Stephenie Meyer është kthyer. Libër i ri Twilight Saga për gushtin

Stephenie Meyer sapo njoftoi se boton libër i ri, me titull Dielli i mesnatës, tjetri 4 gusht, për momentin në anglisht. Do të jetë e gjashta e serialit të tij të suksesshëm dhe fenomenit mbarëbotëror që ishte saga e muzg. Dhe sigurisht, miliona ndjekës që kanë histori të vampirëve adoleshentë Edward Cullen dhe Bella Swan ata po festojnë në një mënyrë të madhe. Le të rishikojmë ...

Radha e Edward Cullen

Epo po, premisa e re do të tregohet historia nga këndvështrimi i njërit prej dy protagonistëve të mëdhenj të sagës, Edward Cullen. Libri ka gati 700 páginas dhe rrjetet sociale me miliona lexues dhe ndjekës janë mbushur me mesazhe gëzimi, feste dhe pritje të jashtëzakonshme.

Reagimet e ndjekësve

Përgjigja e lexuesve ka qenë e tillë që web nga Stephenie Meyer shembur menjëherë pasi njoftoi nisjen. Spekulohet se autori mund të ketë përdorur material që është hedhur por që doli në atë kohë në fillim. Të tjerët pranojnë si dhe pretendojnë se ata do të heqin një gjemb zemre. Ka edhe nga ata që presin që ajo të jetë një përmbledhje e të gjithë serisë dhe jo vetëm libri i parë. Dhe së fundmi, ka nga ato ata nuk besojnë se, siç ka ndodhur në raste të tjera, saga nuk është më e njëjta ose po ajo koha ka kaluar.

Gjithashtu, mund të ketë raste të reja të lexuesve të tërhequr nga vala e nostalgjisë dhe pritjes së së parës, ata gjithashtu regjistrohen zbulojeni atë. Dhe është gjithmonë për të festuar që ka arsye për të lexuar. Por mohuesit të serisë, e cila rrit vazhdimësinë e kësaj cilesi e dobet se e gjetën në kohën e tij. Ai gjithashtu denoncon oportunizëm, burimi i lehtë i autorit për të pasur të njëjtën gjë me një ndryshim të thjeshtë të narratorit dhe e panevojshme për ta bërë këtë.

Saga e Muzgut

Pa dyshim, dhe me njohje nga vendasit dhe të huajt, kjo sagë e muzg nuk hynë në historinë e letërsisë për arsye cilësore, por ne duhet të njohim meritë e madhe që ke lidhur me një gjeneratë të veçantë që gjithashtu u shtri në një brez të mëparshëm. Për meritat e mia, unë kam miq që ishin tashmë në të tridhjetat dhe ishin të lidhur.

Nuk numëroj midis atyre miliona lexuesve ose spektatorëve që morën gjithashtu kinematë kur u lëshuan versionet e adaptuara në ekranin e madh, me sukses të barabartë ose më shumë. Por unë e theksoj atë në mënyrë të barabartë. Sepse librat dhe tregimet shitesi me i mire ato janë për diçka dhe nuk duhet të anashkalohen.

Le të kujtojmë titujt e kësaj serie letrare rinore, fantazi dhe romancë që shënoi një para dhe pas në zhanër:

 1. muzg (2005)
 2. Hënë e re (2006)
 3. Eklips (2007)
 4. agim (2008)
 5. Dielli i mesnatës

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.