Gusht. Përzgjedhja e lajmeve editoriale

Gusht Monthshtë muaji i pushimeve par excellence dhe, megjithëse është një verë tjetër atipike, ajo që nuk është aspak atipike është të vazhdosh të lexosh. Kjo është një përzgjedhja e 6 risive editoriale që përfshijnë tituj të tillë si lo new de Fernando Aramburu o Pilar Navarro dhe disa nga komik më klasike dhe më aktuale, ndër të tjera. I hedhim një sy.

Swift - Fernando Aramburu

Pas fenomenit dhe suksesit ndërkombëtar që ishte Patria, Aramburu paraqet këtë roman të ri. Protagonisti Toni, mësues i shkollës së mesme i zemëruar me botën, i cili vendos të bëjë vetëvrasje sapo ka kaluar një vit. Por deri atëherë çdo natë, në apartamentin e tij me qenin e tij dhe një bibliotekë nga e cila po derdh, ai do të shkruajë një kronikë jetike e vështirë dhe pa besim, por jo pa butësi dhe humor. Në këtë kronikë, ai do të analizojë arsyen e vendimit të tij, privatësinë dhe të kaluarën e tij, familjen dhe marrëdhëniet e tij dhe lajmet e trazuara politike në Spanjë. Shumë arsye për t'u larguar, por ndoshta edhe për të vazhduar.

Si një psherëtimë - Ferzan Ozpetek

Ferzan Ozpetek është një regjisor dhe skenarist turk i kombëtarizuar italian i cili gjithashtu shkruan. Në këtë roman ai na prezanton me Giovanna dhe Sergio, që çdo të dielë ata i ftojnë miqtë e tyre të hanë dhe të shijojnë një darkë të këndshme pas darkës. Por një nga ato të diela shfaqet një grua që pretendon se ka jetuar në atë shtëpi në të kaluarën dhe dua ta vizitoj edhe një herë. Të gjithë do të magjepsen nga historia e tij, ajo e një jete që do t'i çojë në rrugët sugjestive të Estambul dhe sekretin që mbajnë muret e shtëpisë së tyre, një sekret i aftë për të ndryshuar jetën e Giovanna dhe Sergio dhe miqve të tyre.

Nga askund - Julia Navarro

E reja nga Julia Navarro premton një sukses të ri, një tjetër nga të shumtët që ka shkrimtari. Protagonisti është Abir nasr, një adoleshent që është dëshmitar i vrasjen e familjes së tij gjatë një misioni të ushtrisë izraelite në Libanin jugor. Kështu që ju do të betoheni se do të gjuajë fajtorët për pjesën tjetër të jetës së tij.

Në të njëjtën kohë ai kërcënim gjithashtu persekuton Jakob Baudin, një nga ushtarët që mori pjesë në aksion gjatë kryerjes së shërbimit të detyrueshëm ushtarak. Biri i prindërve francezë, ai ende ndihet si një emigrant në Izrael dhe përpiqet të pajtohet me identitetin e tij hebre.

Abir është mirëpritur nga të afërmit në Paris, ku ndihet i bllokuar midis bërthamës mbytëse të familjes dhe shoqërisë së hapur që i ofron liri dhe që dy të rinj mishërojnë: su i parë noura, i cili rebelohet kundër imponimeve të fundamentalizmit fetar të babait të tij, dhe Marion, Një i ri për të cilën bie obsesivisht në dashuri.

Por jeta e Abir dhe Jakobit do të kalojë përsëri vite më vonë në Bruksel.

Mos me kerko - Sara Medina

Sara Medina paraqet një melodramë ku luajnë dy gra: Silvia, një drejtues që jeton në zonën më luksoze të Barcelonës dhe që e zbulon atë djali i tij Martí është zhdukur. Gjithçka që ai ka është një mesazh që thotë: "Mos më kërkoni".

Pasi përpiqet të raportojë zhdukjen në polici, Sílvia vendos të hetojë vetë dhe arrin të kontaktojë Moni, ish e dashura e Martës, një grua e re e cila trafiku i kokainës në mënyrë që të përmbushë ëndrrën e tij: të transferohet në Tonga, një parajsë ishull në Detet e Jugut. Ajo gjithashtu zbulon se ajo ka një arsye për të gjetur Martin, sepse ai ka vjedhur paketën e fundit që ai mbante në shtëpi.

Dy grave, të cilat nuk i besojnë njëra -tjetrës, do të duhet të hyjnë në botën e rrezikshme të Barcelonës, me dhunë dhe dhunë. kërcënimi i tigrit, kapo i një mafie të huaj, si një shpatë Damokliu mbi ta.

Maus - Limited Ed 40th Anniversary - Art Spiegelman

Në botën e komikëve ose, më konkretisht të romanit grafik, Maus konsiderohet nga kritikët si një nga më të mirat të historisë. Përveç kësaj, atij i takon merita e tij një nga Çmimet prestigjioze Pulitzeri. Dhe përmbush Vjet 40.

Tani kjo botim i plotë me formatin origjinal të dy vëllime. Ai gjithashtu përfshin një librezë e pabotuar prej gjashtëmbëdhjetë faqesh të hartuara nga vetë autori.

Kujtojnë se Maus është historia e një I mbijetuari i Aushvicit Vladek Spiegelman i tregoi djalit të tij Art. Isshtë e nevojshme të përmendet ajo që është sigurisht aspekti më goditës i kësaj pune: karaktere kanë tipare të fytyrës të animales, e cila përdoret për qëllime narrative. Kështu, hebrenjtë janë minj dhe nazistët janë macet.

Dhëmb i ëmbël: Kthimi - Jeff Lemire

Dhe nga një klasik përfundojmë me një nga titujt aktualë me më shumë ndikim dhe famë, Sweet Tooth, nga autori i mirënjohur. Jeff lemire dhe koloristi Jose Villarrubia. Historia përhumbëse e Gus, fëmija hibrid mes njeriu dhe dreri, vazhdon në planetin që është shkatërruar prej kohësh nga një virus vdekjeprurës. e saj përshtatje televizive mund të shihet në Netflix.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.