe djalit kaloi nëpër momente të shumta tensioni. Në fakt, autori i Zonja e Kamelive Ai deklaroi: "Si fëmijë, ai kishte një djalë (babanë e tij) të cilin duhej ta ruante dhe ta edukonte." Sepse ky i fundit ishte një personazh me një jetë të trazuar, plot lidhje të shumta dashurie, tipike për prestigjin dhe statusin e yllit që gëzonte.

Dumas, moralisti

Realiteti i pakëndshëm me të cilin duhej të përballej "i dyti" i Aleksandrit është i dukshëm në punën e tij. Megjithëse ndoqi rrugën artistike të babait të tij, ai do ta bënte këtë me një stil narrativë krejt tjetër, veçanërisht në përzgjedhjen e temave që do të diskutohen. Krahasuar, historitë e djalit padyshim largohen nga madhështia prindërore për të eksploruar çështje më të rëndomta dhe të përditshme.

Dua te them për Dumas junior nuk ka heronj të mëdhenj, por ka shumë që janë mposhtur. Protagonistët e saj "mish dhe gjak" jetojnë në "botën reale". Prandaj, ata vuajnë ose shijojnë në përputhje me statusin e tyre shoqëror ose vendin e tyre në zinxhirin ushqimor. Për më tepër, një tipar i vazhdueshëm: personazhet e tij (pothuajse pa përjashtime) janë plot paragjykime që nuk i lejojnë ata të kapërcejnë.

El bir natyror

Një nga veprat më të famshme në të gjithë veprën e Dumas Jr është Fëmija natyror. Bazuar në çështjen tuaj, Autori pohon se çdo prind i aftë të lindë një fëmijë jashtë martese, është i detyruar të japë mbiemrin e fëmijës dhe të dëmshpërblejë nënën duke u martuar me të.

Stigma e të qenit "bastard" e përndjek shkrimtarin gjatë rinisë së tij. Përkundër edukimit të shkëlqyeshëm të ofruar nga babai i tij, ai vuajti nga afër ngacmimet që aktualisht njihen si "ngacmime". Përveç gjendjes së tij "të paligjshme", ai gjithashtu u veçua për shkak të trashëgimisë gjenetike të gjyshit të babait (ai nuk ishte i bardhë, por një mulat).

Një autor me emrin e tij

Pavarësisht nga të gjitha stigmatat, Alexandre Dumas Jr arriti të ndërtojë rrugën e tij. E cila mbart merita të mëdha, në thelb duke marrë parasysh adashin e tij me babanë e tij. Eshte me shume, Vepra e tij letrare njihet që nga koha e tij si themelore brenda letrave të kombit galik. Aq më tepër që atij iu dha nderimi për të qenë pjesë e Akademisë Franceze.

Sigurisht, kishte keqtrajtuesit e saj. Victor Hugo, i cili së pari duhej të përballej me famën e babait të tij, ishte një nga më aktivët. Po kështu, Kisha Katolike - fuqia e së cilës ishte akoma e rëndësishme në atë kohë në Francë - përfshiu në 1963 Zonja e Kamelive dhe të gjitha romanet e tij të dashuruar në Indeksin e Libra të ndaluar.

Zonja e Kamelive: një histori e jetës reale

Zonja e Kamelive.

Zonja e Kamelive.

Librin mund ta blini këtu: Zonja e Kamelive

Jeta e djalit të Dumas nuk përjashtohej nga surprizat e dashurisë (jo aq sa ato të babait). Edhe nëse, vetë autori, pasi të kishte kaluar faza e "papjekurisë" së tij, erdhi për të shprehur turp për ngjarje të ndryshme të rinisë së tij. Një nga ata kapituj u portretizua në Zonja e Kamelive.

Ky roman, botuar fillimisht në 1848, tregon historinë e një aristokrati të ri —Në trillim ai nuk ka fat - se dashurohet me një kurtizane. Në një masë të tillë që ai planifikon të shkojë me të, përkundër kundërshtimit të babait të tij dhe paragjykimeve të shoqërisë.

Paraqitjet mbi të gjitha

Margaret Gautier, protagonist, udhëheq një mënyrë jetese që nuk mund të paguhet. Por nga e cila as ai nuk dëshiron të heqë dorë. Kjo e bën atë të grumbullojë borxhe të panumërta ... pak nga pak, së bashku me sëmundjen e saj, ata do ta konsumojnë atë derisa të thahet.

Margarita bie në dashuri me Armando Duval, një avokat i ri i fiksuar pas kurtizanit, i cili shkon nga rruga e tij për të qëndruar me të. Dhe ja del me sukses. Sidoqoftë, presioni nga babai i tij (duke shantazhuar fshehurazi të dashurin e djalit të tij) përfundon i imponuar.

Prostitucion, xhelozi, hakmarrje

Djali i Dumas portretizon hapur standardet e dyfishta të shoqërisë pariziane. Kur, nëse një vath ose një dukë mban një kurtizane, nuk ka probleme. Nga ana tjetër, nëse kjo zonjë vendos të heqë dorë nga gjithçka për të ikur me burrin që do, ata nuk do ta lejojnë atë. E kundërta është gjithashtu e vërtetë: nëse një aristokrat vendos të mbështesë një prostitutë, është mirë.

Nga ana tjetër, nëse fisniku bie në dashuri dhe vendos të vendoset në martesë me të, ai klasifikohet si i çmendur. Pastaj, autori merr këtë koktej paragjykimesh dhe i rishikon ato në kombinim me xhelozinë dhe dëshirën për hakmarrje. Në fund të fundit, ato janë ndjenja që çojnë në fatkeqësi më të mëdha.

I drejtpërdrejtë dhe i vrazhdë, pa frills

Zonja e Kamelive është një punë e linjave të forta dhe të drejtpërdrejta. Në tekst, figurat letrare (metaforat, për shembull) praktikisht nuk ekzistojnë. Po kështu, nuk ka përshkrime të kushtueshme ose të hollësishme që synojnë të kënaqin lexuesit.

Fraza e Alexandre Dumas (birit).

Fraza e Alexandre Dumas (birit).

Kjo thjeshtësi e gjuhës çon në një stil narrativ ku historia kalon nëpër blloqe, si sllajde të vogla të librave komikë. Për më tepër, mungesa e stolive na bën të shpjegojmë pa vonesë se si protagonistët përfunduan të burgosur në fatkeqësi.

Një punë e rëndësishme

Vlefshmëria e këtij libri është ruajtur deri më tani, madje është përshtatur shumë herë me teatrin dhe kinemanë. Një nga përfaqësimet më të famshme është ajo e realizuar nga italiani Giuseppe Verdi. Kush, nga Zonja e Kamelive, i përbërë Traviata.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.