Jack London. Njëqindvjetori i vdekjes së tij. Essentialshtë thelbësore.

Jack London dhe disa klasikë të tij

Jack London dhe disa klasikë të tij

E njëqindvjetorin e vdekjes i njërit prej shkrimtarëve të njohur të letërsisë amerikane. Jack London (San Francisco, 12 janar 1876 - Glen Ellen, 22 nëntor 1916) jetoi vetëm 40 vjet, por ai e bëri atë me gjithë intensitetin. Jeta e tij ishte aventura e tij më e madhe dhe kështu ai dinte të shkruante ato që krijoi. Në një mënyrë të madhe. London, një korrespodent lufte, i përkushtuar socialist dhe madje më i përkushtuar ndaj botës së kafshëve, u dha një titull udhëtimeve dhe personazheve të pashembullt dhe të paharrueshëm.

Homazhi i tij më i madh në punën e tij është për Natyrën, dhe përshkrimi i forcës, fuqisë dhe thelbit të saj është në secilën prej atyre aventurave.. Angazhimi i tij ndaj saj dhe ai intensitet jetësor ishin ato që bënë dëmin e tyre. Vepra e tij mund të jetë edhe më e gjallë njëqind vjet më vonë dhe mund të lexohet nga lexuesit e të gjitha moshave. Buck ose White Fang janë ende dy nga miqtë e mi më të mirë.

Es e pamundur të kondensohet e gjithë puna e tij në disa rreshta ose të flasim për jetën e tij plot udhëtime dhe përvoja. Hawaii, Japonia, Meksika, Londra e Jack the Ripper, Alaska e arit ... Ai i shkeli të gjithë. Alsoshtë gjithashtu e pamundur të nxjerrësh në pah ndonjë prej tyre, as të zgjedhësh midis kaq shumë personazheve të mirë. Do të qëndroj me më klasiken, një treshe e kafshëve të mia të preferuara: qen dhe ujq.

Thirrja e të egra (1903)

(…) Dhe kur në netët e qeta dhe të ftohta ai e drejtoi feçkën e tij drejt ndonjë ylli dhe ulërinte si ujk, ishin paraardhësit e tij, të vdekur dhe tashmë të shndërruar në pluhur, ata që drejtuan hundën te yjet dhe u ulërin ndër shekuj. Dhe kadencat e Buck ishin kadencat e tyre, kadencat me të cilat ata shprehnin pikëllimin e tyre dhe kuptimin që kishte heshtja dhe i ftohti dhe errësira për ta.

Unë jam nga një qytet i vogël Unë jam rritur në vend dhe kam jetuar me disa qen gjatë gjithë jetës sime. Babai im dhe gjyshërit e mi ishin gjuetarë dhe unë mësova të bëj dallimin midis gjuetisë dhe vrasjes. Leximi i historive si Buck në një moshë shumë të re gjithashtu mund t'ju shënojë.

Guximi, përkushtimi, përpjekja, humbja, kapërcimi dhe, veçanërisht, besnikëria janë koncepte që kanë shprehjen e tyre maksimale në udhëtimin fizik dhe shpirtëror që marrim me Buck. Ne e humbasim zotërinë tonë dhe një jetë të qetë dhe ndiejmë ashpërsinë e një ekzistence të re në gjendjen më të pahijshme dhe të pamëshirshme që, megjithatë, nuk mishëron Natyrën, por qeniet e tjera njerëzore.

Por ju duhet të mbijetoni, të vazhdoni përpara. Kështu që muskujt tanë gjithashtu rriten kur tërheqin sajë të rënda mbi borën dhe akullin e përhershëm. Vetëm atëherë shansi na sjell në Thornton dhe kur ai na shpëton ne duam të rimarrim besimin te burrat. Kështu që ne e ndjekim atë, ne e bëjmë atë zot të cilit do të jemi gjithmonë besnikë, sepse është ajo që mbajmë në gjak. Ose jo.

Sepse atje në errësirën më të thellë dhe më të panjohur të pyllit, në pjesën më të largët të gjakut tonë gjithashtu ekziston ajo thirrje. Çfarë na rreh më shumë. Ajo që ata kanë më shumë si ne. Sepse jemi më shumë. Kur të marrin edhe Thornton nga ne që tingulli na bërtet nga brenda. Nuk mund të humbasim më. Y vrapojmë te tonat.

Tusk i bardhë (1906)

Ujqërit janë peshkaqenët e tokës. Ata e dinë se çfarë bëjnë ata shumë më mirë se ne. Ata ndjekin shembullin tonë sepse e dinë që përfundimisht do të na kapin. Ata me siguri na gjuajnë. 

Ky citat është nga një nga dialogët e paktë që gjejmë në këtë roman, si i famshëm ose më i famshëm se ai i mëparshmi, dhe praktikisht simetrik. Këtë herë jemi më pranë ujqërve dhe ndihemi më të egër. Kush mund t’i rezistojë shkeljes në lëkurën e një qeni më shumë ujk sesa një qeni që ata e quajnë Fang i Bardhë? Vetëm emri tashmë tregon egërsi dhe luftë, dhe ne i kemi jetuar të gjitha përmes syve të tij që kur ishte një qenush.

Sidoqoftë, tani, ne ndjekim rrugën e kundërt nga e padepërtueshmja në gjysmëdokile pasi kemi më shumë kontakte njerëzore.. Keqtrajtimi i Grey Castor dhe përleshjet qen mizore në të cilat Handsome Smith na vendos atje ku pothuajse humbasim jetën. Gjë e mirë, Wheedon Scott na shpëtoi dhe qëndroi me ne. Me të mësuam se çfarë është dashuria, besnikëria dhe se melankolia dhe dëshpërimi absolut kur mungon kush na ka mësuar më shumë dhe ne e duam.

Kjo është ndoshta më e njohura nga disa adaptime të këtij romani në kinema.

Whitehttps: //www.youtube.com/watch? V = EBrV_mgkIuw

Ujku i detit - (1904)

Këtu tashmë jemi ujqër, lundrojmë në një fregatë të quajtur Ghost dhe jemi në komandë të njërit, natyrisht: Kapitenit Lobo Larsen. Këtë herë ne gjuajmë vula dhe gjithashtu hedhje intelektuale, të rafinuara dhe shumë idealiste si i riu Humphrey van Weyden. Larsen është mizor, i pamëshirshëm dhe i paskrupullt. Ne jemi subjekt i autoritetit të tij tiranik dhe Van Weyden së shpejti do të zbulojë ashpërsinë dhe mosbesimin e botës primitive që përfaqëson Larsen. Por ju gjithashtu do të mësoni prej tij.

Ka disa përshtatje të mira filmike në lidhje me këtë roman. Unë preferoj klasiken nga Michael Curtiz (1941), me një Edward G. Robinson të paharrueshëm dhe një bashkëkohës nga 2009.

Pse t'i lexoni ato

Përplasja midis civilizimit dhe natyrës, lufta e përhershme midis së mirës dhe së keqes, mbijetesa e më të fortit, determinizmi gjenetik, përzgjedhja natyrore dhe ... Aventura në shprehjen e saj më të pastër. Dhe sepse është Jack London. Emri juaj tashmë është një arsye unike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.