"Zemrat në Atlantis" të Stephen King për t'u sjellë në ekranin e madh

10 librat kryesorë të preferuar Stephen King

Një numër i madh i veprave të Stephen King kanë marrë adaptime filmike dhe është pothuajse e çuditshme të gjesh një roman të tij që nuk është aktual dhe nuk është përshtatur. Sidoqoftë, kjo është ajo që ndodhi me romanin e tij "Zemrat në Atlantis"

Botimet në Spanjisht të "Zemrat në Atlantis"

"Zemrat në Atlantis" të Stephen King ishte botuar fillimisht në Spanjisht në 2000 nga shtëpia botuese Plaza & Janés, një vit pasi u botua në anglisht. Edhe pse kemi gjithashtu një botim tjetër xhepi që daton nga 2004, botuar nga shtëpia botuese Debolsilo.

Sidoqoftë "Zemrat në Atlantis" nuk është një libër që tregon një histori unike nga faqja e parë deri në faqen e fundit, por përkundrazi Shtë i përbërë nga dy romane dhe tre tregime. Regjisorët e adaptimit kanë vendosur të përqendrohen në historinë e titullit për të bërë filmin, një përrallë që ndjek një grup fëmijësh të kolegjit që përjetojnë herën e tyre të parë jashtë shtëpisë në 1966.

Regjisori do të jetë Johannes Roberts, një admirues i madh

Menaxheri i ngarkuar me mbikëqyrjen e adaptimit është Regjisori britanik Johannes Roberts i cili do të ketë Ernest Riera për të shkruar skenarin. Të dy kanë punuar më parë së bashku në një film horror të quajtur "Ana tjetër e derës".

Regjisori Johannes Roberts komentoi për dashurinë e tij për librat e Stephen King dhe mënyrën se si adaptimi i një prej tregimeve të tij është një ëndërr që u bë realitet për të.

“Kur isha adoleshent, zbulimi i librave të Stephen King dhe adaptimet e tij filmike ishin arsyet që më bënë të dëshiroja të bëhesha një kineast. Kjo histori është pjesa ime e preferuar e punimeve të King. Shndërrimi i kësaj historie në një film ka qenë ëndrra e jetës sime".

Ka pasur një përshtatje të "Zemrat në Atlantis"

Megjithëse nuk mund të mohohet se nuk ka pasur një film "Zemrat në Atlantis". Me të vërtetë ishte një në 2001 me Anthony Hopkins dhe Anton Yelchin, por komploti nuk u përqëndrua në të njëjtën histori që adaptimi që Roberts ka në plan të bëjë, por adaptimi i parë u përqendrua në histori të tjera që përbëjnë shfaqjen "Zemrat në Atlantis".

Përshtatje të tjera të Stephen King nga viti i kaluar

L adaptimet e romaneve të Stephen King kanë pasur një lulëzim gjatë vitit të kaluar. "Cell", me protagonistë John Cusack dhe Samuel L. Jackson, ka qenë shumë i kërkuar ndërsa "The Dark Tower" është në proces xhirimi me Matthew McConaiughey dhe Idris Elba në rolet kryesore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.