Vanessa, një emër i dashurisë dhe letërsisë.

jonathan-i shpejtë

Portret i Jonathan Swift.

Emri i Vanessa është një nga më të njohurit në botën anglo-saksone. Në Shtetet e Bashkuara, për shembull, është shumë e zakonshme të gjesh vajza me këtë emër. Në vende të tjera si Spanja, përdorimi i tij nuk është aq i shpeshtë megjithëse, veçanërisht në vitet 80 dhe 70, ai u bë mjaft i përhapur për shkak të ndikimit të aktoreve dhe njerëzve të famshëm nga Amerika.

Gjëja më kurioze dhe dalluese për këtë emër është origjina e tij. Një origjinë që, ndryshe nga emrat e tjerë, e bashkon në mënyrë të pamohueshme me letërsinë dhe historinë e saj. Prandaj, nuk kishte asnjë person historik me emrin Vanessa. As rrënja e saj nuk mund të gjendet në latinisht. Në të njëjtën kohë, ky emër nuk do të gjendet në shenjtorët ose në tekstet e shenjta të ndonjë feje. Para gjithë kësaj, ne mund t'i bëjmë vetes vetëm një pyetje: Nga vjen Vanessa?

E pra, Origjina e saj qëndron në imagjinatën e krijuesit të saj, Jonathan Swift, i cili e shpiku atë dhe e tregoi atë për herë të parë në një nga poezitë e tij botuar në 1726 me titull "Cadenus dhe Vanessa". Shkrimtari i "Udhëtimet e Gulliver " Ai e krijoi atë me një qëllim të vetëm, për të nderuar një grua që ai e donte. Emri Vanessa, në këtë mënyrë, lindi nga dashuria e sinqertë e Swift për repartin e saj Esther Vanhomrigh.

Vetë shkrimtari erdhi t’i kushtonte fjalët e mëposhtme: "Unë do të lindja përsëri me një pasion të dhunshëm, i cili do të përfundonte në një pasion të pashprehur që ndiej ndaj teje". Një dashuri që, nga nëntoka, shënoi jetën dhe veprën e Swift në çdo mënyrë.

Vdekja e Esther Vanhomrigh në 1723 e mbushi me hidhërim shkrimtarin irlandez. Kjo, për të demonstruar ndjenjat e tij ndaj të dashurit të tij, vendosi të botonte poezinë autobiografike të marrëdhënies së tyre të dashurisë. Poezi që, gjithçka të thuhet, ai kishte shkruar që nga viti 1712 dhe ku pasqyrohej aventura e dashurisë mes dy protagonistëve.

Gjithsesi, për t'iu referuar asaj ai kriptoi emrin e vërtetë nën një pseudonim të krijuar nga rrokjet e para të emrit dhe mbiemrit të të dashurit (Van- dhe Es-). Kështu, emri Vanessa lindi për herë të parë në 1726, kurrë nuk është përdorur më parë në histori.

Ne duhet të kujtojmë se Swift ishte martuar me Esther Johnson në 1716 dhe se, për këtë arsye, lidhja me Esther Vanhomrigh ndodhi në kontekstin e tradhtisë me gruan e tij. Kjo është arsyeja pse shkrimtari fshehu emrin e vërtetë të të dashurit në emrin e sajuar të Vanessa. Jo vetëm për të mbrojtur martesën e saj, por edhe për të mbrojtur reputacionin e vet Esther Vanhomrigh.

Per kete arsye, Vanessa do të jetë përgjithmonë një emër që do të thotë dashuri dhe letërsi, pasion dhe poezi. Swift, me siguri, nuk e kishte imagjinuar kurrë se ky emër që ishte shpikur në bazë të inicialeve të kombinuara rastësisht do të përdorej në shekujt e ardhshëm nga miliona gra në botë. As që, për shembull, do të përdorej vite më vonë për të emëruar një specie fluture.

Me pak fjalë, shumë nga vajzat me emrin Vanessa nuk do të jenë të vetëdijshme për këtë Emri i tij vazhdon t'i tregojë botës sot një dashuri që ka qenë e gjallë që nga shekulli i XNUMX-të. Dashuria e shkrimtarit të madh Jonathan Swift.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.