A ka shpikur Shekspiri aq fjalë dhe fraza sa pretendohej?

Shakespeare

Sipas një studiuesi Australian, Shekspiri nuk përdori fraza si "është në Greqisht për mua" ose "një kërkim i kotë".

Në një artikull të botuar në uebfaqen e Universitetit të Melburnit nga Dr. David McInnism se akuzon fjalorin anglisht të Oksfordit për paragjykim mbi citimin e tij për të emëruar Shekspirin si krijues të qindra fjalëve angleze. Fjalori anglisht i Oksfordit (OED: Fjalori anglisht i Oksfordit) ka më shumë se 33000 citate të Shekspirit, thotë McInnis, me rreth 1.500 që i quan "provat më të hershme të fjalës angleze" dhe rreth 7.500 të përcaktuara si "prova e parë e përdorimit të veçantë të kuptimit ”

“Por OED është i njëanshëm: sidomos në ditët e para, shembujt letrar preferohen dhe më të famshmit ndër ta. Veprat e plota të Shekspirit shpesh shtroheshin në shembujt më të hershëm të përdorimit të fjalëve, edhe pse fjalët ose frazat mund të jenë përdorur më parë nga njerëz më pak të famshëm dhe nga më pak njerëz letrar".

Sipas autorit të artikullit, Shekspiri në të vërtetë nuk i shpiku të gjitha fjalët dhe frazat që iu atribuan atij në kohën e tij dhe vazhdojnë t'i atribuohen atij edhe sot.

“Publiku i tij duhej të kuptonte, të paktën, thelbin e asaj që ai donte të thoshte, kështu që fjalët e tij ishin kryesisht fjalë që ishin në qarkullim ose kombinime logjike të koncepteve para-ekzistuese".

Fraza "është greke për mua" ("është greke për mua"), për shembull, i referohet një fjalimi të pakuptueshëm që Julius Caesar bëri kur Casca i thotë Ciceronit që "Ata që nuk e kuptojnë atë buzëqeshin me njëri-tjetrin dhe tundin kokën por nga ana ime, ishte greke për mua ".

Vepra, e cila daton nga viti 1599 McInnis, është shembulli më i hershëm i frazës në fjalorin anglisht të Oksfordit, por kjo frazë u përdor gjithashtu në Robert Greene's The History History, e shtypur në 1598 dhe ndoshta e shkruar në 1590..

"Në të, një burrë pyet një zonjë nëse do ta dojë dhe ajo i përgjigjet në një mënyrë të paqartë:" Unë nuk mund ta urrej. Ai bëri presion dhe e pyeti nëse ajo do të martohej me të, për të cilën ajo bëri sikur nuk po e kuptonte:është në greqisht për mua, zotëria im"Ishte përgjigjja e tij e fundit".

Nga ana e saj, shfaqja e Shekspirit "Romeo dhe Zhulieta" u citua nga OED si shembulli i parë i frazës së një kërkimi të kotë në 1595. Kjo frazë u tha nga Mërkuri për Romeo dhe është si më poshtë:

“Jo, nëse zgjuarsia juaj bën peng gjahun e egër, unë mendoj se kam humbur; Epo, me siguri ju keni më shumë një patë të egër në vetëm një kuptim sesa unë në të pesë imët. A po luaja me ju patë? "

Por McInnis tregon përdorimi i kësaj fraze në 1593 nga peta angleze Gervase Markham kur flet për etiketimin. Po kështu, McInnis komenton se fjalët e Shekspirit ndonjëherë janë të paharrueshme dhe origjinale, ndërsa ka të tjera, si në rastin e frazës "për të bërë një gomar të vetes", ku ai komenton se dramaturgu duket se në të vërtetë ka shpikur atë frazë.

"Atëherë, A i shpiku Shekspiri vërtet ato fjalë? Jo, jo dhe aq. Ai shpiku disa; ato më të zakonshmet i kanë ndodhur si një kombinim i më të paharrueshmit ose më të përdorurit dhe shpesh mund të gjejmë përdorime të mëparshme që fjalori anglisht i Oksfordit nuk i ka cituar ende. Talenti i Shekspirit qëndron në njohuritë e tij për natyrën njerëzore, në aftësinë e tij për të treguar histori të shkëlqyera dhe në krijimin e personazheve të mrekullueshëm., jo vetëm nga një aftësi që mund të ketë ose jo duke përdorur fjalë të reja ".

Një zëdhënës i OED tha se kishte planifikuar një rishikim në shkallë të plotë, i cili aktualisht është duke u zhvilluar dhe që kërkon të rishikojë secilën fjalë, sipas komenteve, "për të përmirësuar saktësinë e përkufizimeve, prejardhjeve, shqiptimeve dhe citateve historike"

“Një pjesë e rëndësishme e punës është kryerja e kërkimeve të reja nga një gamë e gjerë e skedarëve dhe burimeve dixhitale. Këto zbulojnë shumë prova që nuk u panë nga redaktorët origjinalë të fjalorit, të cilët që nga fillimi pranuan çdo lloj teksti, letrar ose jo, si provë të vlefshme. Si pjesë e procesit, ne kemi zbuluar prova të hershme për shumë fjalë dhe fraza që më parë i atribuohen Shekspirit"

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   silvinarubio59 dijo

    Unë mendoj se është e qartë që Shekspiri nuk i krijoi të gjitha ato fjalë, siç u përmend në artikull, aftësia e tij ishte t'i bashkonte ato fjalë për t'i arritur njerëzit në mënyrë elokuente.